Ochrona balkonu przed warunkami atmosferycznymi – co wybrać?

Lubisz spędzać czas na balkonie? Wykorzystujesz go do odpoczynku, rekreacji, suszenia prania, czy hodowania roślin? Dowiedz się, jak ochronić go przed warunkami atmosferycznymi.

Nie da się ukryć, że w wielkich blokowiskach balkon to zamiennik ogrodu. To właśnie tutaj możesz postawić swoje ulubione rośliny, a także zaaranżować przestrzeń rekreacyjną. Balkon służy nie tylko do odpoczynku, ale także może spełniać inne, bardzo różnorodne funkcje. Często na balkonie suszymy pranie, czy hodujemy rośliny. Tym samym warto zadbać o zabezpieczenie balkonu od warunków atmosferycznych, w tym od słońca, które może wysuszyć rośliny na balkonie, a także wpłynąć negatywnie na kolory suszącego się prania.

Co zrobić, by korzystanie z balkonu cieszyło Cię o każdej porze roku? Z pewnością zadbać o odpowiednie zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi. W ten prosty sposób zarówno relaks na balkonie, jak i hodowanie roślin, czy wieszanie prania będzie sprawiało Ci przyjemność. 

Zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi 

Parasol

To dobra osłona przed wieloma warunkami atmosferycznymi, między innymi słońcem i deszczem. Parasole dostępne są w wielu wersjach – łamane, niełamane, metalowe, czy plastikowe. To jakie wybierzesz powinno być uzależnione od twoich potrzeb. Pamiętaj jednak, że praktyczniejsze są bardziej wytrzymałe parasole wykonane z trwałych i wodoodpornych materiałów odpornych na promienie UV.


Markiza tarasowa zadaszeniowa

Markizy

Popularnym rozwiązaniem na balkony i tarasy, które chroni przed deszczem, wiatrem i słońcem są markizy tarasowe. Markizy to płótno, które zostało naciągnięte na metalowy stelaż. To co wyróżnia je od innych zadaszeń to możliwość  zwijania jak i rozwijania wedle potrzeb. Bardzo dużą popularność zyskały markizy montowane na balkonach i tarasach. Popularność wynika faktu nie zajmowania miejsca, które to jest dobrem deficytowym na większości miejskich balkonów. Markizy są więc w tym wypadku wartościowym rozwiązaniem, gdyż montowane do ściany a do tego zwijane niczym roleta stanowią poręczną, wygodną oraz nieingerującą w przestrzeń ochronę na balkon i taras. Dodatkowo, niektóre markizy mają zamontowane czujniki nasłonecznienia i wiatru a ich obsługa sprowadza się tylko do naciskania przycisków w panelach sterowania. Dla osób szukających zautomatyzowanych i nowoczesnych rozwiązań będzie to dobry wybór, natomiast markizy obsługiwane manualnie takie jak na stronie https://ogrodosfera.pl/markizy-tarasowe-i-balkonowe pozostają tańsze w zakupie, eksploatacji, oraz w przypadku ewentualnych napraw. Co ciekawe istnieją też markizy boczne, pełniące rolę ścian, które przy wspólnym zastosowaniu z markizami zadaszającymi stworzą w pełni chronioną przestrzeń. Rozwiązanie to nie zajmuje miejsca a do tego w każdym momencie łatwo je złożyć. 

Zadaszenia namiotowe


Są cenione ze względu na swoją uniwersalność. Zadaszenia namiotowe można wpinać w różne miejsca na tarasie lub balkonie. Mają niecodzienne kształty, są wytrzymałe, a także dają możliwość częściowego zadaszenia balkonu bądź tarasu.


Daszek

Jeśli interesują Cię trwałe rozwiązania, to daszek nad tarasem może być rozwiązaniem dla Ciebie! Taki daszek dostępny jest w różnych opcjach: drewna, profilach metalowych, a także z wykorzystaniem paneli ażurowych. Taki daszek można kupić gotowy, jak i wykonać samodzielnie z dostępnych w sklepach materiałów.


Stałe zadaszenie tarasu 


Rolety foliowe

Coraz większą popularność zyskują także rolety foliowe. Są one przezroczyste, dzięki czemu nie przyciemniają balkonu, a jednocześnie są przetestowane w bardzo trudnych warunkach. Rolety foliowe wytrzymają mróz, wiatr, a także sprawdzą się przy wielu różnorodnych zastosowaniach.

Rośliny 


Warto wspomnieć, że dobrą osłoną od wiatru, czy spojrzeń sąsiadów są rośliny. Te funkcje dobrze spełniają różnego rodzaju bluszcze, które oplatają barierkę balkonu. Często wraz z roślinami stosuje się także ażurowe panele z rattanu, czy wikliny. Nie dość, że są one naturalne i świetnie prezentują się na balkonie, to także spełniają funkcję ochronną.

Istnieje wiele sposobów, by przygotować balkon na różne warunki atmosferyczne. Czy to słońce, deszcz, czy śnieg. Warto o to zadbać, by cieszyć się z własnego kawałka przestrzeni na wolnym powietrzu, niezależnie od pory roku. Do wyboru masz między innymi parasole, markizy, zadaszenia namiotowe, daszki i rolety foliowe.

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *