Splątana lub starannie zwinięta w kłębek. Szorstka jak owcze runo lub miękka jak kaczy puch. Łącząca światy lub owijająca każdy z nich mocnym uściskiem. Długa, wypielęgnowana, lub pełna przetarć i węzłów. Przędza, relacja, więź. O uwikłaniu w nie przeczytasz w najnowszej książce Natalie de Barbaro – „Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”.
Natalia de Barbaro wydaje się pełna kontrastów. Z jednej strony twardo stąpa po ziemi, zgrabnie lawirując w meandrach polityki. Z drugiej zaś – pełna jest ciepła, życzliwości i zrozumienia. Cierpliwie wyjaśnia zawiłości ludzkich relacji i otula dobrym słowem. 8 marca 2023 roku premierę będzie miała jej najnowsza książka: „Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”. Na tę pozycję czeka wiele osób – głównie kobiet, do których zaadresowana była poprzednia książka Natalii de Barbaro, „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie”. Dla niejednej czytelniczki słowa napisane przez autorkę stały się bodźcem do zmiany życia na lepsze, odkrycia własnych pragnień i przepracowania życiowych trudności.
Czy wolność istnieje naprawdę?
Autorka „Przędzy” jest psycholożką społeczną, socjolożką i trenerką umiejętności społecznych. Z wydanej w 2021 roku „Czułej przewodniczki” biją mądrość, dojrzałość i doświadczenie. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że podobnie odbierzemy zapowiadaną na dzień kobiet nową książkę.
Wolność, która jawi się jako jedna z największych cnót, a zarazem mocno nam już spowszedniała, bywa traktowana powierzchownie, zawsze w odniesieniu do innych ludzi, zjawisk, wydarzeń i miejsc. Mamy wolność, a mimo to odczuwamy ciężar sznura zaciskającego się na naszych żebrach wraz z każdym kolejnym rokiem, z każdym następnym zobowiązaniem. Czy w dzisiejszym świecie – pełnym zależności, obciążeń i trudności – możemy poczuć prawdziwą wolność?
Natalia de Barbaro w swojej książce nie wskazuje prostej drogi. „Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności” to nie mapa do szczęścia i świadomości, lecz zbiór przemyśleń, doświadczeń i wskazówek, dzięki którym samodzielnie wyznaczysz drogę do swojej wolności – czyli do wnętrza samej siebie, bo to właśnie tam znajduje się jej źródło.
Rozplącz lub tnij
Nie wyjdziemy z uwikłań w relacje, nie wyswobodzimy się z ciasnych schematów w oderwaniu od samych siebie. To, w jaki sposób realizujemy się w relacjach, jaki styl przywiązania reprezentujemy i jak wchodzimy w związki płynie prosto z własnych potrzeb i problemów – zwykle nieuświadomionych, nieprzepracowanych. Lata życia w emocjonalnym bałaganie zaciskają niezgrabne supły na nitkach relacji – przekonaj się, czy jesteś w stanie je rozplątać, czy pozostaje Ci drastyczne przecięcie problematycznej przędzy.
Kontynuacja „Czułej przewodniczki”?
„Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności” nie jest dosłowną kontynuacją poprzedniej książki – zrozumienie jej treści jest możliwe w całkowitym oderwaniu od „Czułej przewodniczki”. Trzeba jednak przyznać, że tematyka obu książek Natalii de Barbaro współgra ze sobą, a pozycje te wzajemnie się uzupełniają. Jeśli nie masz za sobą lektury „Czułej przewodniczki”, możesz zapoznać się z nią, zanim sięgniesz po „Przędzę”. Dlaczego?
Pierwsza książka – jak zresztą wskazuje jej podtytuł – jest niejako zbiorem wskazówek na temat drogi do siebie. Dlaczego, jako kobiety, realizujemy schematy, które mocno nas uwierają, a nierzadko stanowią pętlę zaciskającą się na naszych szyjach? Skąd się to bierze i kim właściwie jesteśmy? „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” pomaga odnaleźć swoje realne pragnienia, motywacje i przyczyny, dla których znajdujemy się w tym, a nie innym punkcie życia.
Choć „Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności” nie jest kontynuacją treści „Czułej przewodniczki”, to można ją określić jako kontynuację procesu, który rozpoczyna się podczas lektury poprzedniej książki. Mając za sobą pierwsze przemyślenia i próby zagłębienia się w siebie, dzięki „Przędzy” zaczniesz szukać nowej drogi: prawdziwie wolnej, zgodnej z Twoim sumieniem i pełnej zaskakujących odkryć.
Gotowa na drugą część kobiecej podróży?