Michalina Wisłocka

Michalina Wisłocka – polska lekarka, endokrynolog, ginekolog, cytolog i seksuolog oraz doktor nauk medycznych. W 1979 roku wydała popularnonaukowy poradnik seksuologiczny „Sztuka kochania”, który zrewolucjonizował polskie myślenie o seksie. Kobieta, która swoją wiedzą i podejściem do seksu przewyższała swoje czasy. W latach 50. szokowała i zawstydzała, dziś jest uważana za pierwszą damę seksuologii w Polsce.

1. Poradnik z dziedziny seksuologii Sztuka kochania wydany w 1978 stał się bestsellerem, został wydany w łącznym nakładzie 7 mln egzemplarzy, nie licząc tysięcy nielegalnie kserowanych odbitek, którymi handlowano na bazarach i targach. Poradnik wydawany był także w Chinach, Bułgarii czy NRD.

2. Michalina Wisłocka uważała, że bąbelki w coca-coli są szkodliwe, dlatego dodawała do niej dużo cukru, który miał uwolnić napój od szkodliwego jej zdaniem gazu.

3. Profesor Mikołaj Kozakiewicz, uznawany za autorytet w PRL-owskiej Polsce w dziedzinie seksuologii, zarzucał jej skłonność do erotomanii „Nadmiar recept ośmiesza autorkę, oscyluje na granicy pornografii i jest zbędny. Notabene: w całej znanej mi literaturze światowej nie widziałem ponad stu stron informacji na temat stosunku i orgazmu”.

4. Prawdopodobnie miała niezdiagnozowany zespół Aspergera.

5. Chodziła w chustce, nie mogła bez niej nawet spać, ponieważ cierpiała na bardzo rzadką chorobę – uczulenie na powiew chłodnego powietrza.

6. Trzykrotnie usunęła ciążę, dwa razy bez problemu, ponieważ dzieci były poczęte bez miłości, trzecią aborcję przeżyła bardzo boleśnie, bo to dziecko chciała urodzić, jego ojciec jednak nie odwzajemnił uczucia Wisłockiej, a ta nie czuła się na siłach wychować dziecko.

7. Wyszła za mąż, mając 18-lat, miłość jej życia, okazała się jednak powodem wielu cierpień. Mąż Stach był niezaspokojony, efektem braku dopasowania w kwestiach pożycia, był trójkąt z przyjaciółką Wisłockiej, Wandą, w którym żyli wiele lat. Z tej relacji narodziła się dwójka dzieci, obie kobiety w podobnym czasie zaszły w ciążę. Wisłocka urodziła córkę, Wanda syna, ale to ta pierwsza była oficjalnie matką obojga. Wisłocka miłością obdarzyła jednak tylko swoją biologiczną córkę.

8. Jej idolką była Maria Curie-Skłodowska.

9. Wisłocka utratę dziewictwa wspominała bardzo boleśnie, jej córka Krystyna przez opowieści matki obawiała się bólu podczas swojego „pierwszego razu”, w końcu postępowa Wisłocka pomogła rozwiązać jej problem.. Krystyna straciła cnotę na fotelu ginekologicznym.

Autor: Katarzyna Paluch

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *