Bardzo często, przed wizytą u jakiegokolwiek specjalisty – naprawdę długo zwlekamy. Cały czas wmawiamy sobie, że nie jest to jeszcze potrzebne i nasz problem być może zniknie samoistnie. Faktycznie czasami tak się dzieje, ale dotyczy to raczej przeziębienia lub niezbyt groźnego uczulenia – pozostałe problemy musimy traktować poważnie, bo mogą rozwinąć się w coś znacznie gorszego. Takie podejście nie ma obecnie żadnego sensu, bo mamy naprawdę łatwy dostęp do wielu różnych dziedzin medycyny – jedną z nich jest chociażby okulistyka.
Kłopoty ze wzrokiem trzeba zawsze konsultować jak najszybciej, bo nasze oczy są nam potrzebne do wszystkiego – do czytania, do jazdy samochodem, do poruszania się po mieście. Jeżeli coś zaczyna się z nimi dziać i widzimy, że jest gorzej niż wcześniej – od razu zapisujemy się na wizytę do okulisty. Nie jest nam tutaj potrzebne skierowanie, więc nie powinniśmy długo czekać. Słuchajmy też naszych dzieci i obserwujmy, czy one również nie potrzebują w tej kwestii pomocy – one tym bardziej będą zwlekały z tym, aby poinformować nas o problemie.
Z jakimi problemami powinniśmy udać się do okulisty?
Można się tam wybrać tak naprawdę ze wszystkim, co dotyczy oczu. Jeżeli czujemy, że popsuła nam się ostrość widzenia – konieczna jest wizyta. W momencie, gdy widzimy podwójnie lub mamy tzw. “mroczki” przed oczami – konieczna jest wizyta. Możemy tam iść także w momencie, gdy często dopadają nas infekcje oczu, są one przekrwione i męczy nas pieczenie. Musimy zwracać uwagę na wszystko – światłowstręt, ból oczu. Ciekawe jest to, że czasami nawet ból głowy może informować nas właśnie o tym, że coś jest nie w porządku z naszymi oczami. Jeżeli internista nie może znaleźć źródła tego problemu gdzie indziej to zdarza mu się faktycznie kierować pacjenta do okulisty.
Okulista zajmuje się leczeniem także tych najpoważniejszych problemów z oczami – jaskry, astygmatyzmu, zaćmy wtórnej, zapalenia oczodołu. Wielu pacjentów leczy u niego również dolegliwości powiązane z powiekami – opadającą powiekę, wszelkie guzy i nowotwory powiek. Widzimy więc, że jest on w stanie nam pomóc z bardzo różnymi dolegliwościami.
Jak będzie wyglądać wizyta?
Na początek okulista na pewno zapyta nas o wszelkie objawy, które odczuwamy – w ten sposób zyska on pełen obraz sytuacji i będzie mógł wykonać dalsze badania. Na pewno musimy poinformować go o swoim ogólnym stanie zdrowia i ewentualnych chorobach lub lekach, które mogą mieć wpływ także na wzrok.
Jeżeli coś będzie nie w porządku to okulista może zlecić wykonanie tomografii lub USG – będą to oczywiście badania gałki ocznej. W Centrum Medycznym MML w Warszawie pracują specjaliści, którzy pomogą w każdej sytuacji.