Microsoft odświeża Menu Start w Windows 10

Windows 10 to obecnie najpopularniejszy system operacyjny na komputery osobiste na świecie. Między innymi dzięki Windows 10 można zagrać w bandyta jednoręki, wiele gier komputerowych czy choćby oglądać filmy. Niedawno Microsoft ogłosił, że Menu Start w Windows 10 zostanie odświeżone.

Co warto wiedzieć o Windows 10?

Windows 10 to obecnie aktualna wersja systemu komputerowego od Microsoft. Po raz pierwszy zaprezentowany został w 2014 roku, zaś ukazał się w lipcu 2015 roku. Przez pierwszy rok każdy właściciel Windowsa 7 lub 8.1 mógł bezpłatnie zaktualizować swój system do Windows 10. Dziś konieczny jest zakup systemu, który w oficjalnym sklepie Microsoftu nie należy do najtańszych.

Według przeprowadzonych badań w kwietniu 2020 roku Windows 10 został zainstalowany na ponad 56% wszystkich komputerów osobistych. Pod tym względem oczywiście dystansuje konkurencję. System Windows 10 oferował od początku liczne innowacje, jak choćby obsługa ekranu dotykowego. Wyposażony jest przy tym w kompleksowy zestaw wbudowanych funkcji: antywirus, zapora, ochrona przed złośliwym oprogramowaniem.

System został dostosowany do różnych urządzeń, dzięki czemu można go bez problemu zainstalować nawet na komputerach czy laptopach sprzed kilku lat. Windows 10 zyskał od razu gruntownie odświeżony interfejs. Z okazji jego premiery użytkownicy pożegnali się ze znienawidzonym Internet Explorerem, który został zastąpiony przez Edge. Warto powiedzieć, że na chwilę obecną Microsoft uważa Windows 10 za system kompletny, dlatego w najbliższych czasach nie powinniśmy się spodziewać nowej wersji, lecz jedynie aktualizacji.

Odświeżone Menu Start

Jednym z charakterystycznych elementów w Windows 10 było Menu Start, które powróciło po niezbyt udanym eksperymencie w Windows 8.1. Niedawno Microsoft zaprezentował najnowszą wersję systemu Windows 10 Insider Preview Build 20161. Jest ona jednak dostępna teraz tylko dla testerów i deweloperów. Dopiero po fazie testów aktualnie zmiany być może zostaną wprowadzone do oficjalnej aktualizacji.

Z zaprezentowanych informacji, zwłaszcza materiałów wideo najbardziej rzuca się w oczy odświeżenie Menu Start. Charakterystyczny dla większości z nas panel z listą aplikacji ulegnie zmianom estetycznym. Programiści nieco zmienili wielkość nazw programów, zaś same ikonki prezentowane będą na przezroczystym tle. Wszystkie aktywne kafelki staną się jaśniejsze i cechować je będzie spójność kolorystyczna. Taki nowoczesny design z bardziej zaokrąglonymi rogami i większą możliwością personalizacji przypadnie do gustu większości użytkownikom. Prezentuje się po prostu niezwykle ładnie.

Oczywiście dobrym rozwiązaniem byłoby to, gdyby każdy z użytkowników mógł samodzielnie zdecydować, czy chce korzystać z nowego wyglądu menu start czy też tego, z jakim obecnie ma do czynienia. Sprawiłoby to, że Microsoft nie musiałby mierzyć się z falą negatywnych komentarzy od części niezadowolonych użytkowników.

Pozostałe zmiany

Oczywiście Microsoft nie ujawnił przed nami całości zmian. Na całe szczęście mogliśmy się dowiedzieć o kilku innych drobniejszych aktualizacjach, które wpłyną na funkcjonowanie naszego systemu, jego obsługę. Kombinacja klawiszy Alt-Tab zamiast tylko szybkiego przełączanie się między otwartymi aplikacjami, pozwoli nam także na przechodzenie pomiędzy kartami w Microsoft Edge. Wprowadzana personalizacja paska zadań pozwoli nam na lepsze dostosowanie tego elementu do własnych upodobań.

Zwłaszcza będzie to pomocne w przypadku smartfonów z Androidem czy też Xbox Live. Mamy także zyskać zmianę w zakresie powiadomień, które mogą zostać przez nas zminimalizowane jak i bez problemu odrzucane. Co faktycznie otrzymamy, powinno okazać się pod koniec roku lub na początku 2021 roku.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *