Trądzik hormonalny jest postacią trądziku pospolitego. Występuje najczęściej u dorosłych, przede wszystkim u kobiet. Choroba ta ma związek z działaniem układu wewnątrzwydzielniczego i okresowymi zmianami stężenia hormonów. Leczenie polega na wykorzystaniu środków farmakologicznych oraz metod naturalnych.
Hormony a trądzik
Działanie układu hormonalnego może zostać zaburzone na skutek wzrostu lub spadku stężenia niektórych z nich. Przyczynia się to do wzmożonej pracy gruczołów łojowych i nadprodukcji sebum. Na skutek tego zatykają się przewody odprowadzające wydzielinę na zewnątrz i pojawiają się bolesne krosty, grudki oraz guzki na skórze twarzy, szyi, pleców i dekoltu. To właśnie trądzik hormonalny, za którego powstanie odpowiadają przede wszystkim androgeny, testosteron, dihydrotestosteron i androstendion. Czasami zmiany skórne pojawiają się na skutek zwiększenia poziomu estrogenów, stąd też problem dotyka często kobiet po 25. roku życia. Zaburzenia układu wewnątrzwydzielniczego i nadmierna produkcja łoju są też nierzadko związane z genetycznymi predyspozycjami, długotrwałym stresem, niewłaściwą pielęgnacją skóry, używkami oraz dietą. Można wtedy spróbować stosowania jednego z dostępnych kremów, np. walczyć z problemem z kremem Skinoren. Nie wolno też zapominać o prawidłowym odżywianiu. Warto skonsultować się z lekarzem w celu dobrania najlepszej metody leczenia.
Objawy trądziku hormonalnego
Objawy trądziku hormonalnego mogą różnić się w zależności od tego, jakie hormony spowodowały dane zaburzenia. Jeśli są to androgeny, na skórze twarzy, szyi oraz pleców obserwuje się spore, bolesne grudki i zaskórniki. Towarzyszy im zjawisko tłustej i błyszczącej cery. Jeśli mowa o trądziku wywołanym przez estrogeny, zauważa się wykwity na czole, policzkach, nosie i brodzie. Przybierają one formę piekących bądź swędzących krostek oraz grudek. Zanim się pojawią, obserwuje się zaczerwienienie centralnej części twarzy. Ma to związek z rozszerzaniem się naczyń krwionośnych.
Jakie badania wykonuje się przy trądziku hormonalnym?
Przed podjęciem leczenia należy wykonać odpowiednie badania hormonalne. Zleca je lekarz prowadzący, czyli dermatolog bądź endokrynolog. Należy zgłosić się do laboratorium w godzinach porannych. W przypadku kobiet trzeba dodatkowo uwzględnić dzień cyklu miesiączkowego. Test opiera się na pobraniu próbki krwi, a z wynikami badań można zapoznać się już na ogół następnego dnia roboczego. Zalecane przy trądziku hormonalnym badania są następujące:
- testosteron całkowity,
- testosteron wolny,
- dehydroepiandrosteron
- (DHEA),
- hormony tarczycy,
- prolaktyna,
- FSH,
- LH,
- insulina.
Jak leczy się trądzik hormonalny?
Sposób leczenia trądziku hormonalnego powinien być dopasowany indywidualnie do każdej osoby. Terapia trwa zazwyczaj kilka miesięcy i polega na ogół na przyjmowaniu doustnych preparatów, a także stosowaniu kremów i maści o działaniu miejscowym. Czasami przepisuje się antybiotyki i retinoidy. Należy bezwzględnie pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry oraz właściwej diecie.