Podstawy pielęgnacji włosów

Krótkie czy długie? Naturalne czy farbowane? Bez względu na to, jakie macie włosy, z całą pewnością każda z was pragnie, aby były one piękne, zdrowe i błyszczące. Sylwia Łomowska z „Pracowni Arte” w zawodzie fryzjera pracuje od ponad dwudziestu lat – o włosach wie już chyba wszystko. Dzisiaj wyjaśnia nam, jak je pielęgnować.

Prawidłowe oczyszczanie

Mycie głowy może wydawać się rzeczą prozaicznie prostą, jednak wiele kobiet podczas tej czynności popełnia istotny błąd, „szorując” włosy. Szamponem staramy się myć tylko skórę głowy. Kiedy włosy są mokre, ich łuska rozchyla się, przez co mocne szarpania czy tarcie może je uszkodzić. By je oczyścić wystarczy sama piana – przesuwamy ją od nasady aż po same końce. Nawet jeżeli wydaje ci się, że włosy są czyste po pierwszym myciu, warto powtórzyć zabieg. Pierwsze mycie rozpuści cząsteczki zanieczyszczeń, a drugie dokładnie oczyści skórę głowy.

Odżywki, maski i oleje

Zapamiętaj: odżywkę i oleje stosujemy po każdym myciu, natomiast maskę tylko raz w tygodniu. Kosmetyki dobieramy pod względem rodzaju i stanu włosów. Jeżeli masz z tym problem zapytaj fryzjera! Raczej odradzamy wyboru produktów drogeryjnych. Dużo lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie domowej maski z naturalnych składników

Domowa maska z naturalnych produktów:

Składniki:

1/2 awokado

łyżka jogurtu naturalnego

witamina A+E w płynie – 20 kropli

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Gotową maskę położyć na wilgotne włosy. Po 30 minutach spłukać.

Stylizacja na gorąco

Wysokie temperatury bardzo niekorzystnie działają na włosy, dlatego przed ich wysuszeniem, prostowaniem czy kręceniem należy użyć produktu z termoochroną. Może ci się wydawać, że włosy wybaczą wszystko, jednak po latach regularnego traktowania ich w niewłaściwy sposób zaczną się wykruszać na różnych długościach i samo podcięcie końcówek nie poprawi znacząco ich kondycji.

Podcinanie włosów

Która z nas nie udała się kiedyś na małe podcięcie końcówek, a wróciła ze znacznie krótszymi włosami? Niestety, czasami ostre cięcie to konieczność! Jeżeli unikacie fryzjerskich nożyczek przez lata, nie spodziewajcie się, że profesjonalista skróci je o dwa milimetry. Rozdwojone końce będą niszczyć włos coraz bardziej. Krótko mówiąc – dzisiaj oszczędzisz milimetr, ale następnym razem stracisz centymetr.

Regeneracja

Są zabiegi, których nie wykonasz samodzielnie w domu – zwłaszcza, jeżeli nie posiadasz sauny do włosów, szeregu profesjonalnych produktów salonowych, a przede wszystkim wiedzy i wieloletniego doświadczenia w pielęgnacji włosów. Kobiety, które regularnie rozjaśniają włosy i wydają na zabiegi upiększające ogrom pieniędzy, często zapominają o regeneracji. Przypominają sobie o niej dopiero w momencie, gdy włosy zaczynają się wykruszać i są już bardzo zniszczone. Zapamiętaj zatem – tylko zabiegi powtarzane w serii przynoszą właściwe rezultaty. Regularna koloryzacja = regularna regeneracja. W przeciwnym razie za kilka lat możesz już nie mieć… czego farbować.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *