Siesta Festival 2018 w Gdańsku w dniach 20 do 22 kwietnia

Ogłaszamy pierwsze dwie gwiazdy festiwalu Siesta Festival, który odbędzie się w Filharmonii Bałtyckiej i klubie Parlament.

W dniach 20-22 kwietnia 2018 roku Gdańsk zamieni się w stolicę miłośników kultury luzofońskiej, kabowerdyjskiej, jazzu i muzyki świata – w ten weekend właśnie w Filharmonii Bałtyckiej oraz w klubie Parlament odbywać się będzie ósma już edycja festiwalu Siesta, prowadzonego przez autora muzycznej audycji o tej samej nazwie, Marcina Kydryńskiego.

Organizatorzy ogłaszają dwie pierwsze gwiazdy festiwalu!

I tak: niezwykle popularne, magiczne Noce Fado będą należały w tym roku do Fabii Rebordao.
Entuzjaści otwartego, nie skonwencjonalizowanego fado nie mają dziś wątpliwości: obok bogiń: Marizy i Any Moury to właśnie Fabia staje się najciekawszą, odważnie poszukującą artystką gatunku.
Już jako piętnastolatka zakochała się w fado słuchając Amalii Rodrigues. W Lizbonie, gdzie się urodziła nie sposób jednak nie chłonąć także innych luzofońskich brzmień. Fabia od zawsze wielbiła kabowerdyjską mornę, brazylijską bossę, bluesa. Te wpływy uczyniły jej muzykę szczególnie bogatą i barwną.

Pierwszy album – wydany w 2011 roku A Oitava Cor – zapowiada przełom na scenie młodego fado. Ogromny, głęboki głos i otwartość na inne style zbliża ją do Marizy. Diva gości zresztą Fabię na scenie podczas kilku swoich koncertów w Europie. Pomaga w karierze. Debiutantka pojawia się też, bagatela, w nowojorskiej Carnegie Hall.
Zaczyna komponować. Jej muzyka jest oryginalna, inna. Oprócz wpływów luzofońskich słychać w niej też fascynację klasyką. Fabię wspiera znakomity pieśniarz, autor i kompozytor Jorge Fernando – tak, ten sam, który odpowiada w dużej mierze za światowy sukces Lury – swoją drogą jak ten świat ładnie nam się układa…. To z nim współtworzy część piosenek na swoją drugą płytę Eu, która czyni Fabię Rebordao najgorętszym nazwiskiem muzyki portugalskiej.

Dziś w przerwach między koncertami na scenach całego świata śpiewa regularnie w klubie Casa da Linhares, u stóp Alfamy, nad rozległym Tagiem. Fabia Rebordao po raz pierwszy odwiedzi Polskę i wystąpi dwukrotnie 20 i 21 kwietnia o g. 22:00 w Filharmonii Bałtyckiej podczas Siesta Festival 2018 na specjalnych Nocach Fado.

Drugą znaną już gwiazdą festiwalu jest współtwórca sukcesu sławnej Cesarii, niezwykle popularny na świecie i w Polsce Tito Paris, który po raz pierwszy w Polsce wystąpił na Siesta Festival 2012.

Tito Paris to jeden z najbardziej charakterystycznych głosów muzyki świata, wraca na scenę Siesty po siedmiu latach nieobecności, by zaprezentować swój najnowszy długo wyczekiwany, bo aż 15lat, album pełen koladeiry, morny i słońca. Tito to pieśniarz, kompozytor, multiinstrumentalista. Pochodzi, jak i Cesaria Evora, z Mindelo. Zafascynowany muzyką słynnego Luisa Moraisa sam nauczył się grać na klarnecie, by zbliżyć się do sztuki swojego mentora. Jego pierwszym, mistrzowskim instrumentem pozostaje jednak gitara. Swą pierwszą płytę Fidjo Malguado nagrał w roku 1978.

Mając lat dziewiętnaście przeniósł się, jak wielu mieszkańców Wysp, do Lizbony i od tamtej pory jest w wiecznym ruchu. Mieszka w Portugalii, w Angoli, na Cabo Verde. Koncertuje na całym świecie. Śpiewa głosem przejmującym, szorstkim i leczniczym zarazem. W tym głosie jest zgoda na utratę dawnego życia w małym kraju z fal, piasku i wiatru. Ale jednocześnie wieczna za nim tęsknota.

Nagrywa niechętnie. W ostatnich dwóch dekadach nieomal wyłącznie podczas koncertów. Album Mim e Bo, wydany wiosną 2017 jest pierwszą studyjną płytą po albumie Guilhermina z 2002, a jego muzyka zabrzmi na Siesta Festival w sobotę 21 kwietnia o g. 20:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Bałtyckiej (bilety w sprzedaży od 100 do 160zł).

Więcej informacji o Siesta Festival 2018 już wkrótce.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *