Jak zapewnić sobie sen dobrej jakości?

Wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego materaca. Tymczasem jest to jedna z najważniejszych kwestii mających wpływ na jakość i komfort snu. Zły materac nie tylko spowoduje bóle całego ciała, ale również nie pozwoli na odpowiednią regenerację w porze nocnej, co przełoży się na gorsze funkcjonowanie w czasie całego nadchodzącego dnia. Dlatego należy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca.

Termin ważności materaca

Warto pamiętać, że jakkolwiek dobry nie byłby świeżo kupiony materac, jego termin ważności jest z reguły ograniczony. Przyjmuje się, że materac należy wymienić co osiem lat, jednak w przypadku wyrobów z naprawdę wysokiej półki, producenci oferują czasem aż dwudziestopięcioletnią gwarancję. Trzeba jednak wiedzieć, że żaden materac nie będzie zakupem na całe życie, z czasem bowiem  zacznie tracić na jakości – mogą pojawić się na nim nierówności, odkształcenia, materiał zacznie się wycierać, a sprężyny mogą być o wiele bardziej odczuwalne. To nie wpływa korzystnie na komfort snu.

Indywidualne kryteria – jak wybrać odpowiedni materac?

Zakup materaca przez internet jest dobrym pomysłem tylko wtedy, kiedy bezpłatnie można go zwrócić lub wymienić na inny model w przypadku, kiedy jednak nie będzie spełniał w pełni oczekiwań klienta – tak jak ma to miejsce na np. sklep.selene.pl

Najlepszym rozwiązaniem wciąż jednak wydaje się wycieczka do specjalnego sklepu, który umożliwia klientom przetestowanie materaca na miejscu. Położenie się na materacu z wystawy w pozycji, w jakiej najczęściej się śpi, daje klientowi pojęcie na to, jak taki materac będzie sprawował się w domu.

Jeśli chodzi o twardość materaca, powinna być ona dobierana w zależności od wagi śpiącej osoby. Cięższe osoby powinny wybierać modele o większej twardości, dzięki czemu nie będą się w nich zapadać, a same materace nie będą się odkształcać i wyginać. Problem pojawia się, kiedy na jednym materacu chcą spać dwie osoby o dużych różnicach wagi. Wtedy zaleca się kupienie dwóch materacy o różnych stopniach twardości i umieszczenie ich na jednym łóżku.

Nie bez znaczenia jest również pozycja, w jakiej osoba kupująca materac śpi. Niezależnie od rodzaju wybranego modelu, kręgosłup osoby śpiącej powinien w czasie spania znajdować się w linii prostej. Tak też osoby śpiące na plecach potrzebują silnego wsparcia karku i dolnej części kręgosłupa – w tym przypadku sprawdzi się materac twardszy. Ci, którzy przepadają za spaniem na boku, powinni postawić na materac nieco bardziej miękki, zapewniający wsparcie ramion i linii bioder.

Materac, a łóżko

Bardzo ważnym elementem wyboru materaca jest zastanowienie się, gdzie zostanie on ułożony. Ostatnimi czasy bardzo modne jest kładzenie go bezpośrednio na podłodze, jednak ze względów higienicznych nie jest to zalecane. Listewkowa rama łóżka zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, a szacuje się, że odpowiada ona nawet za jedną czwartą komfortu spania.

Jeśli już mowa o wentylacji, warto również zwrócić uwagę na pokrycie materaca. Nie powinno być ono wykonane z nieprzepuszczających powietrza materiałów. Optymalnie, jeśli będzie ono posiadało również właściwości odprowadzające wilgoć – ma to ogromne znaczenie dla higieny spania.

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *