Odmiany marchwi – warzywo pożądane w ogrodzie

Marchew (Daucus carota) to jadalne warzywo, wytwarzające korzenie dorastające do 35 cm długości. Mają one cylindryczny lub stożkowaty kształt, grubość od 3 do 6 cm i niezaprzeczalnie wysokie walory smakowe. Nie trzeba chyba przypominać również o tym jak korzystny wpływ na zdrowie ma ich regularne spożywanie. Korzenie są pełne witamin, składników odżywczych i karotenu (prowitaminy A). Marchewki nie może zabraknąć w ogródku warzywnym, a do wyboru mamy wiele odmian nasion marchwi i innych warzyw.

Jakie odmiany marchwi wybrać?

Szczegółowa charakterystyka rodzajów odmian nasion marchwi jak również innych warzyw: https://sklep-nasiona.pl/warzywa-sklep-nasiona/

Lenka – jest to średnio wczesna odmiana, bardzo plenna, której zgrubienia korzeniowe średniej wielkości są bardzo smaczne. Ich skórka wybarwiona jest na intensywnie pomarańczowy kolor. Ma wszechstronne zastosowanie, nadaje się zarówno do bezpośredniego spożycia jak i na przetwórstwo. Dodatkowo jest odporna na niskie temperatury i nie ma tendencji do wybijania w pędy kwiatostanowe.

Jagna – odmiana, która daje średnio wczesne plony. Słodkie i kruche korzenie osiągają 18-22 cm długości, mają stożkowaty kształt i wybarwione są na pomarańczowy kolor. Kruchy, soczysty i bardzo smaczny miąższ sprawia, że odmiana polecana jest do jadania na surowo.

Mercado De Paris 3 – jeśli szukasz nietuzinkowej odmiany to ta na pewno przypadnie Ci do gustu. Odmiana wykształca nieduże zgrubienia o kulistym kształcie i średnicy około 4 cm. Jest świetna do bezpośredniego spożycia, zarówno na surowo jak i po ugotowaniu. Szczególnie spodoba się dzieciom, nie tylko ze względu na swój ciekawy kształt, ale także na słodki smak. Nadaje się również do dekoracji potraw.

Katrin – bardzo wczesna odmiana o typie Chantenay. Plony są obfite i dobrej jakości. Polecana jest szczególnie do najwcześniejszej uprawy pod folią. Ciemnopomarańczowe korzenie mają stożkowaty kształt, są bardzo smaczne i zawierają dużo karotenu. Odmiana jest szczególnie polecana do spożycia przez dzieci, ponieważ nie ma tendencji to kumulowania azotanów.

Karotina – wczesna odmiana, której korzenie mają słodki smak i obfitują w karoteny. Odmiana polecana jest szczególnie do amatorskiej uprawy w przydomowych ogródkach warzywnych. Długie do 20 cm korzenie o stożkowatym kształcie i tępym zakończeniu, są chrupiące i pyszne, doskonałe na przetwory, soki i do chrupania na surowo. Wysokie plony, które daje są dobrej jakości.

Rumba – jest średnio wczesną odmianą mieszańcową, która wykształca korzenie o długości 16-22 cm, typu nantejskiego. Pomarańczowe korzenie mają cylindryczny kształt, są tępo zakończone i pokryte gładką skórką, dlatego łatwo się ją czyści przed spożyciem. Dodatkowo obfituje w cukry i karoten, więc jest bardzo smaczna zarówno spożywana na surowo jak i w formie przecierów, soków i przetworów. Korzenie tej odmiany dobrze się przechowują.

Blanka – późna, ale bardzo plenna odmiana, dodatkowo o wysokiej odporności na niesprzyjające warunki pogodowe. Okres jej wegetacji trwa około 160 dni. Warto jednak poczekać na plony, ponieważ zawsze są obfite i dobrej jakości, nawet przy uprawie na gorszych glebach. Korzenie są długie, 25-28 cm, ostro zakończone, wybarwione jednolicie na pomarańczowy kolor. Są też odporne na pękanie i bardzo smaczne. Ich masa dochodzi nawet do 200 g.

Purple Haze F1 – nietypowa odmiana, która wyróżnia się fioletowym kolorem korzeni. W środku miąższ jest jednak intensywnie pomarańczowy, a kolor fioletowy blednie po ugotowaniu. Korzenie mają 20-25 cm długości i zawierają więcej karotenu i likopen.

Regulska – późna odmiana na zbiór pęczkowy. Spore korzenie o długości 12-19 cm mają walcowaty kształt i mogą osiągać wagę do 250 g. Ich skórka jest gładka, wybarwiona na pomarańczowoczerwony kolor. Nadają się zarówno do spożywania na surowo jak i do robienia przetworów oraz do dłuższego przechowywania.

Sukces – odmiana wydaje późne plony, ale są one obfite i świetnej jakości. Jak sama nazwa wskazuje jej uprawa musi zakończyć się sukcesem. Wyjątkowo duże korzenie o długości nawet do 28 cm, mają stożkowaty kształt i są bardzo ładnie wybarwione na ciemnopomarańczowy kolor. Barwa miąższu jest nieco jaśniejsza, ale bardzo wyrównana. Korzenie obfitują w cukry i karoten, są wyjątkowo odporne na pękanie i uszkodzenia mechaniczne. Nadają się również do długiego przechowywania. Bardzo ważny jest zakup wysokiej jakości nasion.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *