Jarmuż – modne oblicze zdrowia

Jarmuż przepisy
fotolia.com

O jarmużu słyszał już chyba każdy. To zielone, liściaste warzywo swoją popularność zdobyło dzięki zdrowotno-odchudzającym właściwościom, ogólnej dostępności, przystępnej cenie oraz wszechstronności wykorzystania w kuchni.

Jarmuż to żadne nowo wyhodowane czy modyfikowane genetycznie warzywo. To po prostu jedna z odmian kapusty. Obecnie jarmuż jest modną rośliną, ale świat zna go już od bardzo dawna. Prawdopodobnie jedzono go już w średniowieczu i było to typowe pożywienie chłopów.

Obecnie na rynku dostępne są jednak różne odmiany jarmużu, które nie występowały dawniej. Jarmuż może mieć liście proste albo karbowane (jak ozdobna sałata). Mimo, że najpopularniejszy jest jarmuż w kolorze ciemno zielonym, to jednak spotyka się także różową odmianę tego warzywa.

Odmiany jarmużu różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale też smakiem: jedne są delikatniejsze, inne mają lekką goryczkę i są bardziej „łykowate”. Generalnie smakują jak „zielenina” w stylu szpinaku, sałaty, kapusty, ale im młodszy jarmuż tym smaczniejszy!

Po prostu trzeba popróbować!

przepisy na potrawy z jarmużu

Czy wiesz, że…

 Z jarmużem można spotkać się nie tylko na talerzu czy w warzywniaku, ale także w… kwiaciarni.

Często jest dodawany do bukietów jako ozdoba. Lepiej go jednak nie wyjadać spomiędzy kwiatów, bo być może został spryskany chemicznym środkiem zwiększającym trwałość bukietu.


Jarmuż to prawdziwie witaminowa bomba:

  • doskonałe źródło żelaza, wapnia, fosforu i magnezu
  • bogactwo beta-karotenu,
  • zawiera witaminy K oraz z grupy B i E
  • ma bardzo dużo witaminy C – jeden kubek surowego jarmużu może zaspokoić nawet 70% dziennego zapotrzebowania organizmu!
  • posiada sulforafan, który ma działanie antybakteryjne i niszczy bakterie powodujące wrzody żołądka
  • jest bogaty w chlorofil – hamulec przemiany zdrowych komórek w nowotworowe
  • to bardzo niskokaloryczne warzywo – 100 g zawiera tylko 29 kcal!

 

Warto mieć go zawsze pod ręką

Jarmuż doskonale sprawdza się nie tylko jako baza posiłku (np. w formie sałatki), ale także jako dodatek do różnych potraw, przekąsek. Podobnie jak szpinak, można łączyć go np z masą mięsną na pulpeciki drobiowe czy z jajkami na omlet i frittatę.

Można go zjadać na surowo, smażyć lub piec (popularne są chipsy z jarmużu – wystarczy go tylko lekko skropić oliwą), gotować (jak każdą inną kapustę) oraz dodawać do zup i sporządzać koktajle.

 

Przechowywanie

Jarmuż najlepiej zużyć w miarę na bieżąco, wtedy jest najsmaczniejszy (źle przechowywany, po kilku dniach może zrobić się gorzkawy) i ma w sobie najwięcej zalet. Najlepiej po prostu przykryć go wilgotną ściereczką, ręcznikiem papierowym lub włożyć do foli z dziurkami i trzymać w lodówce, na najniższej półce. Wtedy szybko nie zwiędnie, bez problemu wytrzyma kilka dni.

 

Jarmuż koktail

KOKTAJL:

Nie ma nic prostszego (i zdrowszego) niż taki zielony napój! Wystarczy wybrać zdrową podstawę, np. 2 garście jarmużu i dodać do niej swoje ulubione składniki innych, tradycyjnych koktajli, np. banana, arbuza czy ananasa. Do zielonej mikstury warto wcisnąć także sok z cytryny lub grejpfruta i dorzucić kawałek imbiru. One dodatkowo przyspieszą nasz metabolizm, a tym samym ułatwią odchudzanie.

Zielony koktajl doskonale sprawdza się na śniadanie. Wtedy warto dodatkowo wzbogacić go o garść płatków owsianych ( np. Górskich), orkiszowych lub żytnich.

Pesto z jarmużuPESTO:

Bardzo prosto można przyrządzić z jego udziałem również pyszne pesto do makaronu. Wystarczy zblendować umyte liście jarmużu z oliwą z oliwek i orzeszkami nerkowca (można doprawić chilli, czosnkiem, pieprzem i morską solą)

Polecane:

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *