Istnieje wiele rodzajów nawozów ogrodowych, które są powszechnie wykorzystywane w naszych przydomowych oazach zieleni. Nawozy mineralne, naturalne i organiczne mają wiele rodzajów, a do tego różne formy – przede wszystkim w formie płynnej lub w proszku, ale i coraz częściej w żelu. Jakie są najpopularniejsze rodzaje nawozów ogrodowych i czym się charakteryzują?
Nawozy naturalne – od zarania dziejów
Nawozy naturalne to te pochodzenia zwierzęcego – przede wszystkim obornik, gnojówka oraz popularny pomiot ptasi, czyli obornik pochodzący z hodowli drobiu. Wszystkie formy nawozu naturalnego są ciężkie do zdobycia przez właścicieli ogrodów, którzy nie trudnią się hodowlą zwierząt, a chcą naturalnie nawozić swoje warzywa – na szczęście ich zamienniki są łatwe do znalezienia w sklepach.
Nawozy mineralne – jedne z najpopularniejszych
Nawozy mineralne są stosowane powszechnie w naszych ogrodach, ponieważ dają świetne rezultaty, niewiele kosztują i większość jest łatwa w stosowaniu.
Przyjrzyjmy się najpopularniejszym:
Nawozy azotowe – do tej grupy zaliczamy przede wszystkim saletrzaka, saletrę amonową oraz mocznik. Należy po nie sięgać wiosną i wczesnym latem, nigdy jesienią, ponieważ przedłużają wegetację roślin. Najlepiej stosować na glebach zasadowych oraz piaszczystych, gdzie straty azotu są największe i rośliny go potrzebują.
Nawozy potasowe – saletra potasowa jest nam przydatna zazwyczaj przed siewem, dzięki czemu potas jest do dyspozycji rośliny, a szkodliwy dla niej chlor jest wypłukiwany do głębszych warstw gleby. Warto z nim uważać – jego nadmiar może roślinie zaszkodzić.
Nawozy fosforowe – najlepiej nawozić niewielkimi dawkami dwa razy w roku – przekopać ziemię jesienią i wymieszać z wierzchnią warstwą gleby wiosną. Fosfor z czasem staje się nieprzyswajalny dla roślin, więc lepiej nawozić często, ale w niewielkich ilościach.
Nawozy borowe – nawozy borowe są stosowane przede wszystkim w uprawie drzew owocowych, nie ma jednak przeszkód, aby stosować go w naszym ogrodzie. Nawozy borowe zapobiegają powstawaniu wielu chorób roślin.
Nawozy organiczne – kompost i biohummus
Do nawozów organicznych zaliczamy biohummus i kompost. Oba nawozy są popularne w naszych ogrodach, w których dostępność do nawozów zwierzęcych jest ograniczona.
Biohumus – kompost koprolitowy pochodzący z odchodów dżdżownicy kompostowej. Wpływa na plonotwórcze właściwości gleby, łagodzi stres po przesadzaniu roślin i poprawia jakość plonów.
Kompost – możemy produkować samodzielnie z ogrodowych odpadków – wystarczy wydzielić w ogrodzie kawałek ziemi na stos kompostowy, tzw. pryzmę. Kompost wzbogaca ziemię o próchnicę, zwiększa żyzność, pojemność powietrzną i wodną – innymi słowy sprawia, że gleba staje się przewiewna i pulchna, poprawiając wzrost i rozwój roślin.