Mięso drobiowe jest jednym z najpopularniejszych w Polsce. Może z nim konkurować jedynie wieprzowina. Niestety, coraz więcej słyszy się o niskiej jakości mięsa z kurczaka czy pogłoskach o faszerowaniu zwierząt antybiotykami lub hormonami. Czy dania z drobiu są zdrowe? Czy powinny je jeść małe dzieci, kobiety w ciąży osoby starsze i chore? Jak naprawdę wygląda sprawa z podawaniem kurom antybiotyków i hormonów? Dodatkowo znajdziesz tu również pomysły na pyszne i dietetyczne potrawy z kurczaka!
Udko, skrzydełko czy pierś z kurczaka? – wartości odżywcze
Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Mięso z kurczaka ze względu na swoje wartości odżywcze oraz lekkostrawność powinno znaleźć się w codziennym menu każdej osoby. Dania z kurczaka są polecane przez dietetyków ze względu na wysoką zawartość białka, a niewielką ilość tłuszczu. Prawie cały tłuszcz jest zlokalizowany bezpośrednio pod skórą, więc bardzo łatwo można go usunąć z mięsa.
W kurczaku znajdziemy wiele witamin i minerałów. Są to przede wszystkim witaminy z grupy B (niacyna, ryboflawina, pirodoksyna), witamina A, C, E oraz takie składniki mineralne jak potas, cynk, magnez czy żelazo. Tłuszcz zawarty w mięsie składa się w większości z nienasyconych kwasów tłuszczowych należących do grupy NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych). Wpływa on pozytywnie na pracę układu krążenia. Dania z kurczaka to również źródło pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka, które dostarcza organizmowi komplet niezbędnych aminokwasów. Jedzenie tego rodzaju drobiu wspomaga działanie układu odpornościowego, reguluje poziom cholesterolu, wzmacnia serce i układ nerwowy, a także poprawia wygląd skóry i hamuje wypadanie włosów.
Którą część mięsa z kurczaka najlepiej wybrać? Pierś ma najwięcej białka spośród innych kawałków (21,5 g w 100 g mięsa), sporo potasu i witamin z grupy B. Za to skrzydełka zawierają dobrze przyswajalne żelazo hemowe oraz retinol. Udko bez skórki ma dużo cynku i ryboflawiny, a niewiele tłuszczu. Cała tuszka to bogate źródło żelaza i cynku. 100 g piersi z kurczaka bez skórki dostarcza ok. 100 kcal, udka mają około 130 kcal, a mięso z tuszki ok. 160 kcal. Wołowina lub wieprzowina jest prawie dwa razy tak kaloryczna, jak drób. W przypadku tego rodzaju mięs tłuszcz gromadzi się bezpośrednio w mięśniach, więc nie da się go łatwo usunąć. Więcej na temat wartości odżywczych piersi z kurczaka znajdziesz na https://zagrodowy.pl/warto-wiedziec/wartosci-odzywcze-drobiu/.
Antybiotyki i hormony w mięsie z kurczaka
Regularne jedzenie mięsa z kurczaka może przynieść wiele korzyści naszemu ciału. Jednak mnóstwo osób zastanawia się, czy tego rodzaju drób jest rzeczywiście produktem dobrej jakości? Wiele słyszy się o szkodliwości mięsa hodowanego przemysłowo oraz na temat szpikowania zwierząt antybiotykami i hormonami. Które z tych doniesień jest prawdą?
Jeżeli chodzi o chów kurcząt w warunkach przemysłowych, to rzeczywiście lepiej jest unikać takiego mięsa. Jeżeli zależy nam na zdrowym i smacznym drobiu, rozejrzyjmy się raczej za kurczakiem zagrodowym. Tego typu mięso ma lepszy smak, mniej tłuszczu i cieńszą skórkę niż to ze zwierząt hodowanych przemysłowo. Chów zagrodowy zapewnia kurom możliwość swobodnego poruszania się po przygotowanej zagrodzie na świeżym powietrzu, zwierzęta dostają najlepszą karmę, a ich wzrost przebiega o wiele wolniej niż w przypadku chowu przemysłowego. Kurczaki nie są również przetrzymywane w klatkach ani kurnikach, dzięki czemu mniej się stresują, a ich mięso jest zdrowsze i smaczniejsze. Jeżeli zależy nam na drobiu wysokiej jakości, czytajmy dokładnie etykiety w sklepach i szukajmy informacji na temat sposobu hodowli zwierząt.
Kolejna ważna kwestia to hormony i antybiotyki. Wiele mówi się na temat tego, że zwierzętom podaje się hormony, by zwiększyć ich masę mięśniową i przyspieszyć wzrost. Natomiast antybiotyki są podawane profilaktycznie by ograniczyć występowanie chorób. Czy to prawda? Na szczęście nie! Od 1996 r. w Unii Europejskiej stosowanie hormonów zostało zabronione. Szybki wzrost i duża masa ciała ptaków to efekt odpowiedniego doboru ras kurcząt, stosowania zbilansowanej paszy i zapewnienia zwierzętom optymalnych warunków chowu. Jeżeli chodzi o antybiotyki, to stosuje się je wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. Nigdy nie są podawane profilaktycznie, a leczenie każdego ptaka podlega kontroli weterynaryjnej. Takie zwierzęta przed ubojem muszą przejść okres karencji, by antybiotyki mogły zostać całkowicie usunięte z ich organizmu. Niestosowanie się do przepisów prawa grozi wysokimi karami dla producentów mięsa.
Drób w diecie kobiet w ciąży i dzieci
Wiedząc już, że jedzenie kurczaka jest zupełnie bezpieczne, możemy wzbogacić o ten składnik nasze codzienne menu. Szczególnie kobiety w ciąży powinny zainteresować się przepisami na mięso z kurczaka. Sposób odżywiania się ciężarnej kobiety jest niezwykle istotny, a drób pochodzący ze sprawdzonego źródła jest znakomitym źródłem aminokwasów, witamin i minerałów. Białko jest najważniejszym składnikiem dla rosnącego dziecka. Bez niego nie jest możliwe budowanie nowych komórek rozwijającego się małego organizmu. Nie można również zapominać o zdrowych tłuszczach, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju ciąży. Tłuszcze zwierzęce zawierają w sobie witaminy A i D, ale jeśli jemy ich za dużo, mogą wpływać na zawartość cholesterolu w surowicy krwi oraz odpowiadać za odkładanie się zbędnych kilogramów. Jeżeli chodzi o mięso drobiowe, to zawiera niewielką ilość tłuszczów. Jeśli przyszła mama będzie miała ochotę na bardziej dietetyczny posiłek, to wystarczy, że pozbędzie się skórki z wybranej części kurczaka.
Kurczak i indyk to zwykle pierwsze mięso, które pojawia się w codziennym menu niemowlęcia podczas rozszerzania jego diety (od 5 miesiąca życia). Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na walory odżywcze drobiu oraz jego delikatny smak. W obecnych czasach rodzice mają coraz większą świadomość tego, jak układać dla swoich pociech zdrowe i smaczne posiłki. Odpowiednio dobrana dieta to podstawa dla poprawnego rozwoju każdego dziecka. Kiedy niemowlę skończy 5 miesiąc życia, jego zapotrzebowanie na białko gwałtownie wzrasta i samo mleko mamy nie będzie już dla niego wystarczające. Kurczak to również mięso, które małe dziecko chętnie zje – ma delikatną strukturę włókien, więc łatwo jest je gryźć i żuć nawet maluchom, które mają dopiero kilka pierwszych zębów. Jest na tyle lekkostrawne, że nie powinno wywoływać bólów brzucha i można je spokojnie podawać nawet 2-3 razy w tygodniu.
Drób w diecie osób starszych i chorych
Czy osoby starsze lub chore mogą bez obaw spożywać mięso z kurczaka? Drób jest delikatny w smaku, niskokaloryczny i nie podrażnia przewodu pokarmowego. W przypadku osób starszych te cechy mają spore znaczenie. Podczas jesieni naszego życia nadal potrzebujemy dokładnie tych samych składników odżywczych, co osoby młodsze, jednak metabolizm i układ pokarmowy nie działa już tak jak dawniej. Osoby starsze mają często problemy z gryzieniem twardych pokarmów czy trawieniem ciężkostrawnych dań. Ich organizm wydziela mniej śliny i soków trawiennych, a perystaltyka jelit ulega gwałtownemu spowolnieniu. W takim przypadku będziemy potrzebować dań, które nasz organizm łatwo przyswoi. Drób jest lekkostrawny, zawiera mało kwasów tłuszczowych nasyconych, a ma za to dużo pełnowartościowego białka, witamin i mikroelementów. Jego drobno włóknista struktura sprawia, że jest łatwy do żucia i gryzienia.
Osoby cierpiące na cukrzycę, niedoczynność tarczycy, choroby nerek lub wątroby czy problemy z trzustką i grasicą również powinny częściej sięgać po mięso z kurczaka. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kłopotów trawiennych, problemów z układem sercowo-naczyniowym, niedokrwistości czy nawet w sytuacji chronicznego zmęczenia. Drób jest uznawany za najmniej uczulające mięso, więc często poleca się je alergikom.
Smaczne i dietetyczne potrawy z kurczaka
Kiedy myślimy o daniach z kurczaka, to zwykle pierwsze pojawiają nam się w głowie kotlety z piersi kurczaka, pieczone części mięsa czy długo gotowany rosół. To jednak dopiero czubek góry lodowej, jeżeli chodzi o możliwości na dania z kurczaka. Drób jest na tyle delikatnym mięsem, że łatwo można zmienić jego smak odpowiednimi przyprawami i dodatkami, a dzięki temu, że nie zawiera zbyt wiele tłuszczu, może być podstawą dla dietetycznych potraw.
Stosowanie przypraw i ziół to podstawa podczas gotowania. Jednak wiele osób nie
korzysta z bardziej wyrafinowanej metody przyprawiania mięsa, czyli marynowania. Do przygotowania marynat wykorzystuje się świeże lub suszone przyprawy, sos sojowy, oliwę lub olej, alkohole (np. wino lub koniak) oraz inne płyny (np. jogurt, ocet, maślankę czy sok z cytrusów). Aby przygotować marynatę, musimy tylko wymieszać wybrane składniki, a potem zanurzyć w niej mięso. Kawałki kurczaka powinny moczyć się przez przynajmniej kilka godzin. To świetny sposób na szybkie doprawienie kurczaka z samego rana i pozostawienie go w lodówce. Po powrocie z pracy mięso będzie gotowe do pieczenia lub smażenia. Tym sposobem zjemy szybki i zdrowy obiad bez spędzania wielu godzin w kuchni.
Jeżeli przepadamy za kotletami mielonymi, ale chcielibyśmy przygotować ich mniej kaloryczną wersję, to kurczak będzie do tego idealny. Każde mięso można zmielić i uformować z niego kotlety, więc dróg nie będzie wcale wyjątkiem. Jeśli nie mamy maszynki do mięsa, możemy poprosić o zmielenie filetów z kurczaka w sklepie. Mielone mięso drobiowe ma wiele dietetycznych zastosowań – może służyć jako podstawa dla pulpetów, różnego rodzaju farszów czy sosów do makaronu. Innym smacznym i łatwym daniem jest kurczak z curry. Orientalne smaki dodadzą mięsu zupełnie innego wyrazu. Curry to mieszanka składająca się z kurkumy, pieprzu, kminu rzymskiego, imbiru, kolendry, gorczycy i chili. Znajdziemy ją bez problemu w każdym większym sklepie na dziale z przyprawami.