Zastawa obiadowa – jaki model wybrać?

Zastawa obiadowa to niezbędne wyposażenie każdego domu – to dzięki niej możesz w estetyczny sposób podawać posiłki – codzienne obiady, uroczyste kolacje i świąteczne dania. A wszystko to w jak najlepszym stylu! Jakie serwis wybrać – kwadratowy czy okrągły? Nowoczesny czy raczej klasyczny? Postawić na komplet na 6, 12 i 18 osób? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru serwisu obiadowego i poznaj nasz ranking.

Zastawa stołowa – jaką wybrać?

Zastawa stołowa towarzyszy nam niemalże każdego dnia. We właściwych naczyniach podajemy zupę, w innych serwujemy drugie danie, kolejne przynosimy dla gości z deserem. W każdym domu powinno znaleźć się miejsce na elegancki serwis obiadowy, który umożliwi podawanie codziennych obiadów, ale i świątecznych posiłków także w stylu eleganckim.

Serwowanie dań może być rzeczywiście bardzo estetyczne, jeśli posiłki będą znajdować się estetycznych talerzach, miskach i półmiskach, pochodzących z rożnych serii, które różnią się wzorem, kolorem i kształtem. Najlepiej więc wybrać zastawę, która będzie pasować do reszty naczyń.

Zastawa obiadowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wykonana z dobrej jakości materiału, który będzie dość trwały i zachowa swój pierwotny stan na długo. Zastawa powinna składać się z elementów, które będą umożliwiały serwowanie różnego rodzaju potraw, a także napojów – kawy czy herbaty.

Zastawa codzienna czy świąteczna?

Przed zakupem odpowiedniej zastawy, warto zastanowić się, na jaką okazję potrzebujemy naczyń i w jaki sposób chcemy je wykorzystać. Warto więc odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Czy chcemy zakupić komplet do serwowania codziennych posiłków jedynie dla domowników? Czy pragniesz, aby zastawa służyła jedynie do podawania dań dla wyjątkowych gości? Czy możesz szukasz jedynie serwisu kawowego, który będzie wykorzystywany jedynie od święta?

W zależności od przeznaczenia kompletu obiadowego, warto dobierać serwis w odpowiednim kolorze. Pamiętaj także, aby była tu również odpowiednia ilość elementów. Do codziennych posiłków, serwowanym jedynie domownikom sprawdzi się serwis mniej formalny, kolorowy, dla 4-6 osób. Na świąteczne posiłki przyda się jednak serwis większy, warto pomyśleć o tym na 12-18 osób. Jeśli chcesz postawić na opcję najbardziej uniwersalną, wybierz klasyczną zastawę, doskonałą zarówno na co dzień, jak i od święta.

Wielkość serwisu obiadowego to kwestia, na którą także należy zwrócić szczególną uwagę. Zastanów się, czy duży zestaw jest ci naprawdę potrzebny, czy zamierzasz podawać w nim codzienne obiady, czy chcesz serwować w nim także świąteczne posiłki dla całej rodziny. Jeśli nie możesz podjąć decyzji, warto zdecydować się na osobne serwisy.

Sprawdź:

Podsumowanie

Jedno jest pewne – wybór serwisu to kwestia indywidualna. Warto dobrać serwis do swoich potrzeb i indywidualnych preferencji.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *