Oczyszczanie cery trądzikowej

Portrait of beautiful young woman washing her face splashing water in a home bathroom.

Cera trądzikowa jest jednym z najbardziej wymagających typów skóry. Jest szczególnie podatna na rozmaite czynniki, takie jak choćby zmiany w odżywianiu czy zanieczyszczenia obecne w naszym środowisku. Co więcej, nie jest to problem jedynie u nastolatków. Cera trądzikowa i problematyczna może dawać się we znaki również u osób dorosłych za sprawą wzmożonej produkcji sebum. Rozwiązaniem jest właściwa pielęgnacja obejmująca oczyszczanie skóry i jej nawilżanie. Zadanie ułatwi odpowiedni żel oczyszczający do twarzy oraz krem nawilżający.

Co szkodzi cerze trądzikowej?

Żeby zrozumieć, co szkodzi cerze problematycznej z trądzikiem, należy zrozumieć najpierw jej sposób działania. Podstawowym problemem jest wzmożona produkcja sebum wywołana z kolei nadmiernym przesuszeniem cery. Chcąc jej ulżyć, często sięgamy po preparaty do cery tłustej. Te z kolei pogłębiają problem przesuszonej cery, działają na nią ściągająco i rozwiązują problem jedynie chwilowo. Nadmiar sebum zatyka i rozszerza pory, skóra staje się podrażniona, a przez to bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Do tych zaś można zaliczyć nawet tak nieoczywiste rzeczy, jak zanieczyszczenie powietrza, smog, spaliny, kurz, a także dym papierosowy. Gdy do tego dodamy niewłaściwą dietę oraz małą ilość wody, łatwo o pogłębienie wszelkich problemów ze skórą trądzikową. Nie bez znaczenia jest też jej oczyszczanie. Tu podstawą będzie oczywiście dobry żel oczyszczający do twarzy. Ważne jednak, by nie był to pierwszy lepszy kosmetyk myjący.

Jak wybrać dobry żel oczyszczający do twarzy?

Podobnie jak wszystkie inne kosmetyki, również i żel do mycia twarzy nie powinien być wyborem z przypadku. Najlepiej szukać takich przeznaczonych typowo dla cery trądzikowej i z problemami. Ich skład będzie wyróżniał się łagodnymi substancjami myjącymi, ale też takimi, które jednocześnie nawilżają i odżywiają skórę. Do tych składników można zaliczyć między innymi kwas hialuronowy, witaminy A, C i E, a także rozmaite kwasy. Dla cery trądzikowej szczególnie polecany jest kwas salicylowy, który działa przeciwzapalnie i przyspiesza proces gojenia. Żel oczyszczający do twarzy to jeden z elementów codziennej pielęgnacji skóry. Raz na jakiś czas warto wesprzeć jego działanie peelingiem enzymatycznym. Nie wymaga pocierania, a przez to podrażniania skóry. Pozwala natomiast łagodnie usunąć martwy naskórek i odsłonić młodsze warstwy cery. Dobrym pomysłem na co dzień będzie również tonizowanie skóry. Dobry tonik może jednocześnie nawilżać, ale i dezynfekować cerę. Pomoże przygotować ją do nałożenia kremu wieczorem lub makijażu rano, a jednocześnie usunie resztki sebum czy zanieczyszczeń nagromadzonych przez noc. Krem nawilżający także powinien wejść na stałe do codziennego rytuału pielęgnacji skóry trądzikowej. Taki kosmetyk pomoże złagodzić podrażnienia i odbudować naturalną barierę ochronną skóry. Po czasie wyreguluje też produkcję sebum, a w konsekwencji zmniejszy podatność cery na działanie czynników zewnętrznych.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *