Suplementacja kolagenu – jak robić to dobrze?

Suplementacja kolagenu - jak robić to dobrze?

Kolagen to nie tylko kolejny suplement na półce ze zdrową żywnością – to fundament młodości i witalności twojego ciała. Jest on głównym białkiem budulcowym ludzkiego organizmu, który zapewnia elastyczność skóry, prawidłowe funkcjonowanie stawów oraz zdrowie włosów i paznokci. Niestety, wraz z wiekiem dochodzi do spadku naturalnej produkcji kolagenu, co skłania wiele osób do sięgnięcia po gotowe preparaty w nadziei na zachowanie młodości i zdrowia. Ale czy suplementacja kolagenem naprawdę działa? Czytaj dalej, by dowiedzieć się jak prawidłowo ją stosować, by poprawić nie tylko swój wygląd, ale przede wszystkim samopoczucie.

Czym jest kolagen?

Kolagen to białko strukturalne, które stanowi podstawowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości, ścięgien, chrząstek, więzadeł i wielu innych części twojego ciała. Z tego powodu pełni kluczową rolę w zapewnieniu ich wytrzymałości, elastyczności i ogólnej integralności.

Jeśli jeszcze o tym nie wiesz, to pewnie cię zmartwimy, ponieważ nic nie trwa wiecznie i niestety dotyczy to również poziomu kolagenu w twoim organizmie. Jego naturalna produkcja zaczyna spadać w miarę starzenia się. Ten proces zaczyna się zazwyczaj po 20. roku życia, a znaczące spadki obserwuje się już po upływie 30. roku życia. Po przekroczeniu tej granicy poziom kolagenu może zmniejszać się nawet o 1-2% w ciągu każdego kolejnego roku, a po 60. roku życia jego naturalna produkcja całkowicie ustaje. Niektóre czynniki mogą dodatkowo przyspieszać ten proces, np. palenie tytoniu, nadmierna ekspozycja na słońce, dieta bogata w cukry oraz stres oksydacyjny wynikający z zanieczyszczeń i złych nawyków żywieniowych. Z czym wiąże się jego utrata? Skutki niedoboru kolagenu to przede wszystkim bardziej cienka i mniej elastyczna skóra, zmarszczki, osłabione włosy, kości i stawy, bóle oraz większa skłonność do kontuzji.

Kolagen znajdziesz nie tylko w suplementach diety. Do naturalnych źródeł kolagenu należą:

  • żelatyna,
  • podroby,
  • galaretki,
  • parówki,
  • ryby,
  • salceson,
  • rosół na bazie kości i kurzych łapek.

Właściwości kolagenu

Jeśli wciąż zastanawiasz się, dlaczego warto suplementować kolagen, przedstawimy ci jego największe zalety. One z pewnością cię do niego przekonają.

  • Poprawia wygląd skóry – działa na zwiększenie nawilżenia oraz elastyczności skóry. Pomoże ci zmniejszyć jej suchość, ujędrnić ją, zredukować głębokość zmarszczek oraz poprawić ogólną teksturę twojej cery.
  • Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie stawów oraz kości – kolagen odpowiada za zdrowie stawów, ścięgien oraz więzadeł i umożliwia im płynne poruszanie się. Dzięki temu, że poprawia ich elastyczność może łagodzić ich ból. Co więcej, może także zwiększać gęstość kości, co jest szczególnie ważne, jeśli chcesz zapobiegać osteoporozie.
  • Wspiera pracę serca – wzmacnia on naczynia krwionośne, zmniejsza sztywność tętnic i redukuje ilość odkładanego tłuszczu na ich ścianach, co pozytywnie wpłynie na zdrowie twojego serca.
  • Poprawia kondycję włosów i paznokci – kolagen przyczyni się także do poprawy wyglądu i kondycji twoich włosów oraz paznokci. Dzięki niemu staną się mocniejsze i bardziej lśniące.
  • Wspiera układ immunologiczny – jego obecność jest kluczowa w procesach obronnych organizmu, ponieważ wzmacnia bariery tkankowe i w ten sposób uniemożliwia drobnoustrojom przenikanie do jego wnętrza. Ponadto kolagen wspomaga regenerację tkanek, co ma ogromne znacznie w przypadku wystąpienia uszkodzeń czy infekcji.
  • Poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego – poprawia strukturę wewnętrznej błony śluzowej jelit i pomaga im się zregenerować, dzięki czemu ty będziesz lepiej trawić.

Jak prawidłowo stosować suplementy diety zawierające kolagen?

Jeśli chcesz, by twój organizm efektywnie przyswoił kolagen, niezbędna jest obecność witamin C i E. Witamina C nie tylko wesprze naturalną produkcję kolagenu w twoim ciele, ale również pomoże ci w zapobieganiu szkodom spowodowanym przez stres oksydacyjny. Z kolei witamina E ochroni twoje włókna kolagenowe przed sztywnieniem i tworzeniem niepożądanych wiązań krzyżowych, przez co tkanki twojego organizmu będą bardziej elastyczne i wytrzymałe.

Dawkowanie

Dawkowanie kolagenu może się różnić w zależności od wieku, potrzeb zdrowotnych i celów suplementacji. Zalecana ilość waha się od 2,5 do 15 gramów dziennie, ale warto przestrzegać wytycznych producenta. Pamiętaj, że pierwsze odczuwalne efekty pojawią się dopiero po ok. 3 miesiącach regularnego stosowania, więc nie zniechęcaj się do suplementacji kolagenu.

  • Młodsi dorośli (20-40 lat) – w tej grupie wiekowej naturalna produkcja kolagenu występuje jeszcze na dość wysokim poziomie. Warto jednak zacząć stosować suplementację kolagenem w celach profilaktycznych. Standardowe dawki mogą wahać się od 2,5 do 10 gramów na dobę.
  • Osoby w średnim wieku i seniorzy – z racji tego, że wraz z wiekiem naturalna produkcja kolagenu zaczyna spadać, dawki kolagenu w grupie wiekowej 40+ mogą być nieco wyższe. Dla wsparcia ogólnego zdrowia i jakości życia zalecane jest przyjmowanie od 10 do 15 gramów na dobę.

Formy kolagenu – jaka jest najlepsza?

Na rynku można znaleźć suplementy kolagenu w różnych formach. Chcesz wiedzieć, która z nich będzie dla ciebie najlepsza?

  • Kolagen w proszku – to jedna z najpopularniejszych form suplementów kolagenowych. Jest łatwo rozpuszczalny w płynach, co sprawia, że z łatwością dodasz go do różnych napojów, np. smoothie, kawy czy herbaty.
  • Kolagen w tabletkach – jeśli nie przepadasz za smakiem kolagenu w proszku lub nie masz ochoty mieszać go z napojami, ta forma będzie doskonałą alternatywą. Kapsułki są łatwe do przenoszenia i zajmują mało miejsca, co może być istotne dla ciebie, jeśli często podróżujesz. Ich minusem jest to, że mogą zawierać mniejszą ilość kolagenu, dlatego może być konieczne zażycie ich większej ilości.
  • Kolagen w płynie – droższa forma od tych wymienionych wyżej, ale jest znacznie bardziej wartościowa dla organizmu. W takim suplemencie oprócz kolagenu mogą znaleźć się także dodatkowe składniki, np. witaminy czy minerały, przez co przyniesie ci większe korzyści zdrowotne. Najważniejsze o czym trzeba wspomnieć to to, że forma płynna jest znacznie lepiej przyswajalna przez organizm i to jest jej największa przewaga nad pozostałymi.

Z pewnością zastanawia cię jeszcze, jaki rodzaj kolagenu wybrać. Kolagen rybi (morski) charakteryzuje się lepszą biodostępnością i może być wchłaniany przez organizm nawet 1,5 razy skuteczniej niż inne źródła kolagenu, takie jak kolagen wołowy lub wieprzowy. Właśnie ten rodzaj kolagenu, a do tego w formie płynnej znajdziesz na stronie thecollagencompany.

Kolagen – sprzymierzeniec twojego zdrowia

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i wygląd, suplementacja kolagenu to idealne rozwiązanie dla ciebie. Wprowadzenie kolagenu do diety pomoże ci zrekompensować jego naturalny ubytek, przywracając witalność i sprawność twojego organizmu. Zapomnij o sztywnych, bolących stawach i kontuzjach po aktywności fizycznej. Ciesz się pełnią życia, zachowując młodzieńczy wygląd i energię na co dzień.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *