Derm-Estetyka – Podmiot Leczniczy znajdujący się w Gdyni, specjalizuje się m.in. w zabiegach korekty powiek górnych i dolnych, mówi Magdalena Czwartek – Manager Derm-Estetyka
Opadające powieki, problem medyczyny czy estetyczny?
Wielu ludzi posiada opadające górne powieki, które oprócz nieatrakcyjnego wyglądu, niosą ze sobą również problemy natury medycznej. Osoby z problemem opadających powiek odbierane są często przez otoczenie jako zmęczone, lecz to nie brak odpowiedniej ilości snu jest źródłem opadania powiek. Tkanki wraz z wiekiem tracą napięcie i objętość, dotyczy to również narządu wzroku.
Czy zabieg korekty powiek jest refundowany przez NFZ?
Czas oczekiwania na zabieg w ramach NFZ to około dwa lata. Często wykonywana jest operacja jednej powieki, a po jakimś czasu drugiej. Z tego powodu pacjenci wybierają prywatne placówki takie jak Derm-Estetyka, gdzie zabieg jest wykonywany na obu „opadających powiekach” a czas oczekiwania nie przekracza miesiąca.
Jakie problemy niesie za sobą opadanie górnych powiek?
Wiotczenie powiek jest bardzo często problemem natury medycznej, polegającym na opadaniu rozciągniętej skóry powieki górnej na brzeg rzęsowy. W cięższych przypadkach możemy obserwować przysłonięcie gałki ocznej poprzez zwężenie szczeliny. Nadmiar rozciągniętej skóry może przysłaniać źrenicę i ograniczać pole widzenia, dawać uczucie ciężkości powiek. Wiotczenie powiek może dotyczyć obu powiek lub pojedynczej powieki, jednakże ilość zwiotczałej, opadającej skóry na każdej powiece może być różna.
Jakich narzędzi używa się do zabiegu plastyki powiek?
Zabieg niezależnie od zastosowanej techniki może być wykonany za pomocą różnych narzędzi chirurgicznych. Są nimi: skalpel, laser oraz nóż radiofrekwencyjny. Wiele osób uważa, że najdoskonalszym narzędziem do takiego zabiegu będzie wspomniany wśród stosowanych narzędzi laser. Użycie go kojarzone jest z minimalizacją krwawienia. Nic bardziej mylnego. Wraz ze środkiem znieczulającym podawana jest również adrenalina, której działania bardzo ogranicza krwawienie. Aby poradzić sobie z pozostałym krwawieniem w przypadku zastosowania skalpela lekarz dodatkowo stosuje elektrokoagulację, którą nie trzeba się posiłkować w przypadku użycia lasera.
Kiedy rana po zabiegu go się lepiej? Przy zastosowaniu skalpela czy lasera?
Precyzyjnie prowadzony skalpel to narzędzie niemal doskonałe, ponieważ nie wpływa on w żaden sposób na pobliskie tkanki. Tymczasem laser powoduje punktowy wzrost temperatury nawet do kilkuset stopni. W wyniku mikrouszkodzeń termicznych okolicznych tkanek, rany po użyciu lasera goją się gorzej niż te powstałe w wyniku użycia tradycyjnego skalpela czy nowoczesnego noża radiofrekwencyjnego.
Czy użycie lasera powoduje, że zabieg nie jest inwazyjny?
Każdy zabieg w trakcie którego dochodzi do naruszenia tkanki jest zabiegiem inwazyjnym i ma swoje następstwa. Zawsze pojawi się po nim reakcja naszego organizmu, czyli miejscowy stan zapalny, a także towarzyszące mu uczucie podrażnienia czy pieczenia. W przypadku korekty powiek górnych czy też dolnych dolegliwości nie są bardzo uciążliwe, ale należy liczyć się z ich wystąpieniem. W większości przypadków do łagodzenia objawów wystarczą zimne okłady lub ogólnodostępne środki przeciwbólowe
W Derm-Estetyka pracują wysokiej klasy specjaliści, posiadający doświadczenie kliniczne, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje i rozwijają umiejętności, uczestnicząc w polskich oraz międzynarodowych kongresach, a także szkoleniach. Dzięki temu możemy zaoferować naszym pacjentom kompleksową ofertę na najwyższym poziomie – dodaje M. Czwartek