Prawie jak malowane

Decoupage jest techniką, polegającą na zdobieniu specjalnie przygotowanej powierzchni, chusteczką we wzorki i pokryciu jej specjalnym lakierem. Jest wiele technik naklejania serwetek na odpowiednio wygładzoną powierzchnię: porcelanę, drewno lub szkło.

Najprostsza z nich polega na odpowiednim wygładzeniu powierzchni, na której ma być wykonany wzór, następnie serwetkę lub chusteczkę pokrywamy farbą akrylową z jednej, jak i z drugiej strony, a na powierzchnię nakładamy klej. Przyklejamy wzór na wcześniej przygotowaną powierzchnię i dokładamy kolejną warstwę kleju. Następnie nakładamy lakier, aż do momentu, gdy nie będzie dało się go wyczuć.

Techniki przyklejania serwetek

Decoupage wygląda wspaniale, ponieważ efekt końcowy sprawia wrażenie, jakby wzór był namalowany. Innymi technikami decoupage jest metoda na żelazko oraz metoda wcierania serwetki. Ta pierwsza polega na naprasowaniu serwetki na powierzchnię przez papier śniadaniowy, stosowana głównie przy zdobieniu dużych powierzchni. Druga technika decoupage polega na tym, że obszar smaruje się jedynie klejem, nie używając do tego farby, serwetkę kładzie się na powierzchnię i wgniata się ją wałkiem do tapet.

Przygotowanie powierzchni

Nie mniej ważnym elementem od samych technik jest stosowanie podkładu oraz lakierowanie. Nakładanie podkładu nie jest niczym skomplikowanym, można to zrobić na wiele sposobów, ale powszechnie stosowanymi są dwie: nakładanie farby pędzlem oraz gąbką tzw. ombre. Pierwszy sposób jak sama nazwa mówi, nakłada się pędzlem. Farbę akrylową nakłada się od jednej warstwy do trzech, wszystko zależy od rodzaju używanej farby, a także powierzchni. Drugi sposób to nakładanie farby gąbką, stosowanie tej metody gwarantuje dobre krycie, także nie trzeba nakładać kilku warstw.

Lakierowanie

Ostatni etap w robieniu decoupage to lakierowanie. Jest to nie mniej ważny element niż dwa pozostałe, ponieważ lakierowanie powoduje utrwalenie całej pracy. Wystarczy nakładać niewielką ilość lakieru, warstwa po warstwie, pamiętając, by każdą z nich przetrzeć papierem ściernym, to wygładzi lakier w taki sposób, że na końcu już nie będzie dało się go wyczuć pod palcami.

Warto również dodać, że istnieje wiele innych ciekawych efektów, które sprawiają, że nasze prace nie tylko będą wyglądały jak namalowane, ale również pokażą naszą twórczość w zupełnie innym świetle np. efekt pozłocenia, postarzenia czy pęknięcia. Decoupage to świetna zabawa dla dzieci i dorosłych, która wzbudzi w nas kreatywność i chęć do pracy.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *