Rower typu Gravel – kto i dlaczego powinien go kupić?

najlepszy rower na rok 2023

Potrzeby rowerzystów w Polsce i na świecie stale się zmieniają. Z tego względu na rynku pojawiły się innowacyjne modele rowerów. Pojazdy typu Gravel mogą całkowicie odmienić branżę rowerową. Poznaj więcej szczegółów na temat tych pojazdów i dowiedz się, w jakiej cenie kupisz sprzęt gravelowy.

Uwielbiasz jazdę na rowerze, ale nie chcesz ograniczać się do jazdy wyłącznie po szosie?
W takim razie rower typu Gravel będzie dla Ciebie doskonałym wyborem! Kupując taki pojazd, możesz wygodnie podróżować po idealnie gładkiej szosie, a po chwili zjechać na wyboisty teren.

Gravel – rower dla wymagających rowerzystów!

Wybór odpowiedniego roweru, który będzie idealny do jazdy w każdych warunkach, nie jest taki prosty. Jeszcze do niedawna na rynku były dostępne modele przeznaczone do jazdy szosowej, terenowej lub nawet wyczynowej. Osoby, które chciały mieć możliwość podróżowania zarówno po drodze asfaltowej, jak i szutrowej często stawały przed trudnym wyborem.

Na szczęście na rynku rowerowym pojawiły się pojazdy typu Gravel. To innowacyjne rowery, które są swego rodzaju hybrydą modelu szosowego i terenowego. Czym wyróżniają
się pojazdy zaliczane do tej kategorii? Oto kilka istotnych cech:

 • lekka konstrukcja,
 • wytrzymała rama,
 • uniwersalność zastosowania,
 • wysoki poziom wygody podróżowania.

Można powiedzieć, że Gravel to wysoce uniwersalny rower, którym możesz podróżować praktycznie w każdych warunkach. Oczywiście zakup takiego pojazdu to pewien kompromis. Gravel nie będzie tak szybki, jak profesjonalna szosówka i jednocześnie nie zniesie nierówności na drodze w taki sam sposób, jak typowy rower MTB.

Na co zwrócić uwagę, kupując rower Gravel?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model pojazdu tego typu, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Dopiero wtedy będziesz w stanie wybrać rower, który w 100% spełni Twoje oczekiwania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, sprawdź:

 • dostępne wyposażenie roweru,
 • wagę ramy,
 • typ zastosowanych przerzutek,
 • rodzaj hamulców – w przypadku roweru Gravel najczęściej są to hamulce tarczowe hydrauliczne,
 • materiał wykonania ramy – topowe modele są stworzone z włókna węglowego,
  co gwarantuje wytrzymałość i jednocześnie lekkość konstrukcji.

Kupując rower Gravel musisz też wiedzieć, że większość modeli ma mocno obniżony support, dzięki czemu środek ciężkości pojazdy pozostaje nisko. To gwarantuje jego stabilność praktycznie w każdych warunkach drogowych i pogodowych.

Ile kosztuje rower Gravel?

Rynek rowerowy jest mocno zróżnicowany, szczególne przez wzgląd na to, że producenci stale prześcigają się w stosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych ułatwiających jazdę na dwóch kołach. Nowoczesne, uniwersalne rowery Gravelowe można podzielić na trzy segmenty: tanie, średniej klasy oraz premium.

Najtańsze modele na rynku kupisz w cenach już od nieco ponad 2000 złotych. Jeśli cenisz sobie wysoki komfort prowadzenia i niezawodność, postaw na Gravel z kategorii premium, którego koszt to wydatek nawet ponad 10 tys. złotych.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *