Ogród z piękną, wielobarwną roślinnością to zasługa ciężkiej pracy i regularnej pielęgnacji. Poza tym, za właściwy rozwój kwiatów, krzewów i drzew odpowiedzialna jest również odpowiednia gleba.
Ziemia kompostowa i liściowa
Ziemia kompostowa jest używana przede wszystkim do uprawy roślin ozdobnych. Jej skład nie jest stały i różni się w zależności od zawartości właściwości organicznych. Ziemie tego typu bogate są w próchnicę pokarmową, która przy rozkładzie zaopatruje w nią rośliny. Poza tym poprawia ona kondycję gleby, aktywność biologiczną, odkwasza glebę i zatrzymuje w niej wodę. Składnikami samodzielnie prowadzonego kompostu mogą być liście, trawa i rozdrobnione kawałki drewna. Pochodną ziemi kompostowej jest ziemia liściowa, która powstaje właśnie przez właściwe kompostowanie liści krzewów i drzew. Najlepszym rodzajem tej gleby jest ziemia z liści topoli, klonu, brzozy, leszczyny i buka. Ziemię liściową stosuje się do uprawy roślin doniczkowych, niewymagających kwaśnej gleby.
Torf
Wyróżnia się trzy rodzaje torfu. Pierwszy z nich – wysoki, tworzy się przy udziale wody opadowej. Ma on bardzo kwaśne pH (2,8-4,5) i nie zawiera wielu składników mineralnych. Torf przejściowy jest zbliżony właściwościami do wysokiego, ale często używa się go jako dodatku do ziem ogrodniczych. Trzecim typem torfu jest torf niski, który powstaje w zagłębieniach terenu. Jest on najbardziej zasobny w minerały i posiada wyższe pH (4,5-7,2). Stosowanie torfu jako uzupełnienie gleb w ogrodzie poprawia ich właściwości i dostarcza odpowiednią ilość próchnicy. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele mieszanek ziem bogatych w torf lub korę, która działa podobnie na glebę. Niezbędne podłoża do uprawy można znaleźć na: https://www.progrower.eu/pl/. Firma posiada w ofercie nie tylko ziemię, ale również wełnę mineralną i kokos.
Ziemia darniowa i wrzosowa
Innym rodzajem bogatej w składniki mineralne gleby jest ziemia darniowa. Powstaje ona przez kompostowanie kilkucentymetrowej warstwy darni. W trakcie kompostowania można dodać do niej nieco obornika, co poprawi jakość gleby. Najlepszym odczynem dla tego rodzaju gleby jest odczyn obojętny. W przypadku kompostowania kwaśnej gleby należy dodać do niej nawóz z wapna, który zmienia jej pH. Ziemia wrzosowa powstaje na wrzosowiskach, a w jej skład wchodzą pędy roślin. Jest ona uboga w składniki mineralne, ale często stosuje się ją jako domieszkę dla roślin lubiących kwaśną glebę (azalie, wrzośce).
Na rynku dostępnych jest jeszcze wiele innych rodzajów ziemi ogrodniczej. Przykładem jest piasek używany do zwiększenia przepuszczalności podłoża albo perlit wykorzystywany do ukorzeniania zielnych sadzonek. Częstym dodatkiem mającym polepszyć jakość ziemi są nawozy mineralne głównie azot, fosfor i potas. Wysoką zawartością magnezu cechuje się natomiast węgiel brunatny, dlatego używa się go jako domieszki do różnego typu ziem.