Jaki wybrać chlebak, aby jak najdłużej cieszyć się świeżym pieczywem?

Każda dobra gospodyni może pochwalić się funkcjonalnie i estetycznie urządzoną kuchnią, w której wszystkie akcesoria i produkty w pojemnikach zajmują określone miejsce. Nawet zwykły chlebak, dobrze dopasowany wzornictwem i kolorystyką, jest elementem istotnie wpływającym na wystrój kuchni.

Funkcje chlebaka

Najważniejszym zadaniem chlebaka jest ochrona przed warunkami zewnętrznymi i zachowanie trwałości oraz świeżości pieczywa na długi okres czasu. Chleb przechowywany w odpowiednim pojemniku nie wysycha, ani nie pleśnieje. Sprawia, że pieczywo długo pozostaje smaczne, pachnące i chrupkie.

Chlebaki, które można spotkać w sklepach

Różnorodność chlebaków dostępnych na rynku może wywołać przysłowiowy „zawrót głowy”. Znaleźć można modele duże i małe. Mogą być w stylu retro, wykonane z ceramiki, czy kamionki lub nowoczesne, stalowe, plastikowe albo drewniane – wyróżniające się prostotą formy i jednolitym kolorem lub wręcz przeciwnie – żywymi kolorami, w desenie, kropki itp. W sprzedaży oferowane są również funkcjonalne chlebaki z drewnianą deską do krojenia pieczywa, w pastelowych kolorach, które świetnie pasują do kuchni urządzonych w stylu skandynawskim.

Materiały, z jakich wytwarza się pojemniki na pieczywo

Chlebaki produkuje się z materiałów, które nie wchodzą w reakcje z żywnością i nie pochłaniają zapachów z zewnątrz. Dobry chlebak zachowuje w swoim wnętrzu odpowiednią wilgotność i temperaturę, co sprzyja długiemu przechowywaniu pieczywa. W słabej jakości pojemnikach na chleb pieczywo szybko wysycha lub pleśnieje.

Jaki chlebak wybrać?

Kolorystyka i design są istotne, ale nie są najważniejszymi cechami dobrego pojemnika na chleb. Przy wyborze chlebaka należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego cechy użytkowe – dobre przechowywanie pieczywa, a więc wybór pojemnika wysokiej jakości. Wielkość chlebaka należy dostosować do potrzeb – w zbyt dużym, pieczywo będzie przesychać, a w za małym może być zbyt wilgotne. Dużą popularnością cieszy się dobrej jakości „chlebak ceramiczny” oferowany w bogatej kolorystyce i łatwy w utrzymaniu czystości. Ostatnio bardzo modne stały się również chlebaki wykonane ze stali nierdzewnej w białe lub czarne kropki. Można też wybrać praktyczny chlebak z deską do krojenia pieczywa.


Więcej na ten temat znaleźć można w artykule: „Poręczne akcesoria przydatne w każdej kuchni – sprawdź gadżety i akcesoria kuchenne od Maleomi”.

Dostępne na rynku wysokiej jakości chlebaki, produkowane w różnych wzorach i kolorach, z pewnością spełnią oczekiwania każdego użytkownika.

4/5 - (2 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *