W Nowy Rok wkrocz z harmonią!

Nowy Rok to idealny czas na wprowadzanie konstruktywnych zmian w życiu. Obiecujemy sobie coraz to więcej: schudnę, znajdę czas dla siebie, nauczę się tańczyć. O większości z nich zapominamy już po kilku tygodniach. Na początku roku zawsze mamy dużo energii i entuzjazmu. Tylko czemu one tak szybko znikają?

Często oczekujemy za dużo i to najlepiej natychmiast. A to po prostu nierealne. Dlatego zamiast obiecywać sobie, że za rok będziemy „przenosić góry” lepiej postanowić, że do swojego życia wprowadzimy kilka dobrych nawyków. Metoda małych kroczków mimo, że nie daje efektów od razu – jest naprawdę skuteczna.

Ani mi się… rusz?

Kiedy za oknem pada śnieg, zamiast wybrać się na spacer zaszywamy się w kącie domu z ulubioną książką. Nawet telefon przyjaciółki, która próbuje wyciągnąć nas na zakupy nic nie daje. Mróz działa jak paralizator na naszą aktywność fizyczną. Nic dziwnego, że zamiast wdychać zimne powietrze wolimy otulić się ciepłym kocem. Tylko, że ta droga prowadzi….donikąd. Nie bez powodu od dziecka słyszymy, że ruch to zdrowie. Oczywiście, zimą nikt nie wymaga od nas udziału w maratonie, czy zdobywania górskich szczytów. Ale fitness, basen, czy taniec to zawsze dobry pomysł. Zawsze!

Jedz za dwoje?

W okresie zimowym nasze menu zmienia się diametralnie. Pozwalamy sobie na cięższe potrawy i rozgrzewające grzańce, bo… przecież taki mróz na zewnątrz! Zamiast zrobienia sałatki pieczemy puszyste ciasto – oczywiście na poprawę humoru, a wodę z cytryną zamieniamy na kubek kakao. Komedia romantyczna z miską słonych przekąsek staje się wieczornym rytuałem. STOP! Przecież to nie może tak wyglądać. Zamiast wciąż dokarmiać swój organizm zadbaj o jego odporność. Wzbogać dietę o produkty bogate w witaminę C – cytrusy, oliwę z oliwek, pestki dyni i słonecznika (zawierają też minerały takie jak wapń, magnez, potas, cynk, żelazo, selen i mangan). Do menu wprowadź produkty pełnoziarniste: pieczywo żytnie lub orkiszowe, płatki owsiane, ciemny ryż. Jeśli dodasz do tego chude mięso oraz sezonowe warzywa i nie zapomnisz o przyprawach takich jak oregano, czosnek, cynamon i goździki to będziesz miała więcej energii i nie będziesz podatna na infekcje.

Skoncentruj się w końcu!

Aura za oknem nie sprzyja skuteczności i wydajności w pracy. Jesteśmy znużeni i senni. Nasza forma psychiczna spada, a więc kreatywności i efektywności na darmo szukać. Na szczęście są witaminy z grupy B (szczególnie cenna dla kobiet jest witamina B9, B6 i B1), które poprawiają koncentrację, zwiększają energię i zmniejszają poczucie zmęczenia. A przy tym korzystnie wpływają na układ nerwowy i hormonalny. Niestety, organizm nie wytwarza ich samodzielnie, dlatego musimy dostarczyć je przez odpowiednią suplementację.

Pokaż się słońce…

W sezonie zimowym najbardziej brakuje nam słońca. W końcu oprócz pięknej opalenizny i dobrego nastroju, promienie słoneczne wyposażają organizm w witaminę D. To ona wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego i zębów. Oprócz tego reguluje metabolizm oraz wspiera działanie układu nerwowego. Czym zastąpić słońce? Nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po preparaty witaminowe. Jednak zanim je wybierzesz – sprawdź czy zawierają optymalną dawkę słońca (800 j.m.), a jeśli decydujesz się na suplement – zadbaj o to, by spełniał wszystkie Twoje potrzeby. Najlepiej, jeśli będzie zawierał elementy, których najbardziej brakuje kobietom w okresie zimowym, czyli witaminę D, cholinę, chrom, cynk, selen i gamę witamin z grupy B (np. Harmonella®).

Żyj z harmonią!

W Nowym Roku zadbaj o równowagę na każdej płaszczyźnie życia. Przecież nie chodzi tylko o to, by zachować zdrowy balans między życiem prywatnym, a pracą i znaleźć czas dla siebie. Ale o to, by ten czas właściwie wykorzystać. Odpowiednio zadbaj o swój organizm, na pewno zyskasz lepsze samopoczucie i więcej energii.

Więcej porad na Nowy Rok znajdziesz na: www.kobiecosc.info. Portal Kobiecosc.Info powstał na potrzeby kampanii „Kobiecość niejedno ma imię”, która ma zachęcić kobiety do prowadzenia otwartego dialogu o własnej intymności. Jak wynika z badań Polki wstydzą się o niej mówić, a niewiedza przyczynia się do zaniedbań w sferze zdrowia. Kampania „Kobiecość niejedno ma imię” chce to zmieniać. W końcu zdrowa kobieta to kobieta szczęśliwa.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *