Podjadanie z głową: po jakie produkty sięgać między posiłkami?

Young happy woman eating different nuts (cashew, hazelnut, almond) in modern kitchen. Healthy food and Dieting concept. Loosing Weight

Borykasz się z ciągłym podjadaniem pomiędzy głównymi posiłkami? Już po godzinie od obiadu buszujesz w kuchennych szafkach w poszukiwaniu słodyczy i słonych przekąsek? Jeśli obserwujesz u siebie ten nawyk, przeczytaj nasz tekst. Poznaj sposoby na ograniczenie podjadania oraz pomysły na zdrowe przekąski.

Jak tworzyć sycące posiłki?

Przyczyna podjadania w wielu przypadkach jest dość prozaiczna – są nią mało sycące i mało odżywcze posiłki. Jeżeli na śniadanie zjadasz dwie kromki białego chleba z dżemem, to normalne, że już po krótkim czasie dopada Cię głód. Dobrą praktyką jest tworzenie odpowiednio zbilansowanych posiłków, które dostarczają organizmowi niezbędnej dawki węglowodanów, białek oraz tłuszczy. W roli śniadania sprawdzają się na przykład owsianki albo tradycyjne kaszki zbożowe – są one źródłem węglowodanów złożonych oraz białek. Zawierają przy tym sporo błonnika pokarmowego, który odpowiada za uczucie sytości. Możesz wzbogacić je pastą orzechową, która będzie źródłem zdrowych tłuszczy oraz pełnymi witamin owocami liofilizowanymi.

Pełnowartościowe danie zamiast niezdrowej przekąski

Jeżeli masz pewność, że Twoje posiłki są dobrze skomponowane i w teorii powinny być sycące, a mimo to już po godzinie rozglądasz się za czymś do jedzenia, rozwiązaniem może być zwiększenie liczby posiłków. Możliwe, że przy Twoim trybie życia trzy posiłki dziennie to za mało. Jeżeli jesteś na nogach od rana do wieczora, a oprócz pracy pochłania Cię również aktywność fizyczna, spróbuj jadać nie trzy, a pięć posiłków dziennie. Zamiast niezdrowej przekąski pomiędzy śniadaniem a obiadem zjedz niewielki, ale pełnowartościowy posiłek, jak jogurt z dodatkiem pełnoziarnistych zbóż, owoców liofilizowanych i pasty orzechowej.

Surowe warzywa i owoce

Jeśli miewasz napady głodu, zadbaj o to, by w domu zawsze mieć owoce i warzywa i to po nie staraj się sięgać w pierwszej kolejności. Jeżeli nie uśmiecha Ci się jadanie surowej marchewki czy selera, nie zmuszaj się do tego. Wybierz te warzywa i owoce, które lubisz. Może to być banan, mango, garść pomidorków koktajlowych albo kalarepka. Jeśli natomiast zupełnie nie przekonują Cię świeże warzywa i owoce, spróbuj wprowadzić je do diety pod postacią liofilizatów, które są tak samo zdrowe. Są świetnym dodatkiem do szybkich posiłków, jak koktajle czy owsianki.

Ekspandowane zboża

Dobrym pomysłem na zdrową przekąskę są także zboża ekspandowane. Warto mieć pod ręką ekspandowany amarantus, orkisz, proso czy grykę. Wybieraj takie produkty, w których składzie jest 100% zbóż, bez dodatku cukru czy soli. Będą one dobrym dodatkiem do mleka, jogurtu albo musu owocowego.

Koktajl zbożowy

Inną propozycją zdrowej przekąski, której smak na pewno zadowoli Twoje kubki smakowe, a poziom sytości ukoi żołądek jest koktajl zbożowy. W najprostszej wersji wystarczy do mleka albo jogurtu dosypać dwie łyżki ugotowanej, naturalnej (lub tradycyjnej) kaszki i zmiksować. Jeśli lubisz koktajle owocowe, dodaj saszetkę owoców liofilizowanych. By zaspokoić chęć zjedzenia czegoś słodkiego, wzbogać koktajl dodatkiem sproszkowanych daktyli albo karobu, które są naturalnie słodkie i zdrowsze niż biały cukier.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *