Sposoby na zasypianie mogą stanowić skuteczne rozwiązanie dla osób dotkniętych bezsennością lub często budzących się w nocy. Które z nich są warte wypróbowania?
Problemy ze snem dotykają wielu osób, powodując przemęczenie, złe samopoczucie i osłabienie koncentracji w ciągu dnia. Jeśli występują przez dłuższy czas, mogą również doprowadzić do obniżenia odporności i mieć negatywny wpływ na zdrowie, przyczyniając się do rozwoju różnych chorób. Zaburzenia snu na szczęście da się pokonać, stosując odpowiednie metody na szybkie zasypianie.
Jakie są przyczyny problemów ze snem?
Problemy z zasypianiem mogą pojawić się u każdego, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Powodują, że godzinami bezskutecznie usiłujemy zapaść w sen, co nie udaje się nawet mimo dużego zmęczenia fizycznego. Mogą też być przyczyną płytkiego snu i wielu wybudzeń w ciągu nocy. Osoby, których dotyka bezsenność, tracą z jej powodu do kilku godzin odpoczynku każdej doby, co jest przyczyną obniżenia funkcji kognitywnych mózgu. W efekcie mają one poważne trudności z zapamiętywaniem informacji czy skupieniem się na wykonywanych czynnościach. Jest to niebezpieczne z powodu na możliwość spowodowania wypadku drogowego lub w miejscu pracy. Co więcej, regularne niewysypianie się zwiększa ryzyko pojawienia się wielu przypadłości, w tym depresji oraz chorób układu oddechowego, układu krążenia i układu pokarmowego. Osoby, które mają trudności z zasypianiem, często są rozdrażnione i przygnębione, a ich komfort życia znacznie się obniża. Co powoduje bezsenność?
- Niedobór melatoniny – melatonina to hormon, który w ludzkim organizmie jest wydzielany przez szyszynkę znajdującą się w mózgu. Odpowiada on głównie za uczucie senności po zmroku i pozwala na regulację naturalnego cyklu dobowego, dzięki któremu ciało intuicyjnie wyczuwa, kiedy nadchodzi czas na odpoczynek. Niestety, zaburzenia wydzielania melatoniny są dość częstym zjawiskiem, na które szczególnie narażone są osoby po 40. roku życia.
- Stres – podstawowe objawy stresu obejmują przede wszystkim trudności z zapadnięciem w sen. Wiele osób nie może zasnąć z powodu stresujących sytuacji, takich jak kłopoty w pracy, problemy finansowe czy kłótnie z najbliższymi. Powodują one gonitwę myśli, uniemożliwiającą spokojny wypoczynek.
- Zaburzenia psychiczne – również depresja, stany lękowe lub inne choroby natury psychicznej mogą uniemożliwiać spokojny wypoczynek.
- Niezdrowy tryb życia – wiele osób nie dba o regularne godziny spania, kładąc się do łóżka nad ranem, co rozregulowuje funkcjonowanie organizmu i może prowadzić do problemów z zaśnięciem.
- Niektóre choroby – bezsenność może być powodowana m.in. przez chorobę niedokrwienną serca czy nadciśnienie tętnicze, dlatego najlepiej wykonać podstawowe badania, które wykluczą takie źródło problemów ze snem.
- Nadużywanie kofeiny – osoby, które piją duże ilości kawy lub napojów energetycznych, najczęściej nie mogą zasnąć ze względu na zbytnie pobudzenie organizmu.
- Nadużywanie alkoholu – alkohol uniemożliwia zapadnięcie w głęboki sen, dlatego wypicie napoju na jego bazie przed snem prowadzi najczęściej do licznych wybudzeń w nocy.
Sposoby na szybkie zasypianie
Na szczęście istnieją proste i tanie domowe sposoby na dobry sen. Jak szybko zasnąć i zapewnić sobie wartościowy wypoczynek? Poniżej znajdziesz najskuteczniejsze metody pozwalające skutecznie walczyć z bezsennością.
- Suplementy diety na spokojny sen – warto postawić na ziołowe tabletki, które nie tylko ułatwią zasypianie, ale także poprawią jakość snu, pozwalając organizmowi na pełną regenerację podczas wypoczynku. Dobre preparaty tego typu można dostać bez recepty, dlatego są łatwo dostępnym, wygodnym rozwiązaniem dla każdego.
- Wyciszenie przed położeniem się spać – nadmiar informacji docierający do nas z ekranu telefonu czy komputera negatywnie wpływa na zdolność do szybkiego zasypiania. Najlepiej przynajmniej na pół godziny przed snem odłożyć elektronikę na bok i wyciszyć myśli, np. czytając książkę czy medytując.
- Ustalenie stałych godzin snu – warto zadbać o wieczorną rutynę i konkretne godziny, w których będziemy przygotowywać się do snu. Pomoże to wyregulować rytm dobowy organizmu i przyzwyczaić go do odpoczynku o określonej porze.
- Wietrzenie sypialni – świeże powietrze pozwala szybciej zasnąć i zapewnia głębszy sen, dlatego otworzenie okna w sypialni przed położeniem się do łóżka jest dobrym pomysłem w przypadku każdej osoby, która walczy z bezsennością.
- Zioła na dobry sen – skuteczną bronią w walce z bezsennością może być także medycyna naturalna czerpiąca z cennych właściwości ziół. Zaśnięcie ułatwia np. melisa lub rumianek, które mają działanie uspokajające i wyciszające.
- Wygodny materac – zdarza się, że przyczyną bezsenności jest ból pleców spowodowany przez nieodpowiedni materac. Należy pamiętać, że w łóżku spędzamy sporą część swojego życia, dlatego najlepiej zainwestować w materac, który zapewni kręgosłupowi odpowiednie podparcie.
Jakie suplementy brać na szybsze zasypianie?
Problemy z zaśnięciem można skutecznie zwalczyć z pomocą dobrze dobranych suplementów diety. Szczególnie polecane są ziołowe tabletki na sen, które pomagają szybko zasnąć, a przy tym nie powodują negatywnych skutków ubocznych, jak niektóre środki przepisywane na receptę.
Możesz wybrać wieloskładnikowe suplementy, w których zawarto różne substancje aktywne o działaniu wspomagającym zasypianie. Są najbardziej skuteczne, ponieważ mogą kompleksowo zwalczać kilka przyczyn bezsenności, ułatwiając zasypianie i poprawiając jakość wypoczynku. Naturalne tabletki nasenne dostępne bez recepty mają pozytywny wpływ na zdrowie i mogą być stosowane nawet przez długi czas, dlatego stanowią uniwersalne rozwiązanie dla każdej osoby, która cierpi na bezsenność.
Jakich składników szukać w suplementach ułatwiających zaśnięcie? Przede wszystkim melatoniny, która bierze udział w regulowaniu cyklu snu oraz bezpośrednio odpowiada za uczucie senności. Cennym składnikiem są też ekstrakty z ziół o działaniu uspokajającym oraz witamina B6, ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Melatolin Plus – najlepsze tabletki na zdrowy sen
Do najlepszych tabletek na szybkie zasypianie, jakie są obecnie dostępne na rynku, należy suplement Melatolin Plus. Zawiera on najważniejszy składnik, jaki ma wpływ na zdolność do szybkiego zapadania w sen – melatoninę. Dzięki temu wyróżnia się dużą skutecznością i stanowi świetną alternatywę dla tabletek nasennych dostępnych na receptę.
Suplement został również wzbogacony o inne cenne składniki mające pozytywny wpływ na organizm i jego zdrowie. Należy do nich ekstrakt z melisy lekarskiej działający uspokajająco i zapewniający głębszy sen, ekstrakt z korzenia ashwagandhy niwelujący negatywne skutki stresu, ekstrakt z szyszek chmielu wspomagający ośrodkowy układ nerwowy i pozwalający na wewnętrzne wyciszenie, ekstrakt ze słupków kwiatu szafranu poprawiający nastrój i prowadzący do zapadnięcia w głębszy sen oraz ekstrakt z rumianku pospolitego zapewniający szybkie zasypianie. Ponadto tabletki zawierają L-tryptofan i L-teaninę – dwa aminokwasy pozytywnie wpływające na układ nerwowy i ogólne zdrowie organizmu, a także kwas gamma-aminomasłowy, którego niedobór jest często stwierdzany u osób dotkniętych bezsennością.
Wartym odnotowania jest fakt, iż Melatolin Plus zajął 1 miejsce w rankingu tabletek nasennych bez recepty autorstwa ekspertów z serwisu BioCity.
Suplement cieszy się dużą popularnością wśród osób, które miały trudności z zaśnięciem. W Internecie można znaleźć mnóstwo pozytywnych opinii na jego temat wskazujących na skuteczne działanie preparatu już w pierwszym tygodniu jego zażywania. Klienci są szczególnie zadowoleni ze skuteczności produktu – większość z nich zyskała możliwość szybkiego zasypiania i przesypiania całej nocy bez wybudzania się niedługo po rozpoczęciu kuracji.
Niektórzy użytkownicy zauważyli także pozytywny wpływ suplementu na organizm i jego ogólne zdrowie, głównie poprzez eliminację uciążliwych problemów związanych z bezsennością, takich jak chroniczne zmęczenie czy osłabiona pamięć i koncentracja. Tabletki wspierają układ nerwowy oraz zmniejszają szansę na choroby serca, choroby układu krążenia czy choroby związane z układem pokarmowym. Są przy tym łagodne dla organizmu, a badania wykazały bezpieczeństwo i skuteczność ich działania. Jakie efekty przynosi regularne przyjmowanie suplementu? Przede wszystkim pozwala on szybko i spokojnie zasnąć oraz zapewnia głęboki sen bez wybudzeń w ciągu nocy. Po jego zażyciu można liczyć na wyciszenie i zrelaksowanie się organizmu. Rezultatem jest znacznie lepsze samopoczucie, pełna regeneracja podczas wypoczynku, poprawa funkcji kognitywnych mózgu oraz więcej energii do działania. Ponieważ preparat nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, może być stosowany przez każdego jako skuteczny sposób na bezsenność.
Podsumowanie
Jak szybko zasnąć? Najlepiej stosując skuteczne, naturalne sposoby na sen, dzięki którym można pokonać bezsenność i jej przykre objawy. Badania wskazują na konieczność wyciszenia się przed położeniem się do łóżka, ustalenie stałych pór wypoczynku oraz pozytywny wpływ ziół na zdolność do szybkiego zasypiania.
Ponadto dobrze jest zadbać o wygodny materac i zredukowanie stresu będącego częstą przyczyną problemów ze snem. Największą skuteczność mają przy tym wysokiej jakości suplementy dostarczające organizmowi melatoniny, dzięki której senność przychodzi od razu po położeniu się spać.