Wady zgryzu to nie tylko defekt estetyczny, choć ten jest najczęstszą przyczyną leczenia ortodontycznego. Wiele osób decyduje się na aparat korekcyjny również ze względów zdrowotnych, aby uniknąć pogłębiających się wad zgryzu, problemów ze szkliwem oraz bólu. Zanim zdecydujesz się na leczenie, warto dowiedzieć się, na czym polegają jego poszczególne etapy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego.
Na czym polega i jak wygląda leczenie wad zgryzu?
Leczenie wad zgryzu to szeroko rozumiane pojęcie, które ma na celu utrzymanie prawidłowej funkcji stawów skroniowo-żuchwowych, żucia i oddychania. Równie istotne jest utrzymanie zdrowia przyzębia i zębów. Leczenie wad zgryzu jednak najczęściej jest kojarzone z korygowaniem defektów estetycznych w celu osiągnięcia pięknego i zdrowego uśmiechu.
Wybierając się do ortodonty, warto mieć ze sobą aktualne zdjęcia radiologiczne – zarówno pantomograficzne, jak i cefalometryczne. W połączeniu ze szczegółowym wywiadem chorobowym oraz badaniem klinicznym pozwolą one stwierdzić, jaka jest przyczyna problemu oraz w jaki sposób można leczyć powstałe wady zgryzu. Na pierwszej wizycie u specjalisty pobierane są również tzw. wyciski, które są wykorzystywane do stworzenia modeli diagnostycznych.
Na podstawie powyższych informacji lekarz jest w stanie zaproponować metodę leczenia, określić przybliżony czas i koszt jego trwania oraz ustalić z pacjentem oczekiwane rezultaty. Wśród dostępnych aparatów ortodontycznych należy wyróżnić aparaty:
- Lingwalny,
- Nakładkowy,
- Metalowy,
- Estetyczny,
- Wyjmowany.
Różnią się one między sobą nie tylko sposobem wykonania, ale również zastosowaniem, o czym przed wyborem szczegółowo poinformuje Cię lekarz. Sprawdzonego ortodontę w Krakowie znajdziesz w Specjalistycznym Centrum Ortodoncji Ortolingwa 2 – https://ortolingwa2.pl/wizyty/
Wskazania do leczenia wad zgryzu
Wśród najczęściej wymienianych przez ortodontów wskazań do leczenia wad zgryzu należy wymienić:
- Widoczne wady zgryzu,
- Wady zgryzu z powikłaniami w wywiadzie rodzinnym,
- Paradontozę,
- Wady wymowy,
- Bóle głowy i ból żuchwy,
- Łamliwość zębów,
- Problemy logopedyczne u dzieci.
Przeciwwskazania do leczenia wad zgryzu
Leczenie ortodontyczne jest istotnym elementem zdrowia i dobrego samopoczucia, jednak istnieją przeciwwskazania do założenia aparatu ortodontycznego. Wśród przyczyn rezygnacji z tego rozwiązania wyróżnia się:
- Stany zapalne w jamie ustnej,
- Choroby przyzębia,
- Choroby miazgi zęba,
- Obniżoną odporność u pacjenta,
- Zaburzenia hormonalne,
- Cukrzycę.
Jednocześnie należy pamiętać, że do ortodonty powinny zgłaszać się osoby mające całkowicie wyleczone zęby. Specjalista bezwzględnie wymaga wypełnienia ubytków oraz wyeliminowania objawów próchnicy. Przed założeniem aparatu ortodontycznego, należy też usunąć osad i kamień nazębny. Odpowiednie przygotowanie do wizyty u ortodonty pozwala skrócić czas leczenia oraz sprawia, że specjalista może szybciej rozpocząć procedurę związaną z przygotowaniem wybranego aparatu korygującego.