Najlepsze AC – 5 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem polisy

Zakup nowego samochodu to rozwiązanie skutecznie podnoszące jakość życia i ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Jednak wśród licznych przywilejów korzystania z auta znajdują się również liczne obowiązki i zagrożenia. Warto więc zastanowić się nad właściwym ubezpieczeniem pojazdu. Pamiętaj, że wykupienie polisy OC jest Twoim prawnym obowiązkiem. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku dobrowolnego autocasco. Co obejmuje to ubezpieczenie oraz co warto wiedzieć przed dobrowolnym zakupem polisy? Podpowiadamy 5 ważnych faktów!

Autocasco – co obejmuje dobrowolne ubezpieczenie?

1. Jak donoszą eksperci z mfind, Ubezpieczenie AC kategoryzujemy do nieprzymusowych ubezpieczeń komunikacyjnych, tak więc duże grono właścicieli samochodów analizuje, czy korzystne jest  zdecydowanie się na kupno polisy. Zazwyczaj wykupując obowiązkowe OC, ubezpieczyciel zaproponuje nam również autocasco.

2. Co obejmuje to ubezpieczenie? W zależności od wybranego pakietu w cenie możemy otrzymać m.in.:

  • wypłatę odszkodowania w przypadku wypadku samochodowego spowodowanego z naszej winy,
  • wypłatę odszkodowania w przypadku drobnych kolizji spowodowanych z naszej winy, np. obtarcie pojazdu na parkingu, zawadzenie o słupek lub zarysowanie,
  • wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży auta,
  • wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży elementów pojazdu, np. wycieraczek, kołpaków lub kół,
  • holowanie i assistance,
  • zwrot pieniędzy za części i usługę naprawy pojazdu.

3. Ubezpieczenie AC gwarantuje więc nam swobodny sen, jednak warto pamiętać, że likwidacja szkody z naszej polisy może skutkować utratą zniżek na wykupienie kolejnej polisy. Wielu ubezpieczycieli jednak oferuje za dodatkową opłatą usługę ochrony zniżek. W praktyce zazwyczaj oznacza to, że klient w ramach polisy może zlikwidować jedną szkodę na rok bez utraty prawa do uzyskanych zniżek. Rozwiązanie takie jest więc opłacalne zwłaszcza w przypadku nowych samochodów o wysokiej wartości.

Gdzie kupić najlepsze AC?

4. Wielu posiadaczy pojazdów zastanawia się, gdzie kupić najlepsze AC. Przed wyborem polisy warto jednak dobrze zastanowić się, na jakie ryzyko narażony jest nasz samochód. Pozwoli to dobrać autocasco dostosowane do naszych potrzeb. Tradycyjny AC zawiera ubezpieczenie na wypadek kradzieży i kolizji, jednak wiele firm proponuje też usługi holowania i assistance.

5. Aby wybrać najlepsze autocasco, warto skorzystać z internetowego kalkulatora ubezpieczeń, który umożliwia łatwe porównanie ofert ubezpieczycieli. Podczas porównywania ofert należy zwrócić uwagę na:

  • przedmiot i zakres ubezpieczenia,
  • kwotę ubezpieczenia,
  • zakres oferowanych usług,
  • cenę.

Jednocześnie warto pamiętać, że zwykle najtaniej wychodzi zakup pakietu OC i AC od jednej firmy ubezpieczeniowej. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku dokładnego zapoznania się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze swoim agentem ubezpieczeniowym lub zadzwonić na infolinię, na której uzyskamy wszystkie niezbędne informacje. Przezorny zawsze ubezpieczony!

5/5 - (2 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *