Jak zaprosić sztukę do domu?

Urządzanie wnętrz jest fascynującą przygodą. Chętnie przeglądamy katalogi i strony internetowe, a wielką popularnością cieszą się programy telewizyjne, w których specjaliści dokonują metamorfozy domów i mieszkań. To niezwykle inspirujące pomysły, które bez problemu można wykorzystać u siebie. Poza tym oczywiście sieciówki sprawiają, że można się urządzić za niewielkie pieniądze niezależnie od tego, czy wybierzemy styl minimalistyczny, industrialny, tradycyjny, czy nawet glamour. Możliwości jest wiele. Przychodzi też czas, gdy wiele osób zastanawia się, jak nadać przestrzeni oryginalnego charakteru. I wtedy pojawia się sztuka a wraz z nią realizm, modernizm, impresjonizm czy nawet abstrakcjonizm.

Co powiesić na ścianie?

Z pewnością atrakcyjne dzieło sztuki jest wyjątkowym uzupełnieniem każdej aranżacji. Będzie podkreślać styl, może idealnie wpisywać się w klimat lub też być stylistycznym kontrastem, który z pewnością będzie przykuwać uwagę. Dlatego właśnie przekonanie, że realizm jest wybierany do tradycyjnych wnętrz, a nowoczesne grafiki pojawiają się w mieszkaniach urządzonych w stylu minimalistycznym jest dużym uproszczeniem. Obecnie i architekci, i właściciele chętnie eksperymentują z dziełami sztuki na ścianach, ponieważ to najlepszy sposób na to, by wykreować niepowtarzalne i niezwykłe wnętrze. Do dyspozycji mamy przecież wieki tradycji oraz malarstwo i grafiki młodych artystów. Nawet takie zestawienie zróżnicowane pod względem stylu, estetyki czy epoki może być rewelacyjną dekoracją w salonie, w sypialni, a nawet w przestrzeni biznesowej.

Od klasyki do awangardy

Warto pamiętać o tym, że malarstwo czy grafika mogą pojawić się w każdej przestrzeni, w każdym miejscu i w każdych okolicznościach. Wiele zależy od tego, z czym się czujemy dobrze, co do nas przemawia, co będzie w jakiś sposób korespondować z wystrojem, bo przecież nawet kontrast musi być zamierzony. I dlatego właśnie najczęściej tak jest, że pierwszy obraz to efekt miłości. Powinien nas zauroczyć w taki sposób, byśmy wiedzieli, że dokładnie to chcemy mieć. Miłośnicy klasyki bardzo często sięgają więc po realizm, który ma bardzo bogatą tradycję i dalej nie wychodzi z mody. Ci, którzy lubią eksperymenty i kolory, świetnie będą się czuć przy malarstwie abstrakcyjnym czy też ekspresjonistycznym. Takie dzieła sztuki na pewno będą stanowiły dominantę stylistyczną w każdym w wnętrzu. Nie można również zapominać o tym, że malarstwo, grafika czy fotografia mają potencjał dekoracyjny, który jest wykorzystywany od lat niezależnie od tego, czy postawimy na kubizm, realizm, postmodernizm.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *