Jak sprawdzić biuro podróży?

Biura podróży prześcigają się w oferowaniu jak najbardziej atrakcyjnych wycieczek do obleganych kurortów na całym świecie. Te większe przekonują swoją renomą, mniejsze przyciągają cenami. Jednak cena to nie wszystko, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając biuro podróży.

Są biura podróży, które istnieją na rynku od wielu lat i nie musimy się troskać o ich wiarygodność. Ich nazwa mówi sama za siebie. Są też takie, o których mało kto słyszał, ale to właśnie one oferują to, co nas najbardziej interesuje. Mamy wtedy kilka możliwości sprawdzenia, czy podróż z takim biurem nie jest obarczona zbyt dużym ryzykiem.

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie wybranego biura w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Można się tam dowiedzieć, czy dane biuro działa legalnie, czy nie zawiesiło działalności, czy i jak wysokie posiada zabezpieczenie finansowe. Dowiemy się także, czy wobec danego biura podróży nie toczy się postępowanie zmierzające do wykreślenia z rejestru, oraz czy nie ma ono zakazu prowadzenia działalności. Wbrew pozorom takie rzeczy zdarzają się wcale nierzadko. To właśnie klienci takich biur podróży mają później problemy z powrotem do kraju.

Jeśli mamy wątpliwości co do sytuacji finansowej biura, można je sprawdzić w Biurze Informacji Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Dłużników. Wiąże się to co prawda z kosztami, ale są one relatywnie niewielkie, można je potraktować jako składnik ceny wycieczki.

Nagrody i wyróżnienia nie są co prawda konieczne, by dane biuro uznać za godne powierzenia mu swoich pieniędzy i planów wakacyjnych, jednak są kolejnym plusem na liście zalet touroperatora. Certyfikaty, godła promocyjne, znaki jakości – to wszystko świadczy o wysokim standardzie usług wybranego biura podróży.

Jeśli mamy wątpliwości co do jakości oferty biura podróży, niepokoją nas niektóre zapisy umowy, warto zajrzeć na stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dowiemy się tam czy i jak często dane biuro używa w umowach klauzul niedozwolonych.

Dobrym źródłem informacji o biurach podróży jest internet. Na wielu forach i blogach można znaleźć sprawdzone opinie o biurach podróży, wystawione bezpośrednio przez internautów. Nie ma lepszych rekomendacji niż zadowoleni klienci biur podróży. I odwrotnie, jeśli tylko pojawiają się niepokojące sytuacje, internauci natychmiast o tym informują.

Na bieżąco rankingi i ratingi biur podróży publikuje Rzeczpospolita. Dostępne są tutaj.

Sprawdzenie biura podróży może nam zająć chwilę, czasem nawet dłuższą chwilę, ale warto ją poświęcić, by mieć spokojne, udane wakacje.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *