AZS oznacza atopowe zapalenie skóry objawiające się suchością, zaczerwienieniem, swędzeniem, a nawet łuszczeniem. Ta choroba może dotyczyć nawet co piątej osoby. Ma ona podłoże genetyczne. Najczęściej pojawia się już z wieku niemowlęcym i bywa, że przechodzi z czasem. W większości jednak w wieku dorosłym występują nawroty AZS, a choroba może trwać nawet całe życie. Przy odpowiedniej pielęgnacji skóry atopowej można jednak żyć z tą chorobą całkiem normalnie, nie doświadczając nieprzyjemnych objawów.
Czego unikać przy AZS?
Objawy choroby może wywołać wiele czynników. Kosmetyki są tylko jednymi z nich. Substancjami drażniącymi mogą być także tak zwane alergeny kontaktowe na przykład w postaci roztoczy czy sierści. Zdarza się również, że skóra reaguje alergicznie na przyjmowane przez nas pokarmy. Możemy być uczuleni między innymi na mleko krowie czy gluten, a nawet na uwielbianą przez wszystkich czekoladę. Możliwości jest wiele, dlatego przy podejrzeniu AZS warto obserwować swoją dietę. To jednak nie wszystko, objawy chorobowe wywołuje także nadmierny stres.
Jeśli chodzi o składniki kosmetyków, unikać się powinno silnych substancji powierzchniowo-czynnych, takich jak SLS lub SLES. Czasem bywa, że uczulenie występuje również przy kontakcie z kokamidopropylobetainą (Cocamidopropyl betaine), która to w teorii jest słabszą, niealergenną alternatywą SLS-u. Naturalnie powinno się unikać substancji zapachowych, szczególnie tych syntetycznych, oraz rozmaitych barwników. Przykłady alergenów zapachowych: eugenol, geraniol, linalol. Najlepiej stosować kosmetyki hipoalergiczne albo takie specjalnie dedykowane skórze atopowej.
Pielęgnacja skóry przy AZS
Nie można jednak zapominać o konieczności odpowiedniego oczyszczenia skóry przed nałożeniem maści. Możemy sobie tym przez przypadek zaszkodzić, więżąc drażniące czynniki pod warstwą kremu. Oczyszczanie powinno odbywać się możliwie jak najłagodniej i równocześnie z największą skutecznością. W tym celu należy uzbroić się w odpowiedni żel lub emulsję do skóry atopowej.
Unikajmy również energicznego wycierania się ręcznikiem. Można całkowicie pominąć ten krok lub ewentualnie jedynie delikatnie dociskać ręcznik do skóry tak, aby zaabsorbował wodę. Pamiętajmy jednak, aby dbać o właściwą higienę ręcznika. Wilgoć w łazience przyczynić się może do rozwoju niechcianych „kolegów” w materiale. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, aby posmarować ciało lub twarz jeszcze zanim woda zdąży odparować z ciała. Po zakończonym prysznicu bądź kąpieli należy jak najszybciej na oczyszczoną skórę nałożyć emolient. Odparowująca woda może przyczynić się do przesuszenia skóry.
W tej sytuacji świetnie sprawdzają się kosmetyki na AZS, dostępne w aptekach. Taką skórę przede wszystkim powinno się nawilżać i natłuszczać, aby nie doprowadzić do utraty wody z naskórka. Bywa, że potrzebne jest smarowanie podrażnionych miejsc kilka razy dziennie. W tym celu warto stosować nie tyle kremy, co specjalne maści z apteki.