Jakie trendy wnętrzarskie będą królowały w 2019 roku?

Co przyniesie rok 2019 dla branży wnętrzarskiej? Jakie style zyskają na popularności, a jakie stracą na zainteresowaniu? Które meble i dekoracje są „trendy”, i jakie kolory będą królowały w naszych domach? Chociaż na takie pytania nigdy nie można odpowiedzieć ze stu procentową pewnością, to obserwacja trendów obowiązujących pod koniec 2018 oraz stoisk wystawców na międzynarodowych targach, pozwalają na pewne przewidywania.

Kolory roku 2019

We wnętrzach, zwłaszcza nowoczesnych i minimalistycznych, w ostatnich latach niesłabnącą popularnością cieszyły się barwy uniwersalne – biel, brąz i odcienie szarości. Obserwując światowe trendy można jednak stwierdzić, że coraz modniejsze staje się odchodzenie od bieli i wprowadzanie do aranżacji mocniejszych akcentów kolorystycznych (na przykład „przełamywanie” neutralnych szarości i bieli poprzez dodanie odrobiny czerwieni czy granatu), jak i pastele.

Co roku kolor, który będzie najmodniejszy w kolejnych miesiącach, próbuje przewidzieć Instytut Pantone. Na podstawie spotkań z przedstawicielami zespołów, które zajmują się standaryzacją kolorów, Pantone wybiera barwę na kolejny rok. 2019, zdaniem Pantone, to rok słonecznego koralu – Living Coral. „Afirmatyczny, energetyczny, towarzyski, porywający, zachęcający do beztroskiej aktywności, ucieleśniający naszą wrodzoną potrzebę optymizmu i radosnych poszukiwań” – tak Pantone opisuje tę barwę. O ile mocny fiolet, wybrany przez Pantone w 2018 roku, nie zyskał dużej popularności we wnętrzarstwie, o tyle słoneczny koral może lepiej sprawdzić się w przypadku aranżacji.

Jakie inne barwy będą popularne w 2019? Wskazuje się na karmelowy spiced honey (wybrany na kolor roku przez Delux), jasny brąz, szarość, beż oraz bardziej delikatne, pastelowe kolory – jasnożółty czy rozmyty błękit. Można zaobserwować powolne odejście od bardzo modnej w ostatnich latach bieli – zarówno jeśli chodzi o meble, jak i ściany czy nawet… okna. Karmel i delikatne odcienie brązu oraz jasny szary w wielu mieszkaniach i domach zastępują na ścianach biel. Coraz częściej też inwestorzy rezygnują z zakupu białych okien (do niedawna najpopularniejszych), za to chętnie wybierane są okna są szare – co potwierdza specjalista marki DAKO, producenta okien, drzwi i rolet.

New Nordic?

W ostatnich latach ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy, cieszył się styl skandynawski. Obecnie można zaobserwować pewien spadek jego popularności – styl skandynawski jednak nie tyle powoli przemija, co raczej ulega przekształceniu. Zdaniem wielu projektantów można mówić obecnie o kształtowaniu się nowej odsłony stylu skandynawskiego – „new nordic”. Podobnie jak w stylu skandynawskich, w „new nordic” ważne są ważne są komfort, prostota, przestrzenie, naturalne materiały i duża ilość światła. O ile jednak klasyczne, skandynawskie aranżacje oznaczały duże ilości bieli i ewentualnie brązy, o tyle „new nordic” stawia na kolory. Potwierdza to opisaną powyżej tendencję do odchodzenia od bieli.

Inspiracje retro i atr deco

Styl retro powraca w nowej, odświeżonej formie. Już w poprzednich latach wrócił on do łask i wszystko wskazuje na to, że tak pozostanie także w 2019 roku. Projektanci mebli, dodatków oraz osoby zajmujące się aranżacją wnętrz czerpią pełnymi garściami inspiracje z lat 60 i 70 ubiegłego wieku, łącząc je z bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Popularność takiej tendencji potwierdziły zeszłoroczne, prestiżowe, mediolańskie targi Salone del Mobile oraz paryskie targi „Maison&Objet”.

Jakie materiały będą królowały w 2019?

Drewno i naturalne materiały – to one już od kilkunastu miesięcy królową w architekturze i wnętrzarstwie. Nic nie wskazuje na to, by zmieniło się to w roku 2019 – wręcz przeciwnie, ich popularność prawdopodobnie będzie rosnąć. Projektanci chętnie stawiają także na tkaniny, zwłaszcza luksusowe, na przykład atłas czy skóra.

Rosnącą popularność drewna i skóry potwierdził na przykład na łamach „Square Rooms” Gabriel Tan, projektant marki Ariake. Projekty wykorzystujące luksusowe materiały można było obejrzeć także na licznych targach wnętrzarskich (między innymi wymienionych wyżej Salone del Mobile oraz Maison&Object).

Materiały to nie jedyne naturalne akcenty zyskujące na popularności – w modzie są także rośliny oraz wprowadzanie do wnętrz kwiatowych motywów.

Obły kształt mebli?

Współcześnie wybór mebli jest naprawdę ogromny, a ich projektanci zdają sobie sprawę z różnorodności gustów nabywców – przez co trudno wyróżnić jakieś dominujące trendy w meblarstwie. Można wskazać jednak na trzy tendencje – raz: stawianie na meble komfortowe i funkcjonalne, dwa: sprzęty w stylu retro i boho, trzy: pojawienie się na niektórych targach mebli o obłych kształtach – okrągłe stoliki, owalne lustra czy sofy o łagodnie zaokrąglonych oparciach (jako przykład może posłużyć kolekcja Studia Greiling).

2019 rok przyniesie przede wszystkim kontynuację pewnych trendów, które zyskiwały na popularności już w 2018. Największą zmianą jest powolne odchodzenie od standardowej bieli na rzecz kolorów (przede wszystkim delikatniejszych, jak szarości, pastele czy jasne brązowe – i dających przez to duże możliwości aranżacyjne). Moda wnętrzarska ponownie też zatacza koło – o czym świadczą liczne inspiracje retro, boho i art deco. Na popularności traci także minimalizm – do wnętrz wprowadzane są liczne dodatki, takie jak tkaniny, dywany i inne elementy dekoracyjne.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *