Zaburzenia sensoryczne – poważne utrudnienie w rozwoju

hantle waga i piłka - zestaw treningowy na zaburzenia sensoryczne

Problemy sensoryczne wpływają na różne aspekty życia, takie jak zdolność koncentracji, samodzielność, umiejętność regulacji emocji oraz relacje społeczne. Osoby z zaburzeniami sensorycznymi mogą doświadczać przeciążenia sensorycznego, czyli nadmiernego nasycenia bodźcami sensorycznymi, co może prowadzić do nadwrażliwości, nadmiernej reaktywności lub wręcz wycofania się z sytuacji społecznych. Powszechnie problemy tego rodzaju kojarzone są raczej jedynie z osobami ze spektrum autyzmu, ADHD czy też PTSD. Jednak pewne problemy w większym czy też mniejszym nasileniu dotyczą wielu osób nigdy się nie diagnozowanych.

Rozwój sensoryczny u dzieci – klucz do zdrowia

Nieprawidłowy rozwój sensoryczny u dzieci może być przyczyną wielu trudności w codziennym życiu. Sensoryczne przetwarzanie informacji może być zaburzone u dzieci w wyniku różnych czynników, takich jak genetyka, niewłaściwe doświadczenia sensoryczne w okresie wczesnego dzieciństwa, traumy, zaburzenia neurologiczne czy inne problemy zdrowotne. Dzieci z nieprawidłowym rozwojem sensorycznym mogą doświadczać trudności związanych z przetwarzaniem bodźców, takich jak dźwięki, światła, zapachy, tekstury czy ruchy. To z kolei w zauważalny sposób może wpływać w późniejszym czasie na ich poprawny rozwój oraz osiągane późniejsze, dorosłe życie.

Terapia zaburzeń sensorycznych – dla kogo?

Terapia SI może być stosowana u dzieci, młodzieży oraz dorosłych z różnego rodzaju zaburzeniami sensorycznymi, takimi jak zespół nadwrażliwości sensorycznej, autyzm, ADHD, zaburzenia rozwoju, zaburzenia nerwicowe czy inne zaburzenia zdrowia psychicznego. Terapia sensoryczna ma na celu poprawę funkcjonowania sensorycznego, regulację emocji, zdolności adaptacyjnych oraz ogólną jakość życia osób z zaburzeniami sensorycznymi. Coraz częściej mówi się jednak również o korzystaniu i dobrodziejstwie takich terapii w przypadku dzieci relatywnie zdrowych, ale nieco gorzej się rozwijających.

Nowoczesne pomoce sensoryczne – dla domu i do gabinetów

Nowoczesne pomoce sensoryczne są dostępne zarówno dla użytku domowego, jak i do wykorzystania w gabinetach terapeutycznych. Są to innowacyjne przedmioty, które wspomagają terapię zaburzeń sensorycznych. Pomoce sensoryczne jak z Intibag.eu to między innymi produkty, takie jak mata sensoryczna, przytulanki, koce i worki sensoryczne, gry sensoryczne i wiele innych. Ich wykorzystanie w domowej pracy z dziećmi może być doskonałym przedłużeniem terapii i znacząco poprawiać jej skuteczność. Zwróć uwagę, by pomoce sensoryczne były certyfikowane i pochodziły ze sprawdzonych źródeł.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *