Jak urządzić domowe biuro?

Pochłonięte natłokiem spraw zawodowych, coraz częściej przynosimy pracę do domu lub właśnie tam decydujemy się ją wykonywać, rezygnując ze spędzania obowiązkowych ośmiu godzin w biurze. W takiej sytuacji ważne jest stworzenie odpowiedniej przestrzeni do pracy.

Powinna ona łączyć w sobie estetyczny design z wygodą i funkcjonalnością. Najlepiej, gdy stanowi osobne pomieszczenie, ale równie dobrze może zostać wydzielona z części pokoju. Duże mieszkanie nie jest bowiem warunkiem koniecznym do zaaranżowania przytulnego kącika do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych.

Wybór miejsca

Wystarczy wybrać w swoim domu miejsce zaciszne, dobrze oświetlone i w jakiś sposób odseparowane od pomieszczenia kojarzonego z wypoczynkiem. Gdy przestrzeń do pracy zawłaszczy bowiem tę przeznaczoną na relaks, utracimy swobodę odprężenia i jednocześnie z większym wysiłkiem skupimy się na wykonywaniu zadań. Nie będzie zatem dobrym pomysłem urządzenie biura w sypialni czy pokoju przechodnim. Zdecydowanie lepiej zagospodarować do tego celu część salonu. Dodatkowo można ją oddzielić regałem lub ścianką z kartongipsu.

Umeblowanie

Układ i rodzaj mebli, które znajdą się w domowym biurze, zależy w największej mierze od ilości dostępnego miejsca. Bez względu jednak na to, czy dysponujemy całym pokojem, czy też jedynie jego fragmentem, warto się kierować zasadą umiaru, tak by nie mnożyć elementów niepotrzebnych. Stolik na komputer, wygodny fotel, półki i regały na książki z pewnością okażą się wystarczające.

Meblowanie najlepiej zacząć od biurka. Powinno się je umiejscowić naprzeciwko okna lub bokiem do niego – takie ustawienie gwarantuje odpowiednie, naturalne oświetlenie, tak ważne w pracy przy komputerze. Światło nie może się bowiem odbijać od monitora, ale też od blatu, dlatego lepiej zrezygnować z błyszczących powierzchni.

Jeśli biurko jest duże warto na nim poza laptopem postawić organizery, które uchronią przed chaosem i nieporządkiem, podobnie jak domowa biblioteczka. Dla ceniących sobie niebanalne rozwiązania dekoracyjne ciekawym rozwiązaniem okażą się półki na książki w nietypowych kształtach, np. gałęzi drzew czy rozmaitych figur geometrycznych. Jeśli zaś spora doza kreatywności potrzebna jest także do wykonania samej pracy, przyda się proste, a jednocześnie oryginalne rozwiązanie – rozwieszone na ścianie linki z klamerkami, przytrzymującymi kolorowe karteczki na inspiracje i pomysły. Tak w niewymagający wysiłku sposób można nadać praktycznym, codziennym przedmiotom nową funkcję. Pomysłowym przykładem jest też drabinka w roli stojaka na czasopisma.

Kolory

By z domowego biura uczynić przyjemne miejsce do pracy, pozostaje jeszcze dobór odpowiedniej kolorystyki Nie powinna być zbyt ciemna, gdyż optycznie zmniejszy pomieszczenie i szybciej zmęczy oczy. Dlatego najlepiej sprawdzają się meble w jasnych barwach: białych, kremowych, szarych, błękitnych. Wprowadzają one harmonię i uspokajają. Stanowią też dobre tło dla elementów o bardziej wyrazistych kolorach, np. ciemniejszego fotela czy lampki.

Przestrzeń, w której się pracuje, ma ogromny wpływ na motywację i jakość wykonanych zadań. Odpowiednio urządzone biuro może zatem sprawić, że praca przestanie się kojarzyć z uciążliwym obowiązkiem. Wystarczy jedynie zastosować się do kilku podstawowych zasad aranżacji wnętrz.

Tekst: Dominika Prais

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *