Najładniejsze krzewy kwitnące, które ozdobią Twój ogródek!

Krzewy kwitnące to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych dekoracji każdego ogrodu. Doskonale wyglądają nie tylko w rozbudowanych aranżacjach, ale również sadzone pojedynczo, warstwowo lub jako uzupełnienie terenu wokół domu. Wybór nie jest łatwy tym bardziej, że mnogość dostępnych krzewów kwitnących, może powodować niemały mętlik w głowie, zwłaszcza mniej doświadczonego ogrodnika.

W dzisiejszym artykule przestawimy najładniejsze krzewy kwitnące, które ozdobią Twój ogródek z informacjami dotyczącymi wymagań danej rośliny.

Jak wybierać krzewy kwitnące?

Na początek warto zaznaczyć, iż wybierając krzewy kwitnące do ogrodu, należy ustalić efekt jaki chcemy osiągnąć, poznać wymagania konkretnego gatunku oraz zwrócić uwagę na stanowisko i rodzaj gleby. Oczywiście, najlepszą opcją byłby teren dobrze nasłoneczniony z zasadowym lub obojętnym odczynem pH gleby, jednak prawdą jest, że każde miejsce nadaje się do zasadzenia krzewów kwitnących. Kluczowe jest odpowiednie dobranie gatunku!

Poniżej kilka propozycji najładniejszych krzewów kwitnących, które od wielu lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród ogrodników. Większość z nich dostępna jest w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol, dzięki czemu można z łatwością dokonać ich zakupu.

Hortensja ogrodowa Blauer Zwerg to szalenie popularna odmiana hortensji, charakteryzująca się pięknym i bujnym, wielokolorowym kwieciem. Ciekawostką jest, że kolor kwiatów reguluje odczyn podłoża – na glebach obojętnych kwiaty będą niebiesko-różowe. Do uzyskania fioletowo-niebieskiej barwy kwiatów, glebę musimy zakwasić nawożąc ją siarczanem amonu lub siarczanem potasu. Najlepszym miejscem sadzenia jest miejsce nasłonecznione i półcień. Odmiana ta wymaga gleb żyznych, próchnicznych, średnio wilgotnych.

Kalmia Ola wymaga żyznego, próchniczego, wilgotnego, kwaśnego podłoża, o pH około 4,5 oraz wysokiej wilgotności powietrza (zaciszne stanowiska, osłonięte od silnych, wysuszających wiatrów). Jest rośliną zimozieloną, mrozoodporną oraz wolno rosnącą. Pąki kwiatowe są ciemnoróżowe, a kwiaty różowe, z czasem jaśniejące, zebrane w kwiatostany.

Żarnowiec Killiney Red jest krzewem osiągającym wysokość 1,2 m, łatwym w uprawie, najlepiej rośnie na lekkich, przepuszczalnych, suchych i niezbyt żyznych glebach. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny do obojętnego. Kwiaty intensywnie czerwono-fioletowe z ciemniejszymi skrzydełkami, w czasie kwitnienia gęsto oblepiają roślinę. Żarnowce wymagają stanowisk słonecznych, lubią miejsca zaciszne, osłonięte od mroźnych wiatrów.

Róże mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Z pewnością nie można odmówić im uroku i efektownej prezencji, jednak mnóstwo osób narzeka na skomplikowaną i wymagającą wiele uwagi uprawę. Nie mniej warto zdecydować się chociaż na jedną odmianę róży, by cieszyć się pięknie kwitnącym krzewem.

Bez drobnolistny Superba to niewielki, ale rozłożysty krzew odporny na mróz i niekorzystne warunki uprawy. Wymaga gleb umiarkowanie żyznych, próchnicznych, dostatecznie wilgotnych, lekko kwaśnych lub obojętnych. Nie toleruje gleb podmokłych i piaszczystych. W czasie kwitnienia obsypuje się mnóstwem drobnych, pojedynczych, bardzo intensywnie pachnących kwiatów, zebranych w nieduże wiechy. Pojedyncze kwiaty pojawiają się do września.

Krzewy sprzedawane w pojemnikach można sadzić właściwie cały sezon, ale najlepszym terminem, gwarantującym dobre przyjęcie się roślin w nowym miejscu, jest wczesna wiosna i jesień.

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *