Wygodne buty sportowe – czym powinny się charakteryzować?

Każdy z nas marzy o wygodnych butach, w których bez problemu można spędzić długie godziny. Właśnie dlatego tak wiele osób najbardziej lubi zakładać obuwie sportowe. Jednak nawet one mogą być przyczyną powstawania pęcherzy oraz otarć na piętach. Może tak się stać, gdy wybierzemy nieodpowiedni model. Dlatego warto zwrócić uwagę na parę rzeczy, które przybliżą nas do zakupu idealnych butów.

Zwróć uwagę na typ swoich stóp

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne przy wyborze obuwia, jest kierowanie się typem swojej stopy. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że trudno jest nam określić właściwy typ. Niezwykle istotne jest to, by zwrócić uwagę na miejsca, na które kładziemy największy nacisk. Bardzo łatwo można to sprawdzić z pomocą starych butów. Wystarczy spojrzeć na podeszwę i określić, które miejsca są najbardziej przetarte. Dzięki temu dowiemy się dokładnie, na które części stopy kładziemy największy nacisk, podczas chodzenia lub biegania.

Jakie są typy stóp?

  • Stopa supinująca – można ją rozpoznać między innymi po tym, że najbardziej przetarta jest górna zewnętrzna strona podeszwy. Dzięki temu można stwierdzić, że w tych rejonach kładziony jest największy ciężar ciała. W tym przypadku niezwykle ważne jest to, by wybierać buty, które amortyzują stopę.
  • Stopa neutralna – w tym przypadku można zdecydować się na buty o charakterze neutralnym. Przede wszystkim dlatego, że nie potrzeba dużej amortyzacji. Wiąże się to z tym, że ciężar ciała jest w sposób równomierny kładziony na całą powierzchnię stopy. Osoby, które mają ten rodzaj stopy, na pewno nie będą miały żadnych problemów ze znalezieniem właściwego obuwia. Odpowiednie modele znajdą między innymi na stronie: https://1but.pl/new_balance.
  • Stopa pronująca – w tym przypadku wewnętrzne części podeszwy byłyby przetarte. Jest to jednoznaczne z tym że ciężar ciała kładziemy przede wszystkim na wewnętrzną stronę stopy. Warto także dodać, że w większości przypadków może to wiązać się z płaskostopiem. Jeżeli chodzi o odpowiednie obuwie, to przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej amortyzacji. W ten sposób zapewnimy sobie komfort, a także uchronimy się przed kontuzjami.

Wygląd i wysoka jakość obuwia sportowego

Wiele osób nie zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest ciekawy wygląd butów sportowych. Przede wszystkim ma to wpływ na poprawę samopoczucia, ale też dodaje energii, która zawsze przydaje się podczas wyczerpującego treningu. Warto także wrócić uwagę na to, by design butów pasował do reszty stroju. W ten sposób będziemy czuli się lepiej, ale też zwiększymy swoją pewność siebie. Jednak trzeba przyznać, że w przypadku butów sportowych ważny jest nie tylko odpowiedni wygląd, ale również wysoka jakość. Dlatego niezwykle istotne jest to, by zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są buty. W szczególności należy pamiętać o tym, by obuwie było elastyczne, ale też pozwalało na swobodny przepływ powietrza. Warto także sprawdzić grubość podeszwy.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *