Mireille Mathieu – pierwszy wywiad po śmierci matki

Życie Mireille Mathieu, jednej  z największych gwiazd francuskiej piosenki, nie zawsze było łatwe, jednak muzyka zawsze pozwalała się jej podnieść z każdej trudnej sytuacji. Dopiero ból po śmierci matki, z którą artystka była wyjątkowo mocno związana, zatrzymała ją na chwilę. Przez kilka miesięcy nie występowała, nie udzielała żadnych wywiadów. Jednak show biznes ma swoje wymagania. Mireille musiała podnieść się również po tym ciosie od losu. Planuje kolejne koncerty, również w Polsce. Zdecydowała się też na spotkanie z mediami. Jedyną telewizją, której udzieliła wywiadu jest TVP Rozrywka. To jeden z najbardziej wzruszających wywiadów w jej życiu. Były wspomnienia, emocje, łzy.

Ekskluzywny wywiad z Mireille Mathieu będzie można zobaczyć już 4 września na antenie TVP Rozrywka w programie „Gwiazdozbiór TVP Rozrywka”.

W Polsce Mireille Mathieu wystąpi na 3 koncertach:

  • 18 października w Hali Stulecia we Wrocławiu
  • 20 października w Hali Torwar w Warszawie
  • 22 października w Hali Gdynia Arena w Gdyni

Bilety dostępne są na www.eventim.pl oraz w punktach sprzedaży.

*************************************************************

Historię życia Mireille Mathieu czyta się prawie jak bajkę. To opowieść o dziewczynie z południa Francji, która dzięki talentowi, ciężkiej pracy i wytrwałości – osiągnęła pozycję jednej z najpopularniejszych i najwyżej ocenianych piosenkarek świata.

Mireille Mathieu urodziła się w Awinionie, w Prowansji, 22 lipca 1946 roku jako najstarsza z

czternaściorga dzieci Marcelle i Rogera Mathieu. Już we wczesnym dzieciństwie uwielbiała śpiewać, a jej idolkami były Edith Piaf i Maria Callas. W wieku niespełna 14 lat rozpoczęła pracę w fabryce kopert w rodzinnym mieście. Kilka lat później postanowiła spróbować swych sil w regionalnym konkursie piosenki „On chantait dans mon quartier” („Śpiewamy w naszej dzielnicy”). Wygrała za trzecim razem. Dzięki staraniom burmistrza Avinion udało się jej zakwalifikować do finału popularnego programu telewizyjnego „Tele Dimanche”.

Był 21 listopada 1965 roku.

Mireille zaśpiewała piosenkę „ Jezebel” z repertuaru Edith Piaf i glosami publiczności zdobyła pierwsze miejsce. Młodą, śpiewającą z niezwykłą siłą i ekspresją w głosie, piosenkarką zainteresował się znany impresario, Johnny Stark. Postanowił zaopiekować się Mireille i uczynić z niej wielka gwiazdę piosenki. Takie były początki kariery artystki, która z czasem stała się symbolem kultury francuskiej na całym świecie.

Już w 1966 roku po raz pierwszy wystąpiła jako gwiazda na legendarnej scenie paryskiej „Olympii”, a także odbyła podróże koncertowe m.in. do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego. W kwietniu 1969 roku Mireille dała cztery koncerty w warszawskiej Sali Kongresowej.

Mireille Mathieu śpiewała na najbardziej prestiżowych scenach świata: w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Friedriechstadt Palast w Berlinie, Universal Amphitheatre w Los Angeles, Elysee Arena w Turku czy w Teatro Ariston w San Remo to tylko niektóre.

Była pierwszą piosenkarką z za „żelaznej kurtyny”, która wystąpiła w Chinach (1986) i jedyną artystką muzyki popularnej, która miała możliwość występowania w moskiewskim Teatrze Wielkim (1976).

Podczas swoich tourne po Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej czy Australii, występowała w licznych programach telewizyjnych i koncertach galowych z najbardziej znanymi wykonawcami światowego show-businessu: Placido Domingo, Andy Williamsem, Charlesem Aznavourem, Petulą Clark, Barry Mannilowem, Deanem Martinem czy Tomem Jonesem, Joshem Grobanem.

Prezentowała swoje piosenki przed osobistościami świata polityki: Ronaldem Reaganem, Francois Miterrandem, Jacquesem Chirakiem, Leonidem Kuczmą i Wladimirem Putinem, brytyjską królową Elżbietą II, królem Maroka Hassanem II, parą królewską Tajlandii i księciem Rainierem z Monkao. Koncertowała w Meksyku podczas Mundialu w 1986 roku oraz podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Grenoble (1968) i w Seulu (1988).

Szczególnym przeżyciem dla Mireille były trzy wizyty w Watykanie i spotkania z papieżem Janem Pawłem II.

Uznając jej zasługi w popularyzowaniu kultury francuskiej, uhonorowano ją m.in. Krzyżem Zasługi I Klasy Republiki Federalnej Niemiec (1984), Orderem Kawalera Legii Honorowej (2000), Srebrnym Medalem Miasta Sankt Petersburga (2007).

W latach 1978-85 jej wizerunek miała Marianna, słynny gipsowy symbol Republiki Francuskiej.

Przez ponad 40 lat pracy Mireille Mathieu nagrała ponad 1200 piosenek w 11 językach i wydała 40 albumów. Wciąż śpiewa, koncertuje, wydaje nowe płyty, gości w programach radiowych i telewizyjnych całego świata.

****************************************

Program „Gwiazdozbiór TVP Rozrywka” to cotygodniowy cykl, emitowany w każdą niedzielę w dwóch częściach. Każdy odcinek poświęcony jest innemu artyście. Wśród gwiazd, które wzięły w nim udział są najwybitniejsi polscy i zagraniczni piosenkarze, kabareciarze i muzycy. W programie „Gwiazdozbiór TVP Rozrywka można zobaczyć wyjątkowy, ekskluzywny wywiad z Gwiazdą oraz fragmenty archiwalnych nagrań i występów.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *