Kobieta na siłowni – co warto wiedzieć?

kobieta na siłowni - mówimy co jest istotne na samym początku

Czy myśląc o treningach na siłowni wyobrażasz sobie rosłych, umięśnionych mężczyzn podnoszących ciężary i filigranowe kobiety korzystające z bieżni? Nie dawaj się zmylić stereotypom! Kobiety coraz częściej próbują swoich sił w sportach siłowych i nie ustępują pola trenującym kolegom. Budowanie masy mięśniowej to nie tylko domena mężczyzn. Jeśli chcesz wypracować pięknie zarysowane mięśnie – zobacz, jak zacząć!

Kobieta rozpoczynająca przygodę ze sportami siłowymi na samym początku musi zwykle przełamać różne przekonania dotyczące “słabej płci”. Ze względu na fizjologię rzeczywiście może być trudniej osiągnąć takie rezultaty, do jakich dochodzą mężczyźni, ale nie jest to niemożliwe! Dużo zależy od motywacji, samozaparcia i stworzenia optymalnego programu treningowego oraz dietetycznego. Dodatkowo dużą rolę w szybszym osiąganiu wyników pełni odpowiednio dobrana suplementacja. Co warto wziąć pod uwagę?

Kreatyna – składnik niezbędny do pracy mięśni

Praca mięśni opiera się na działaniu różnych czynników chemicznych obecnych w organizmie. Jednym z nich jest kreatyna – bierze ona udział w przenoszeniu do komórek mięśniowych ATP, czyli substancji będącej nośnikiem energii. Im więcej energii otrzyma mięsień, tym większa będzie jego siła i wytrzymałość. Okazuje się, że suplementowanie kreatyny powoduje, że zwiększa się jej ilość w komórkach mięśniowych. Dzięki temu mogą one otrzymać dodatkową energię, która sprawi, że mięśnie będą mogły pracować intensywniej i szybciej się rozbudowywać. Dostępne obecnie na rynku suplementy kreatynowe mogą zawierać: monohydrat kreatyny, jabłczan kreatyny, kre-alkalyn, cytrynian kreatyny, etyr estel kreatyny lub chelat magnezowy kreatyny. Każda z tych substancji ma trochę inną budowę chemiczną, sposób przyswajania i zalecane dawkowanie. Zanim podejmie się decyzję o suplementowaniu któregoś z tych preparatów, warto dobrze się z nimi zapoznać.

Zbilansowana dieta to podstawa

Należy pamiętać, że żadna suplementacja nie zastąpi odpowiednio zbilansowanej diety bogatej w jakościowe białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany złożone. Optymalne komponowanie posiłków w dni treningowe i nietreningowe to podstawa – bez tego dodatkowe suplementy stają się bezużyteczne. Najlepiej byłoby, gdyby dieta osoby trenującej sporty siłowe została skomponowana przez doświadczonego dietetyka sportowego. Jej dokładny plan zależy bowiem m.in. od wieku, płci, zapotrzebowania energetycznego oraz programu treningowego.

Pomoc trenera personalnego

Chcąc osiągnąć jak najlepsze efekty treningów, powinno się stale dopasowywać ich program do swoich aktualnych możliwości. Liczba powtórzeń i intensywność ćwiczeń opracowana na początku sportowej drogi, po kilku tygodniach będzie wymagała odpowiednich modyfikacji. Trudno to ułożyć samemu, dlatego warto poszukać sprawdzonego trenera personalnego, który będzie potrafił poprowadzić Cię przez kolejne poziomy zaawansowania. Dzięki niemu unikniesz szkodliwego przetrenowania, a każdy kolejny trening będzie wyzwaniem dopasowanym do Twoich możliwości.

Polecane:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *