Właściwie dobrana antykoncepcja, oprócz zapobiegania ciąży, może przynieść szereg dodatkowych korzyści. Decyzję o wyborze konkretnego środka antykoncepcyjnego warto skonsultować z lekarzem ginekologiem, ponieważ długotrwałe stosowanie nieprawidłowo dobranych środków może niekorzystnie wpłynąć na płodność po antykoncepcji.
Wybór metody antykoncepcji nie zależy tylko od preferencji kobiety. Czasami ze względu na jej stan zdrowia lub potrzeby, nie będzie on zbyt duży lub będzie tylko jeden. Na szczęście wiele kobiet ma szeroki zakres wyboru, i nawet jeśli np. klasyczne pigułki antykoncepcyjne nie są dla nich, mogą zdecydować się np. na wkładki domaciczne.
Dostępne metody antykoncepcji
Antykoncepcja hormonalna
- Efekt antykoncepcyjny daje terapia hormonalna oparta na normalnych procesach zachodzących w organizmie kobiety na przestrzeni jej życia, w wyniku których nie może ona zajść w ciążę. Wśród środków antykoncepcji hormonalnej wyróżnia się: tabletki (w tym pigułki po stosunku), zastrzyki, implanty oraz plastry antykoncepcyjne.
Antykoncepcja mechaniczna
- Antykoncepcja mechaniczna polega na stworzeniu bariery, która utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej na tyle, by zapobiec zapłodnieniu. Wśród środków antykoncepcji mechanicznej wyróżnia się: prezerwatywy, wkładki domaciczne, błony pochwowe i kapturki szyjkowe.
Antykoncepcja chemiczna
- Środki antykoncepcji chemicznej zawierają substancje plemnikobójcze, które paraliżują plemniki, ograniczają ich żywotność, a także zagęszczają śluz szyjkowy, utrudniając im dotarcie do komórki jajowej. Wśród środków antykoncepcji chemicznej wyróżnia się: żele i kremy plemnikobójcze, pianki i globulki antykoncepcyjne dopochwowe.
Antykoncepcja naturalna
- Antykoncepcja naturalna opiera się na obserwacji objawów takich jak ilość i konsystencja śluzu szyjkowego oraz na pomiarze temperatury ciała. Jej skuteczność zależy też od stanu zdrowia (infekcja lub choroba mogą fałszować wyniki). Jeśli kobieta jest zdrowa, cykl jest regularny, a miesiączki prawidłowe, pomocny możne okazać się kalkulator dni płodnych.
Odpowiedzialna antykoncepcja
Aktualnie do dyspozycji kobiet jest wiele sposobów zapobiegania ciąży. Wiele z nich cechuje wysoka lub bardzo wysoka skuteczność. Jednak przy wyborze, ważna jest przede wszystkim sama kobieta, która będzie stosować daną metodę.
Odpowiedzialna antykoncepcja uwzględnia następujące czynniki:
- wiek kobiety,
- częstotliwość odbywania stosunków,
- wcześniejsze doświadczenia z antykoncepcją,
- stan zdrowia (ewentualne alergie lub nadwrażliwości),
- indywidualne predyspozycje organizmu,
- możliwość uzyskania dodatkowych korzyści (np. złagodzenie objawów PMS).
– Odpowiedzialna antykoncepcja to antykoncepcja dobrana przez doświadczonego specjalistę ginekologa, który przeprowadzi umiejętny wywiad lekarski, zbada, a w razie potrzeby zleci dodatkowe badania, bez których niektóre metody antykoncepcji wręcz nie mogą się obyć – mówi dr Dariusz Czekała z kliniki leczenia niepłodności InviMed Gdynia.
Niepokojące objawy
Jeśli po rozpoczęciu stosowania konkretnego środka antykoncepcyjnego pojawiły się niepokojące dolegliwości, należy skonsultować się z ginekologiem i rozważyć zmianę danej metody na inną.
– Do objawów, których nie można bagatelizować należą: długotrwałe plamienia, nerwowość, wypadanie włosów, bóle głowy oraz obniżenie popędu seksualnego. Zdarza się, że źle dobrana antykoncepcja prowadzi do wystąpienia poważnych powikłań, na przykład do zakrzepicy żył, i do spadku płodności po jej odstawieniu – tłumaczy doktor Dariusz Czekała i apeluje:
Jeśli stosujesz antykoncepcję, nie ignoruj niepokojących objawów i skonsultuj je ze specjalistą z zakresu ginekologii antykoncepcyjnej.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o nowoczesnych metodach antykoncepcji, wkładkach domacicznych, spiralach i implantach, zajrzyj na stronę: Ginekologia antykoncepcyjna w InviMed Gdynia.