Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia?

dziecko czyta książkę

Zbliżający się początek roku szkolnego to świetny moment na zorganizowanie lub odświeżenie wystroju pokoi uczniów. Jak funkcjonalnie zorganizować przestrzeń, która zwykle pełni jednocześnie funkcję sypialni, pokoju do nauki i miejsca zabaw? Jakie meble, sprzęty i akcesoria pozwolą stworzyć uczniowski pokój marzeń?

Podział pokoju ucznia na strefy

Pokój ucznia pełni równocześnie wiele funkcji. Zwykle mieści się w nim łóżko, szafa na ubrania, zabawki, książki, biurko… Czasami niestety motywem przewodnim staje się chaos. Dobrym pomysłem może być wyraźne wydzielenie w pomieszczeniu osobnych stref do nauki, snu i spędzania czasu wolnego. Taki podział zdecydowanie ułatwi dziecku utrzymanie porządku, a jednocześnie zwiększy efektywność korzystania z poszczególnych funkcji pokoju. Kącik do nauki, w którym nie będą leżeć gry i zabawki, ułatwi skupienie i koncentrację na nauce w przeznaczonym do tego czasie. Z kolei osobne miejsce do zabawy pozwoli dziecku na relaks i oderwanie się od obowiązków.

Organizacja kącika do nauki

Niezbędnym elementem kącika do nauki jest wygodne biurko wraz z krzesłem obrotowym o regulowanej wysokości. Jeśli dziecko będzie korzystać na biurku z komputera, warto zaopatrzyć się w specjalną podstawkę pod monitor, dzięki której nie będzie on zajmował miejsca w roboczej części blatu. Przyda się również mata ochronna na podłogę, która umieszczona pod krzesłem, zabezpiecza panele przed porysowaniem. Podręczniki, zeszyty i pozostałe przybory szkolne umieścić można na regale lub półkach zawieszanych na ścianie.

Możliwości aranżacyjne często uzależnione są od wielkości pokoju. W mniejszych pomieszczeniach dobrym pomysłem są nieduże regały na kółkach, które z powodzeniem wsunąć można pod biurko. Nie można zapomnieć również o prawidłowym oświetleniu. Biurko należy postawić w taki sposób, aby docierało do niego jak największej światła dziennego z zewnątrz. Jednak dodatkowa lampka na biurko jest niezbędnym elementem wyposażenia kącika do nauki. To samo dotyczy również pojemników i organizerów na przybory do pisania i inne akcesoria szkolne.

Odpowiednia ilość miejsca do przechowywania

Chcąc ułatwić uczniowi zapanowanie nad chaosem we własnym pokoju, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania. Dziecko musi mieć półki na książki, szafę lub komodę na ubrania, dodatkowe szafki i kosze na zabawki, gry i inne drobiazgi. Dzięki odpowiedniej ilości pojemników, wstawianych do szaf lub nawet wsuwanych pod łóżko, dziecko ma możliwość grupowania przedmiotów na różne kategorie, co zdecydowanie ułatwia ich znalezienie w momencie, kiedy są potrzebne.

Uporządkowane otoczenie sprzyja nauce i umożliwia zabawę. Warto wyposażyć więc pokój dziecka w kosz na śmieci, do którego trafią wszelkie papierowe ścinki oraz tablicę korkową, do której przypiąć będzie można istotne informacje, najnowsze prace plastyczne lub plan lekcji. Dziecko powinno odgrywać aktywną rolę w procesie organizacji swojego pokoju. Jego upodobania mają ogromne znaczenie. Zwłaszcza w kwestii dodatków, warto zdać się na jego wybór.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *