Wszystko, co musisz wiedzieć o art deco

Jednym kojarzy się ze bibelotami po babci, innym z luksusem i przepychem lat dwudziestych. Styl art deco nie jest jednoznaczny i pewnie dlatego ma tak wielu miłośników. Sprawdź, jakie są charakterystyczne cechy tego nurtu i dlaczego warto inspirować się nim, urządzając nowoczesne mieszkanie.

Historia art deco 

Początki stylu art deco sięgają lat 20. XIX wieku, czyli czasów dwudziestolecia “decoratif” – ozdobny. Prekursorom art deco zależało na tworzeniu sztuki, która będzie nie międzywojennego. Nazwa wywodzi się od dwóch francuskich słów “art”, czyli sztuka i tylko piękna, ale przede wszystkim użytkowa. Trwałość i jakość przedmiotu stały się równie ważne jak jego wygląd. Trend art deco szybko rozprzestrzenił się w malarstwie, grafice i architekturze. Mimo upływu lat wciąż jest jednym z popularnych motywów, po który chętnie sięgają projektanci wnętrz.

Charakterystyka stylu art deco 

Nowoczesne, eleganckie wnętrza w stylu art deco przepełnione są bogactwem i luksusem. W takim pomieszczeniu liczy się każdy detal. Niezależnie od tego, czy szukasz komody do salonu, czy poduszki do sypialni – w stylu art deco trzeba wziąć pod uwagę jednocześnie dwa kryteria: wygląd i użyteczność. Poniżej znajdziesz główne założenia nurtu z dwudziestolecia międzywojennego. 

  • jednolita, stonowana kolorystyka z przewagą bieli, szarości i beżu przełamana dodatkami w odcieniach brązu i czerni,
  • najwyższej klasy materiały poddane wysokogatunkowej obróbce, takie jak drewno, marmur, jedwab i skóra,
  • przewaga geometrycznych i prostych form,
  • maksymalna symetria i spójność w projekcie wnętrza,
  • zamiłowanie do luksusowych drobiazgów i antycznych bibelotów, 
  • wnętrza wypełnione dodatkami, między innymi takimi jak duże lustra w nietypowych kształtach, obrazy w złotych ramach, kryształowe żyrandole i designerskie wazony,
  • umiejętne łączenie odnowionych antyków z nowoczesnymi aranżacjami.

Wyjątkowe meble 

Najważniejszym elementem wystroju wnętrza art deco są meble. Znaczenie ma ich kolor, materiał oraz kształt. W nurt art deco doskonale wpisują się zarówno proste i kanciaste komody do salonu, jak i szafy o łagodnych łukach do sypialni czy garderoby. Wszystkie meble powinny być wykonane z solidnych, trwałych materiałów. W art deco wykorzystuje się również luksusowe tkaniny, takie jak satyna i aksamit, często dodatkowo ozdobione pikowaniami i ornamentami. Kanapa z takim obiciem, postawiona w centralnym miejscu w salonie, z pewnością przyciągnie wzrok i będzie ulubionym miejscem wypoczynku wszystkich domowników. 

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *