W ofertach sklepów jubilerskich pierścionki zaręczynowe zajmują szczególne miejsce. To biżuteria, która ma nie tylko zdobić, ale też symbolizować uczucie. Z założenia, powinna przetrwać przez lata. Wiele kobiet traktuje pierścionek zaręczynowy jak obrączkę i nosi go na co dzień, jako wyraz swojego przywiązania do ukochanego. Złoto, które zazwyczaj wykorzystuje się do wykonywania pierścionków zaręczynowych, spełnia się w tej roli znakomicie. Z czasem nie traci nic ze swojego uroku, jest trwałe, a w razie potrzeby można je przerabiać czy odnawiać. Ma jednak silną konkurencję, a jest nią platyna. Zobaczmy zatem, jakie zalety mają te dwa materiały i kiedy warto złoto zastąpić patyną.
Niewidoczne różnice
Dla laika, który nie zjadł zębów na wyrobach jubilerskich, różnica pomiędzy białym złotem a patyną może być nie do zauważenia. Podobny kolor, waga i właściwości sprawiają, że potrzeba wyrobionego oka fachowca, aby właściwie ocenić, z czym mamy do czynienia. A różnica jest spora. Białe złoto to stop złota i kilku innych metali, m.in niklu i srebra. Biały kolor otrzymuje dzięki pokryciu warstwą odpowiednio dobranego rodu. Z kolei platyna jest metalem szlachetnym, kruszcem, który w naturze występuje rzadko. Nie jest zatem stopem metali, jak poprzednik. W jubilerstwie wykorzystuje się ją bez innych domieszek lub jedynie z niewielkim dodatkiem miedzi.
Zalety platyny
Jedną z głównych zalet platyny jest to, że jest w zupełności hipoalergiczna. Co to znaczy? Nawet najbardziej wrażliwi alergicy mogą z powodzeniem nosić biżuterię wykonaną z tego materiału. To swoisty ratunek dla tych kobiet, które nie mogłyby nosić na palcu pierścionka zaręczynowego, wykonanego ze złota lub srebra.
Kolejną zaletą platyny jest jej trwałość i fakt, że z czasem nie zmienia swojego koloru. Białe złoto, z którym się ją porównuje, po kilku latach żółknie, co daje mało estetyczny efekt. Platyna dopiero po kilkunastu latach może delikatnie pokryć się patyną. Nie trzeba się jednak tym faktem martwić, gdyż jest to proces wręcz pożądany.
Platyna, w porównaniu ze złotem czy srebrem, charakteryzuje się większą wytrzymałością. Jest zatem odporna na drobne uszkodzenia. Jest to ogromna zaleta, biorąc pod uwagę fakt, iż wiele kobiet boi się, że nosząc pierścionek zaręczynowy na co dzień zarysuje go lub sprawi, że straci on swój piękny wygląd. Sięgając po ten z platyny można mieć pewność, że biżuteria przetrwa przez lata.
Wybrać platynę czy złoto?
Platyna jest metalem szlachetnym, cenniejszym od złota. Szukając więc pierścionka w niedrogiej cenie, łatwiej znaleźć efektowną propozycję wykonaną z białego złota. Podobnie prezentuje się srebro, jednak jest ono dużo mniej popularne, jeżeli mówimy o pierścionkach zaręczynowych.
Tradycjonalistki częściej sięgają po złoto ze względów sentymentalnych. To klasyka w świecie biżuteryjnym, której platyna raczej nie zastąpi. Z kolei kobiety, które mają bardziej pragmatyczne podejście, mogą spojrzeć na ten metal dużo bardziej łaskawym okiem, w pewnym sensie traktując go, jak inwestycję na przyszłość.