Jak zapobiec kontuzji?

Często mówi się, że sport to zdrowie. Owszem, jest to prawda, natomiast siłą rzeczy zdarza nam się przeciążyć organizm bądź robi on nam psikusa. Nikt nie chce nabawić się kontuzji, ale niestety, przydarzają się one w mniejszym czy większym stopniu. Profesjonalni sportowcy bardzo często są otoczeni opieką lekarzy, fizjoterapeutów oraz ich monitoring jest przeprowadzany praktycznie na każdym kroku. Co jednak w przypadku uprawiania sportu amatorsko? Jak można chronić się przed kontuzjami?

Odpowiednia suplementacja to podstawa

Biegacze oraz pozostali sportowcy powinni mieć świadomość, że kontuzje są jak „młodsi bracia”, które zawsze mogą się pojawić. Nie mówimy o tym, żeby podczas biegów mieć to z tyłu głowy, ale jednak chcemy was przekonać, że troska o zdrowie to podstawa. Dziś nawet amatorzy starają się przekraczać kolejne bariery, bo tak też wygląda profesjonalny sport – nikt nie chce zostać z tyłu. Wystarczy porównać wyniki sprzed lat z tymi obecnie. To niesamowity postęp, który również odbył się dzięki wzrostowi świadomości własnego ciała, a suplementacja znacznie to ułatwiła. 

Być może niektórym sama suplementacja kojarzy się z wydawaniem ogromu pieniędzy. Nie jest to do końca prawda. Można kupić biolevox ha one w aptece internetowej i właśnie dzięki niemu można chronić chrząstkę stawową. To bardzo wartościowy produkt, który znacząco poprawia stan stawów biegacza, co wpływa na komfort biegu. Aby zapobiec kontuzji nie można zapominać też o suplementacji w postaci BCAA, kreatyny oraz minerałów.

Regeneracja jako znaczący czynnik zapobieganiu kontuzji

Zdarzają się przypadki, w których to biegacze chcą przekraczać swoje granice w niezdrowy sposób. Progres nie odbywa się z dnia na dzień i trzeba pamiętać o tym, żeby też odpoczywać po ciężkich treningach. Nie można więc katować swojego organizmu, ponieważ ma on swoje granice, a poważne kontuzje hamują rozwój i uniemożliwiają przeprowadzenie nawet drobnego treningu. 

Regeneracja biegacza po treningu odbywa się już tuż po jego zakończeniu. Bardzo dobrym rozwiązaniem umożliwiającym zapobieganiu kontuzji jest 10-minutowy trucht, który wystudzi mięśnie oraz przyspieszy metabolizm wytworzonego kwasu mlekowego. Aby jeszcze lepiej zregenerować swój organizm, trzeba też wykonać stretching polegający na rozciągnięciu mięśni, które dostały w kość podczas ciężkiego treningu biegowego.

Nie można zapomnieć o dobrym odżywaniu się

Biegacze podczas swojej aktywności spalają bardzo dużo kalorii, więc nie można zapomnieć o tym, żeby zadbać o nakarmienie naszego organizmu wartościowymi posiłkami. Nie oznacza to również tego, że trzeba w 100% odrzucać wszystkie przyjemności – można je jeść, tylko należy znać umiar. Aby zapobiec kontuzji, absolutną podstawą jest spożywanie białka, które dostarczy naszym mięśniom niezbędnych mikroelementów.

Jako że biegacze potrzebują być gotowi na duży wysiłek, to nie można zapomnieć o częstym jedzeniu owoców i warzyw, ale i również przypraw jak kurkuma czy imbir. Analogiczna sytuacja jest z przyjmowaniem płynów, które to wpływa na poziom układu pokarmowego, a wartościowe napoje mogą uzupełniać stracone elektrolity.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *