Skóra atopowa – czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować?

Choroby skóry są coraz częściej występującymi nie tylko u nastolatków, lecz również u niemowląt oraz dorosłych. Różne postaci dermatoz skłaniają badaczy do tworzenia szerokich analiz, które mają przyczynić się do rozwiązania tych problemów. Jednym z nich jest atopowe zapalenie skóry, które potocznie nazywamy skórą atopową. Czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować? Podpowiadamy.

Skóra atopowa i jej charakterystyka

Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry mogą pojawić się już u niemowląt. Na twarzy, głowie, tułowiu i kończynach uwidaczniają się zmiany wysiękowe i strupy, które wymagają konsultacji dermatologicznej. Specjalista nie tylko zdiagnozuje problem, ale też wdroży odpowiednie leczenie i pielęgnację. Choroba może dawać pierwsze objawy również w dorosłości, nawet po ukończeniu 20 roku życia.

Skóra atopowa ma podłoże genetyczne. Niewielkie dawki alergenów zawartych w powietrzu lub pożywieniu mogą wywołać nadmierną produkcję przeciwciał IgE. Pojawia się wówczas silna reakcja alergiczna w postaci rumienia, charakterystycznych grudek i dokuczliwego świądu. Wysypka ma nieregularny kształt i występuje w różnych miejscach na ciele. Uporczywe swędzenie, a co się z tym wiąże niekontrolowane drapanie może prowadzić do powstawania zmian w postaci tak zwanych przeczosów. Przy przewlekłym i utrzymującym się stanie zapalnym często dochodzi do znacznego pogrubienia skóry i jej silnego rogowacenia, co daje efekt rybiej łuski.

Jak pielęgnować skórę atopową?

Skóra atopowa u dzieci i osób dorosłych jest niezwykle wrażliwa i wymaga odpowiedniego traktowania. Ważne jest jej oczyszczanie, które musi być jednocześnie delikatne i skuteczne, ponieważ łatwo dochodzi do nadkażeń bakteryjnych. Zbyt silne środki myjące mogą wywoływać podrażnienia, nadmierne wysuszenie, a nawet reakcję alergiczną. Cera atopowa nie ma warstwy wystarczająco ochronnej przed szkodliwymi czynnikami ze świata zewnętrznego, dlatego podstawą jest odpowiednie nawilżanie, które odbudowuje warstwę lipidową.

Czego unikać przy skórze atopowej?

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca i na wiele codziennych sytuacji reaguje podrażnieniem, swędzeniem lub nawet nawrotem choroby w postaci wysypki. Warto więc wyrobić sobie odpowiednie nawyki, jak na przykład rozpylanie perfum wyłącznie na ubranie, rezygnacja z ciężkiej biżuterii, a przede wszystkim do codziennej pielęgnacji wybierajmy tylko sprawdzone i przeznaczone do tego typu skóry kremy, mydła i żele pod prysznic.

W upalne i słoneczne dni należy stosować filtry ochronne o wysokim SPF i zakrywać możliwie duże powierzchnie ciała, najlepiej jasnymi, przewiewnymi tkaninami. Drażniąco i wysuszająco działa również nadmierne pocenie się, stąd konieczność dbania o higienę, zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Nie jest też wskazane zbyt częste korzystanie sauny i basenów z chlorowaną wodą.

AZS u niemowlaka – czym się objawia?

Atopowe zapalenie skóry jest niezwykle podstępne i może objawić się już od pierwszych dni życia. AZS u niemowlaka objawia się grudkami i pęcherzykami, a czasem nawet strupkami z sączącą się wydzieliną. Zmiany chorobowe umiejscowione są na policzkach i czole. W najwcześniejszym okresie życia pojawić się może także atopowe zapalenie skóry głowy. U niemowląt zmiany występują też na dalszej części kończyn i tułowiu. Zajęta bywa również skóra zgięć stawowych. Warto wiedzieć, że okolica pieluszkowa jest zazwyczaj wolna od objawów. Aby zabezpieczyć dziecko przed rozwojem tej dermatozy, należy skonsultować się ze specjalistą, który przepisze odpowiednie leki.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *