Wiosna, czas na pobudkę – nie tylko natury, ale także naszą! Organizm po zimowych lenistwach jest bardziej podatny na infekcje, warto też zadbać o formę i sylwetkę. Pomogą Ci w tym nasze herbaciane przepisy!
Herbata na wiosnę – idealnie owocowa
Kiedy za oknem robi się coraz cieplej, nabieramy dużo większej ochoty na zdrowy tryb życia. Jednak to nie tylko ruch i jedzenie, ale także i picie! Twój organizm potrzebuje duuużo wody, ale swój spis napojów uzupełnij też o wiosenne herbatki. Dzięki nim nie tylko się nawodnisz, ale również dostarczysz swojemu ciału witamin i innych ważnych dla zdrowia mikroelementów!
Masz bardzo szeroki wybór: od tradycyjnych herbat aromatyzowanych owocami, poprzez czyste herbaty z dodatkiem owoców, po herbatki owocowe bez liści herbaty. Sprawdź nasze pomysły na każdą z nich – zainspiruj się i stwórz własną ulubioną kompozycję!
Herbata owocowa – aromatyzowana lub z dodatkami
Najłatwiejszym sposobem na herbatę owocową jest po prostu kupić gotowe mieszanki herbaciano-owocowe. Uważaj jednak na ich skład – nie zawsze jest on najlepszej jakości! Przede wszystkim zwróć uwagę na zawartość owoców. Jeśli chcesz pić herbatę naprawdę owocową, powinny one stanowić minimum 50% mieszanki.
Herbatę owocową możesz także przygotować sama w swoim domowym zaciszu. Aby przyrządzić herbatę jabłkową, wysusz w piekarniku grubo obraną skórkę – będzie gotowa, gdy będzie miała ciemnobrązowy kolor. Pokruszoną skórkę przechowuj w słoiczku, a gdy będziesz mieć ochotę na herbatę jabłkową – dodaj skórkę do suszu herbacianego i parz przez ok. 5 minut.
Herbatka owocowa bez teiny
Herbatka owocowa tak naprawdę nie jest herbatą – nie zawiera bowiem w ogóle liści krzewu herbacianego. Nie zawiera zatem teiny i nie ma właściwości pobudzających. Jest idealna dla osób, które muszą wystrzegać się tego typu substancji, np. kobiet w ciąży czy osób z problemami z sercem.
Na wiosnę i wiosenne zmiany pogody najlepsze są herbatki wzmacniające odporność. My proponujemy tę z liści malin, która świetnie działa na wszelkie przeziębienia. Aby ją przygotować, musisz zakupić suszone liście malin – w sezonie natomiast możesz sama je zebrać i ususzyć, by przygotować sobie ich zapas na jesienne szarugi i kolejną kapryśną wiosnę.
Dalej herbatkę przygotowuje się już bardzo łatwo: łyżeczkę suszu zalewamy gorącą wodą (dopiero co przegotowaną, o temperaturze ok. 95 stopni Celsjusza) i parzymy przez ok. 7-8 minut.
***
Masz ochotę na jeszcze więcej herbacianych inspiracji? Zajrzyj na www.herbata.info – znajdziesz tam mnóstwo przepisów i innych przydatnych informacji na temat herbaty!