Pasztet z ciecierzycy z warzywami
Składniki
2 szklanki suchej ciecierzycy
2 marchewki
1 korzeń pietruszki
Kawałek selera
20 cm pora
3 cebule
3 ząbki czosnku
4 suszone pomidory
2 liście laurowe
Pół łyżeczki kurkumy
Szczypta kozieradki
1 łyżeczka suszonego lubczyku (w moim przypadku: 20 suszonych listków)
3 łyżki siemienia lnianego
2 łyżeczki soli himalajskiej
Pół łyżeczki startej gałki muszkatołowej
Pół łyżeczki czarnuszki lub pieprzu
Sposób przyrządzenia
Jeśli nie masz którejś z przypraw, możesz ją pominąć. Ciecierzycę namocz na całą noc. Kolejnego dnia gotuj ją przez 20 minut w jak najmniejszej ilości wody (ma tylko przykryć ciecierzycę). Następnie dodaj warzywa i przyprawy (oprócz soli, gałki, czarnuszki i czosnku). Nie dolewaj wody, warzywa dadzą radę się ugotować. Gotuj pod przykryciem jeszcze przez 20 minut. Od czasu do czasu zamieszaj.
Po ugotowaniu odlej wodę do szklanki, wyjmij liście laurowe, dodaj siemię lniane, czosnek, gałkę muszkatołową i sól; wszystko dokładnie zmiksuj blenderem ręcznym.
Przełóż do foremek (dwie keksówki), wstaw do piekarnika nagrzanego do 160 stopni z termoobiegiem i pieczeniem od spodu (lub 180 stopni bez termoobiegu i pieczeniem od spodu). Piecz przez 30 minut. Taki pasztet jest doskonały w towarzystwie warzyw, na liściu sałaty.
Ciecierzyca w pomidorach
Składniki
2 szklanki suchej ciecierzycy
2 cebule
2 marchewki
1 pietruszka
Kawałek selera (tyle ile pietruszki)
2 liście laurowe
6 ziaren ziela angielskiego
Szklanka przecieru pomidorowego
Pół szklanki podprażonych pestek dyni
1 łyżeczka soli himalajskiej (dodaj na koniec gotowania)
Sposób przyrządzenia
Ciecierzycę namocz na co najmniej 12 godzin, wypłucz i ugotuj z warzywami (bez przecieru i soli). Daj tylko tyle wody, aby zakryć ciecierzycę.
Po 40 minutach wyjmij warzywa, zmiksuj i wlej z powrotem do potrawy. Pestki dyni zmiel w młynku do kawy. Do potrawy dodaj przecier i zmielone pestki. Zagotuj, posól i posmakuj. Jeśli lubisz ostrzejsze potrawy, to jest dobry moment na doprawienie.
Falafel po mojemu, czyli bez sody
Składniki
3 szklanki suchej ciecierzycy
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
8 łyżek posiekanej natki pietruszki
1 łyżka soli himalajskiej
1 łyżeczka kolendry
1 łyżeczka kardamonu
1 łyżeczka kminu rzymskiego
Pół łyżeczki chilli
Masło klarowane do smażenia
Sposób przyrządzenia
Zioła kupione jako niemielone są bardziej aromatyczne po ich zmieleniu w młynku do kawy.
Ciecierzycę namocz na noc. Następnego dnia ciecierzycę zmiel w maszynce do mięsa razem z cebulą i czosnkiem. Dodaj (najlepiej świeżo zmielone) przyprawy, sól i posiekaną natkę pietruszki. Odstaw na pół godziny, aby składniki się zharmonizowały.
Na patelni rozgrzej masło klarowane. Formuj kulki wielkości orzecha włoskiego, mocno ściśnij w dłoniach i delikatnie rozpłaszcz, aby się nie rozpadły na patelni. Kładź na rozgrzany tłuszcz i delikatnie obsmaż z każdej strony po około 3 minuty bez przykrycia. Staraj się ich nie spiec.
Podawaj z sałatą i ulubionymi warzywami. Można użyć również prostego sosu jogurtowego z czosnkiem i pietruszką (1 mały jogurt naturalny, 1 zmiażdżony ząbek czosnku, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki). Najbardziej smakują jedzone palcami.
Tatiana Jaworska
Jestem pasjonatką zdrowego stylu życia. Wszystko, o czym mówię i piszę, mam przetestowane na sobie, aby mieć pewność, że to działa. Poprzez zmiany w diecie i stylu życia, pomagam ludziom odzyskać apetyt na zdrowie i radość. Zazwyczaj zalecam stopniowe wdrażanie zdrowych i smacznych przepisów metodą małych kroków. Jednak na wyjątkowo opornych najlepiej działa dwutygodniowy program, po którym czują się tak fantastycznie, że już nigdy nie wracają do starych przyzwyczajeń. Swoimi sprawdzonymi sposobami dzielę się na blogu, który prowadzę razem z mężem. Zapraszam!