Jakie badania na wątrobę wykonać?

Liver detox juice in a glass jar with ingredients. Fresh smoothi

Starasz się dbać na co dzień o zdrowie wątroby, ale nie masz pewności, jaki jest tego efekt? Badania na wątrobę to prosty sposób, który pomoże Ci kontrolować stan tego narządu. Jeśli zastanawiasz się, jakie badania warto wykonać – poznaj kilka najczęściej wykonywanych. Dowiedz się, co możesz dzięki nim sprawdzić i w jaki sposób pomogą Ci w codziennym dbaniu o zdrowie wątroby.

Dlaczego warto wykonywać badania wątroby?

Zastanawiasz się, dlaczego badania na wątrobę są tak ważne? To jeden z najważniejszych narządów w organizmie. Uczestniczy w przetwarzaniu składników odżywczych, produkcji żółci, detoksykacji oraz wspieraniu układu odpornościowego. [1] Regularne badania wątroby są pomocne w ocenie jej kondycji i monitorowaniu jej funkcji. Badania stanowią zatem cenne narzędzie w ocenie, czy zdrowa wątroba pracuje bez zarzutów.

Próby wątrobowe – czego możesz się z nich dowiedzieć?

Próby wątrobowe (ang. Liver Function Tests, LFTs) to badania krwi, które są podstawą w ocenie stanu wątroby. Obejmują one najczęściej analizę:

  • enzymów wątrobowych (ALT, AST, ALP, GGT),

  • poziomu bilirubiny,

  • poziomu albuminy.

Badania prób wątrobowych pozwalają ocenić funkcjonowanie tego narządu, w tym jego zdolność do produkcji białek, metabolizowania bilirubiny i produkcji żółci. Wyniki pomagają również monitorować efekty wpływu leków i innych substancji na wątrobę oraz ocenić ogólną jej wydolność, w tym zdolność do produkcji białek biorących udział w krzepnięciu. Choć te badania dostarczają wielu ważnych informacji, ich wyniki mogą być niekiedy zmienione przez inne czynniki, niezwiązane bezpośrednio z wątrobą. [2] Dlatego interpretację wyników należy zawsze powierzyć lekarzowi.

USG brzucha – co można zobaczyć w badaniu obrazowym?

Ultrasonografia jamy brzusznej to kolejne ważne narzędzie diagnostyczne, pomagające monitorować m.in. stan wątroby. Pozwala lekarzowi ocenić wielkość, kształt i strukturę narządu. USG brzucha jest bezpieczne i nieinwazyjne. [3]

Szczepienia jako ważny element profilaktyki

Wątroba nie daje oczywistych sygnałów, gdy zaczyna mieć problemy, dlatego tak ważne jest regularne dbanie o jej zdrowie. Jednym ze sposobów profilaktyki jest szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. W Polsce, od 1994 roku, jest dostępne bezpłatnie dla noworodków oraz dla dorosłych w grupach szczególnego ryzyka, takich jak osoby pracujące w służbie zdrowia czy mające bliski kontakt z osobami narażonymi na zakażenie. Choć nie istnieje szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C, regularne testowanie i minimalizowanie ryzyka kontaktu z wirusem jest ważne dla utrzymania zdrowia wątroby. [4]

Zdrowa wątroba – jak o nią zadbać?

Regularne badania to jedynie część działań, które pomagają ocenić jej stan. Ważne jest także, aby dbać o ten narząd na co dzień. Warto skupić się na zrównoważonej i przyjaznej wątrobie diecie z dużą ilością warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz zdrowych źródeł białka i tłuszczu. Ważne jest także utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia i regularne spożywanie posiłków.

Ponadto warto unikać produktów obciążających wątrobę – dań przetworzonych, zawierających nadmiar cukru lub soli czy smażonych i ciężkostrawnych dań.

Istotna jest także aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia wspierają metabolizm tłuszczów i utrzymanie zdrowej wagi. [5]

Hepatil na wątrobę – porcja dodatkowego wsparcia [6]

Czasami warto sięgnąć po dodatkowe wsparcie, np. Hepatil suplement na wątrobę, który może być pomocny w utrzymaniu zdrowia wątroby [6]. Można po niego sięgnąć, gdy trudno w pełni realizować założenia dietetyczne i modyfikacje w codziennej rutynie.

Hepatil na wątrobę zawiera:

  • cholinę, która wspomaga metabolizm tłuszczów i codzienną pracę wątroby [6],

  • L-asparaginian L-ornityny.

Osoby poszukujące bardziej wszechstronnego wsparcia mogą wybrać alternatywną wersję preparatu Hepatil, wzbogaconą o ekstrakty roślinne, wspierające proces oczyszczania organizmu – suplement na wątrobę Hepatil Slim [6,7].

Źródła

[1] Zadbaj o wątrobę, PZH – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Red. Narodowy Fundusz Zdrowia, 2021: https://pacjent.gov.pl/archiwum/2021/zadbaj-o-watrobe [Dostęp online: 25.11.2024] [2] Coates P., Badania czynności wątroby, Medycyna Praktyczna – Lekarz Rodzinny 11/2011: https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/120195,badania-czynnosci-watroby,1 [Dostęp online: 25.11.2024] [3] Wiercińska M., USG jamy brzusznej: co wykrywa i jak się do niego przygotować?, Medycyna Praktyczna: https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/301933,usg-jamy-brzusznej [Dostęp online: 25.11.2024] [4] Zadbaj o wątrobę, PZH – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Red. Narodowy Fundusz Zdrowia, 2021: https://pacjent.gov.pl/archiwum/2021/zadbaj-o-watrobe [Dostęp online: 25.11.2024] [5] Taraszewska A.M i in., Żywienie w chorobie stłuszczeniowej wątroby, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, Warszawa 2022: https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2022/11/4.-Zywienie-w-chorobie-stluszczeniowej.pdf

[6]. Cholina pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby i przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu tłuszczów.

[7] Ekstrakt z liści ostrokrzewu paragwajskiego, przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała. Ekstrakt z liści karczocha wspiera procesy detoksykacji.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *