Kto powinien się zdecydować na rower MTB 27,5 cala?

Jedną z najczęstszych wątpliwości przy zakupie roweru jest wybór właściwego rozmiaru. Warto wiedzieć, że rozmiar roweru jest różnie określany w zależności od tego, czy jest on przeznaczony do jazdy szosowej, czy górskiej. Zatem dla kogo rower MTB w rozmiarze 27,5 cala?

Jedną z najczęstszych wątpliwości przy zakupie roweru jest wybór właściwego rozmiaru. Warto wiedzieć, że rozmiar roweru jest różnie określany w zależności od tego, czy jest on przeznaczony do jazdy szosowej, czy górskiej. W kolarstwie górskim to cale są używane jako miara wskazująca rozmiar.

Rozmiar roweru górskiego 17,5″ oznacza, że długość rury dolnej łączącej wspornik dolny ze sztycą podsiodłową wynosi 17,5 cala. Jednak w ostatnim czasie zaczyna się to zmieniać i niektórzy producenci stosują obecnie rozmiarówkę centymetrową.

Dla kogo rower MTB w rozmiarze 27,5 cala?

Wszyscy doświadczeni rowerzyści na pewno niegdyś mieli do czynienia z dyskusją na temat średnicy kół rowerowych: „koła 27,5„, a może jednak 29”?

Dyskusja zazwyczaj toczy się wokół tych dwóch opcji: koła 26 cali są coraz rzadziej spotykane lub w ogóle nie występują wśród doświadczonych cyklistów. Jednak pytanie, które nasuwa się każdemu, brzmi: jaka jest najbardziej efektywna średnica? Wydawałoby się, że tak mała różnica nie gra aż tak dużej roli, podczas gdy te kilka milimetrów w średnicy kół powoduje znaczące zmiany w praktyce kolarskiej.

27 cala to wszechstronny i bardzo funkcjonalny rozmiar kół, który stanowi idealną równowagę pomiędzy komfortem, bezwładnością i kontrolą szosy, dla tych, którzy dopiero wkraczają w świat kolarstwa górskiego.

Koło 27,5 da nam wiele korzyści na naszych trasach, lepsze prowadzenie na wąskich i bardziej technicznych szlakach i to wszystko bez utraty właściwości toczenia koła 29-calowego. Będzie to idealny rozmiar dla rowerzystów rozpoczynających swoją przygodę z kolarstwem, którzy szukają wszechstronności na wszystkich rodzajach dróg i szlaków, nie tracąc przy tym komfortu i bezwładności większych kół. Biorąc pod uwagę technicznie trudne zjazdy, ten typ koła idealnie sprawdza się jako wariant górski ze względu na responsywność i wymarzoną zwrotność koła, które ma kąt skrętu mniejszej średnicy.

Ogólnie rzecz biorąc, 27,5 cala pozwoli Ci czerpać maksymalną przyjemność z wypraw rowerowych. To dostosowanie do każdego terenu, lekkość, zwinność i szybkość podczas krótszych i spontanicznych wypadów.

Główne zalety i wady kół 27,5 cala w rowerach MTB

Koła 27,5 z pewnością posiadają wiele zalet, a są to:

  • dobra równowaga,
  • dobra trakcja i pokonywanie przeszkód takich jak kamienie, korzenie, itp.,
  • umożliwiają one szybsze zmiany kierunku jazdy,
  • łatwość prowadzenia i reakcji na wymagających trasach,
  • są bardzo szybkie na płaskim terenie i na małych podjazdach bez zbytnich nierówności.

Podstawowe wady, które mogą mieć modele 27,5 cala to:

  • zwiększona waga w porównaniu do rowerów z kołami 26 cala,
  • szybkość reakcji w bardzo technicznym i powolnym terenie jest mniejsza niż na rowerze 26 cala,
  • nieco słabsza reakcja na hamowanie, spowodowana większą bezwładnością w porównaniu do rowerów 26 cala,
  • mniejsza bezwładność po ruszeniu z miejsca i mniejsza trakcja w porównaniu z kołami 29 cala.

Z jakimi kołami rower MTB wybrać 27,5 czy 29 cali?

Opierając się na jedynie na fizyce, możemy powiedzieć, że koło 29 cala sprawia, że rower MTB toczy się szybciej przy takim samym wysiłku kolarza. Jest jednak pewien problem: przyspieszenie. Energia w kołach jest dostarczana przez pedałowanie, czyli wysiłek fizyczny rowerzysty, i oczywiste jest, że rozpoczęcie ruchu na rowerze z kołami 29 cala wymaga większego wysiłku niż na rowerze z kołami 27,5 cala. Z drugiej strony, gdy rower jest już rozpędzony, 29 cala wymaga mniej wysiłku, aby utrzymać prędkość, dzięki większej energii koła zamachowego (lub momentu bezwładności, jeśli mówimy o konkretnych punktach na oponie).

Rower MTB 27,5 cala jest więc polecany dla mniej zaprawionych, zaczynających swą przygodę na szosie lub w terenie cyklistów, podczas gdy na koła 29 cala mogą zdecydować się rowerzyści, którzy zdobyli już nieco więcej doświadczenia i którzy szukają mocniejszych i jeszcze intensywniejszych wrażeń.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *