Koła żelowe czy pompowane – jakie wybrać do wózka dziecięcego?

Wybór wózka może być dosyć trudnym zadaniem, ponieważ musi on spełniać szereg oczekiwań związanych z bezpieczeństwem i estetyką. Jedną z decyzji, którą jako rodzic będziesz musiał podjąć, jest wybór rodzaju kół do wózka. By móc zdecydować, należy dowiedzieć się jakie zalety i wady mają dane opony do wózka dziecięcego. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Charakterystyka kół pompowanych

Najpopularniejszą opcją oferowaną w sklepach z zabawkami i akcesoriami dziecięcymi, są wózki z kołami pompowanymi, które są najczęściej spotykane w wózkach uniwersalnych. Wyróżniają się one dosyć sporą elastycznością, co sprawia, że sprawnie dopasowują się do różnego rodzaju podłoża. Dosyć precyzyjnie amortyzują wstrząsy i tym samym zapewniają komfort dziecku w trakcie spaceru. Wózek na kołach pompowanych sprawdza się w bardziej wymagających warunkach, więc idealnie nada się dla osób spacerujących z maluchem w lesie czy po plaży. Ciśnienie w oponach pompowanych można regulować.

Niestety jednak opony te są narażone na przebicie i inne uszkodzenia mechaniczne. Po najechaniu na szkło czy gwóźdź, koło może nie wytrzymać i będzie trzeba je wymienić. Należy także uważać przy pompowaniu, by nie przepompować koła.

Charakterystyka kół żelowych

Koła żelowe są najnowocześniejszą wersją kół dla wózków dziecięcych. Wyglądem przypominają koła pompowane, ze względu na to, że na zewnątrz znajduje się guma, jednak wypełnienie opony jest inne. Zamiast tradycyjnej dętki, środek koła jest wypełniony żelem, stąd też nazwa. Żel jest bezpieczniejszym wypełnieniem kół wózka, ponieważ nie ulega przebiciu jak dętka, co eliminuje ryzyko, że podczas spaceru złapiesz tak zwaną gumę.

Koła żelowe także świetnie amortyzują wstrząsy i zapewniają odpowiedni komfort prowadzenia wózka. Dodatkowo nie musisz martwić się sprawdzeniem ciśnienia, pompowaniem, czy też wymianą przebitej dętki, ponieważ to nie dotyczy kół żelowych. Te zalety sprawiają, że producenci wózków dziecięcych rekomendują swoim klientom wózki z kołami żelowymi, mimo tego, że wózki posiadające te koła są nieco droższe.

Jaki typ kół wybrać?

Jeśli często spacerujesz po bardziej wymagających nawierzchniach, jak plaża, drogi polne, czy las, warto zastanowić się nad kołami pompowanymi. Jeżeli jednak zależy Ci na jakości oraz bezpieczeństwu zwiększenie budżetu, oraz wybór kół żelowych jest jak najbardziej wskazane.

Warto także zasięgnąć rady specjalisty. Szukając informacji o tym czy lepsze są koła żelowe, czy pompowane, sprawdź na blogu producenta Muuvo jak do tematu odnosi się branża produkująca wózki. 

Wybór kół do wózka dziecięcego może być niełatwą decyzją. Koła pompowane wymagają odpowiedniego postępowania, jak sprawdzanie ciśnienia, czy pompowanie. Koła żelowe są natomiast nieco trudniej dostępne i odrobinę droższe. Pamiętaj jednak, żeby dopasować wózek do swoich możliwości finansowych oraz potrzeb Twoich i malucha. Jeżeli chodzi o wózek, wygoda oraz bezpieczeństwo dziecka powinny być priorytetem.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *