Jakie okna dwuszybowe czy trzyszybowe wybrać do domu?

kobieta pije kawę z kubka

Co sprawdzi się lepiej: okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Odpowiedź nie jest oczywista, a wymaga przeanalizowania różnych czynników. Przeczytaj artykuł, a poznasz zalety i wady obu tych rozwiązań. Sprawdź ich ekonomiczność i komfort użytkowania. Tym bardziej że obowiązujące przepisy mogą znacznie wpłynąć na decyzje inwestorów. Nie daj się zaskoczyć, wybierz świadomie!

Dlaczego wybór odpowiedniego oszklenia okna jest tak istotny?

Od rodzaju i jakości oszklenia mogą zależeć różne właściwości użytkowe okien, w tym:

  • przenikalność ciepła;
  • właściwości izolacji termicznej i akustycznej;
  • stopień przenikania światła;
  • odporność i wytrzymałość;
  • komfort użytkowania.

Z tego wynika, że podczas wyboru okna dwu czy trzyszybowego, warto zastanowić się nad optymalnym oszkleniem przystosowanym do użytkowania wybranego pomieszczenia.

Okno dwuszybowe czy trzyszybowe? – gdzie je zamontować?

Często podczas remontu mieszkania lub budowy domu wybiera się jeden rodzaj okien do wszystkich pomieszczeń. Ma to pewne zalety. Przede wszystkim wiąże się to z wygodą, zwłaszcza jeżeli wszystkie pomieszczenia mają zbliżone rozmiary.

Brak różnorodności znacznie ułatwia sprawę inwestorom, producentom i monterom. Niestety w dalszym ciągu sporadycznie podczas zakupu okien bierze się pod uwagę zastosowane pomieszczeń.

Warto zwrócić uwagę na przepisy prawa budowlanego. Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 12 kwietnia 2002 roku do pomieszczeń, w których temperatura nie przekracza 16 stopni, można zastosować okna dwuszybowe.

Zastanawiając się nad wyborem: jakie okna do domu — dwu czy trzyszybowe będą lepszym rozwiązaniem, należy podkreślić, iż prawnie wymagane jest okno trzyszybowe. Duże znaczenie ma tutaj spójność z wymaganiami dotyczącymi współczynnika przenikania ciepła przez szybę. Od 2021 roku wynosi on maksymalnie 0,9 W/(m²K).

szczęśliwa para na tle okna dwuskrzydłowego

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Jakie okna lepsze: dwu czy trzyszybowe? Poznaj różnice

Oba rodzaje okien różnią się od siebie liczbą szklanych przegród. Wbrew pozorom dodanie dodatkowej szklanej przegrody znacznie wpływa na parametry stolarki okiennej.

Z tego względu okna dwukomorowe będą różnić się od modeli trzykomorowych nie tylko stopniem przenikalności ciepła, ale również funkcjonalnością, praktycznością, komfortem użytkowania, jakością wykonania, a przede wszystkim ceną.

Co ciekawe, ilość szyb nie wpływa na poziom dźwiękoszczelności, ponieważ w tej kwestii bardziej istotna jest grubość, a nie ilość szklanej powierzchni.

Zalety i wady okien dwuszybowych

Niższe koszty to jedyny atut okien dwuszybowych, aczkolwiek wiąże się to ze spadkiem ich właściwości. Współczynnik przenikalności ciepła waha się między 1,2 a 1,4 W/(m²K). Tym samym nie spełniają norm, przez co mogą być użytkowane przy budowie i modernizacji budynku w określonej sytuacji.

Są to modele z ograniczeniami — przeznaczone do sporadycznie użytkowanych pomieszczeń, np. piwnic, garaży i domków letniskowych. W ich przypadku montaż okna trzyszybowego nie sprawi, że wewnątrz będzie cieplej.

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe? Świadomy wybór, zastosowanie i zalety okien trzyszybowych

Okna trzyszybowe również dostosowuje się do wybranego pomieszczenia. Ich niewątpliwą zaletą jest wyższa wartość termoizolacyjna, dzięki której można cieszyć się komfortem mieszkania przy jednocześnie niższych rachunkach za ogrzewanie oraz za eksploatację klimatyzacji. Są to więc okna termoizolacyjne, zatrzymujące zarówno ciepło, jak i niższe temperatury. Jednocześnie minimalizując konieczność ogrzewania budynku, zmniejsza się ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla.

Zastanawiając się jakie okna wybrać: dwuszybowe czy trzyszybowe do domów energooszczędnych i pasywnych, należy zdecydowanie wybrać model z dodatkową barierą szklaną, ponieważ skutecznie zmniejsza ryzyko przegrzania lub wychłodzenia pomieszczeń.

Ograniczenia i wady okien trzyszybowych

Ze względu na swoją specyficzną budowę okna trzyszybowe przepuszczają do wnętrza pomieszczeń mniejszą ilość światła i ciepła słonecznego. Dodatkowo są one cięższe od modeli dwuszybowych.

Niekiedy można natrafić na wyjątkowo lekkie modele, jednak w tym przypadku bardzo prawdopodobna jest niższa wytrzymałość i jakość danego modelu okna, co może przyczyniać się do powstawania uszkodzeń i różnego rodzaju awarii.

Jak widać, okno trzyszybowe to proekologiczna inwestycja na lata. Warto więc podczas wyboru kierować się wysokimi parametrami stolarki okiennej.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *