Integracja sensoryczna – jak wspierać rozwój dziecka?

Integracja sensoryczna jest niezbędna do optymalnego funkcjonowania w świecie. To dzięki niej możliwy jest prawidłowy rozwój ruchowy, emocjonalny i intelektualny dziecka. Jeden z warunków właściwego przebiegu tego procesu stanowi środowisko bogate sensorycznie. Istotne jest zatem, aby w okresie wczesnego dzieciństwa również zabawki dostarczały zróżnicowanych wrażeń i bodźców. 

Integracja sensoryczna – warunek prawidłowego rozwoju maluszka

Integracja sensoryczna to proces, dzięki któremu układ nerwowy rozpoznaje, segreguje i interpretuje informacje docierające do niego ze wszystkich zmysłów oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami. Prawidłowa organizacja bodźców umożliwia wytworzenie przez mózg reakcji odpowiedniej do sytuacji i podjęcie określonego działania. Przykład? Kiedy maluch chce sięgnąć po zabawkę, mózg musi dokonać analizy danych ze zmysłu wzroku (aby zlokalizować przedmiot), dotyku i równowagi (aby wykonać ruch i chwycić przedmiot). 

Proces integracji sensorycznej rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia dziecka, jednak najintensywniej przebiega w pierwszych trzech latach. Z wiekiem musi ono integrować coraz więcej informacji, by móc wykonywać coraz bardziej skomplikowane czynności. Nierozwinięcie określonych umiejętności na pewnym etapie życia dziecka utrudnia prawidłowe funkcjonowanie w późniejszym, codziennym życiu. To dlatego tak ważne jest wspieranie procesu integracji i zapewnienie dziecku możliwości do optymalnego rozwoju.

Jak wspierać proces integracji sensorycznej?

Maluch poznaje świat i uczy się za pomocą zmysłów – warunkiem rozwoju integracji sensorycznej jest środowisko bogate w bodźce, czyli takie otoczenie, które oddziałuje na wszystkie zmysły. Poza przytulaniem, głaskaniem, kołysaniem czy zabawami ruchowymi, w procesie tym istotną rolę mogą odgrywać zabawki dostarczające wrażeń dotykowych, wzrokowych i słuchowych. 

Lalaboom – wyjątkowa nowość w ofercie firmy Trefl

Zabawki i kulko-klocki Lalaboom to innowacyjne produkty, które powstały, aby wspierać wszechstronny rozwój dziecka w zgodzie z jego indywidualnymi możliwościami. Można je dowolnie łączyć, skręcać, mieszać, dopasowywać czy tworzyć z nich rozmaite konstrukcje. W myśl filozofii Montessori, którą są inspirowane, pozwalają one na stopniowe przechodzenie od prostych do bardziej skomplikowanych czynności. Dzięki temu dziecko działa spontanicznie i niezależnie, w swoim rytmie. Zabawa kulko-klockami Lalaboom uczy skupienia, precyzji, rozwija kreatywność i wyobraźnię, a przede wszystkim wspomaga proces integracji sensorycznej – oddziałuje na zmysł dotyku, wzroku, słuchu, ale też rozwija małą motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową.

Zestawy Lalaboom charakteryzują się wysoką jakością wykonania: są niezwykle trwałe, powstają 
z bezpiecznego plastiku i nie posiadają małych części, które dziecko mogłoby połknąć. Nie dziwi zatem, że produkty Lalaboom zyskały popularność na całym świecie. Są dedykowane maluchom w wieku od 10 do 48 miesięcy.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *