Najlepsze musicale zobaczysz w Gdyni!

Jest sobotni wieczór, a Ty się zastanawiasz, dokąd zabrać swojego faceta, żeby uniknąć kolejnej kolacji we włoskiej restauracji, po której spędzicie dwie godziny na nudnym filmie w pierwszym lepszym kinie… Schemat, którego masz już dosyć? Przychodzimy Ci z pomocą.

Kiedy ostatni raz byłaś w teatrze? Pewnie dosyć dawno, bo nigdy nie wiadomo, na co pójść. Kolejne pytanie, jakie się wtedy pojawia, to który teatr wybrać: dramatyczny, alternatywny, operę, czy balet? Oferta jest bardzo szeroka. Ważne jednak, by sprawdzić, co tak naprawdę nam się podoba i co przynosi nam radość. Jeżeli nigdy nie byłaś na dobrym musicalu, koniecznie musisz to nadrobić. A jeśli byłaś, tylko dawno, to spraw sobie i bliskiej Ci osobie prezent w postaci biletów to teatru muzycznego. Najlepsze musicale, dorównujące broadwayowskim produkcjom, możecie zobaczyć w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Teatr Muzyczny istnieje już 58 lat. Od początku działania przygotował ponad 330 premier: musicali, operetek, spektakli muzycznych, baletowych, kabaretowych, bajek, koncertów i spektakli kameralnych. Dzięki trwającej od listopada 2010 roku rozbudowie teatru, widownia Dużej Sceny powiększyła się aż do 1070 miejsc. Foyer zostało powiększone, zyskało kolejne piętro, powstały dodatkowe pomieszczenia. Łącznie teatr może gościć ponad 1500 osób. Tym samym Teatr Muzyczny w Gdyni stał się największym teatrem muzycznym w kraju.

Historia i wielkie doświadczenie pozwalają twórcom teatru ciągle zaskakiwać swoich widzów oraz prezentować im oryginalne produkcje. Jedną z nich na pewno jest powstający właśnie musical „Wiedźmin”. Utwór ten na stałe zapisał się w historii literatury polskiej, by następnie stać się hitem jako gra komputerowa i na konsole. Teatr Muzyczny w Gdyni szybko odpowiedział na ten trend i postanowił pokazać tę historię na własnej scenie.

W 2017 roku odbędą się cztery premiery. Najważniejszą pozycją będzie musical „Wiedźmin” na podstawie prozy polskiego mistrza fantasy, Andrzeja Sapkowskiego. Reżyserem spektaklu będzie Wojciech Kościelniak (reżyser „Lalki”, „Chłopów” i „Złego”), muzykę skomponuje Piotr Dziubek, a za choreografię będzie odpowiedzialny doskonale znany trójmiejskiej publiczności Jarosław Staniek. Wrześniowa premiera będzie jednym z największych wydarzeń w historii polskiego teatru – zdradza nam Aleksandra Borowiak, rzecznik prasowy teatru.

Pod koniec stycznia tego roku ruszyły castingi do głównych ról, na które zjechali się aktorzy i amatorzy z całej Polski. Możemy więc liczyć na prawdziwy przebój teatralny tej jesieni!

Na Scenie Kameralnej zaplanowano dwie premiery. Pierwszą będą „Sceny miłosne dla dorosłych” w reżyserii Igora Michalskiego. To świetnie napisany utwór o prozaicznych sprawach damsko-męskich. Humor połączony z erotyką. Dowcipne dialogi, zaskakujące pointy, seksualne tematy o związkach uczuciowych, dynamiczne piosenki – to tylko niektóre z atutów tego przedstawienia – zapewniają twórcy.

Drugą premierą na tej scenie będzie spektakl dla najmłodszych widzów pt. „Brzechwa dla dzieci” w reżyserii Bernarda Szyca, który przybliży twórczość Jana Brzechwy, autora m.in. bajek i wierszy dla dzieci, takich jak: „Na straganie”, „Kaczka dziwaczka”, „Samochwała”, „Na wyspach Bergamutach”, „Leń”. Wiersze Jana Brzechwy to absolutna klasyka literatury dziecięcej. Kolejną premierą na Dużej Scenie będzie Koncert Sylwestrowy. Od ponad 25 sezonów w Sylwestra przygotowywany jest wyjątkowy koncert, który cieszy się ogromną popularnością, dlatego na stałe wpisał się w plany repertuarowe.

Teatr Muzyczny w Gdyni po remoncie zyskał także wiele nowych rozwiązań technicznych. Podczas rozbudowy gmachu zmodernizowano również system nagłośnieniowy i oświetleniowy. Nowy system nagłośnieniowy spełnia kilka ważnych kryteriów. Bardzo ważną kwestią jest połączenie w jednej cyfrowej sieci dystrybucji sygnałów audio dwóch scen (dużej i nowej) oraz studia nagrań, tak aby możliwe było przesyłanie pomiędzy nimi sygnałów. Budynek został doposażony również w imponujący zestaw urządzeń oświetleniowych – nowe jest praktycznie wszystko. Przychodząc do gdyńskiego Teatru Muzycznego, widz otrzymuje solidną porcję sztuki na najwyższym poziomie, o czym świadczą ciągle wypełnione po brzegi sale. Polskie wersje kultowych musicali zrealizowane w tym teatrze cieszą się popularnością, nie tylko wśród polskich widzów. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż miejsce to zarówno artystycznie, jak i technicznie dorównuje obiektom tego typu na świecie.

Jeśli któryś z opisywanych tytułów zachęcił Was do wizyty w Teatrze Muzycznym, to nie zwlekajcie z zakupem biletu. Na większość musicali wyprzedają się one z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem. Zakupu można dokonać poprzez stronę internetową teatru.

Rzeczywiście, spektakle, które proponujemy, cieszą się ogromną popularnością, zapewne trafiamy w gust i oczekiwania naszych Widzów. Repertuar teatru znany jest przynajmniej z półrocznym wyprzedzeniem i już wtedy należałoby zarezerwować sobie bilet. Frekwencja w 2016 roku na poszczególne spektakle balansowała na poziomie 96–98%. Łącznie zaprezentowaliśmy 393 spektakle własne i impresaryjne, odwiedziło nas prawie 266 tys. widzów – podsumowuje rzecznik prasowy teatru, Aleksandra Borowiak.

Tekst: Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *